آیا در شب های سرد سال بهتر می خوابیم یا شب های گرم

مجله علمی هنری آموزشی پزشکی تک فارس شامل مطالب جدید و جالب با موضوعات پزشکی و سلامتی، روانشناسی، نکات آرایشی، دکوراسیون منزل، خانه داری، آموزش آشپزی

حسین (ع) چراغ هدایت و کشتی نجات است
تک فارس

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

آیا در شب های سرد سال بهتر می خوابیم یا شب های گرم

image آیا در شب های سرد سال بهتر می خوابیم یا شب های گرم

چندین بررسی نشان داده‌اند که کاهش ساعات روشنایی در ایام زمستانی با مدت خواب افراد ارتباط دارد.

کارشناسان می‌گویند به‌طورکلی مدت خواب ما در دوره زمستان اندکی بیشتر از دوره تابستان است.

اینکه دقیقاً فرد در طول سال چند ساعت روشنایی و تاریکی تجربه کند به جایی بستگی دارد که فرد در آن زندگی می‌کند. در عرض‌های جغرافیایی میانه افراد در هنگام انقلاب زمستانی حدود ۹ ساعت روشنایی و در هنگام انقلاب تابستانی حدود ۱۵ ساعت روشنایی دارند.

برای مثال پژوهشگران در یک بررسی در سال ۲۰۰۷ داده‌های خواب مربوط به ۵۵۰۰۰ نفر را که در اروپا زندگی می‌کردند، تجزیه و تحلیل کردند و دریافتند که این افراد به‌طور میانگین حدود ۲۰ دقیقه خواب بیشتر را در زمستان نسبت به تابستان گزارش می‌کنند.

تکفارس آی آر

برانت هاسلر، کارشناس خواب و استادیار روان‌پزشکی در دانشگاه پیتسبورگ دراین‌باره می‌گوید: بسیاری از افراد گزارش می‌کنند در طول زمستان احساس خستگی بیشتری می‌کنند و می‌خواهند بیشتر بخوابند. به گفته او، این تغییر عادات خواب عمدتاً به خاطر کاهش ساعات روشنایی روز در دوره زمستان است که بر ساعت درونی شبانه‌روزی بدن افراد اثر می‌گذارد و آنان را وا‌می‌دارد، بیشتر بخوابند.

ساعت شبانه‌روزی ما به وسیله ناحیه معینی از مغز کنترل می‌شود که به روشنایی روز و تاریکی شب واکنش نشان می‌دهد. برای مثال، روشنایی روز این بخش را که هسته فوق‌ کیاسمایی (SCN) نامیده می‌شود، وا‌می‌دارد پیام‌هایی برای تولید هورمون‌ها و ایجاد سایر تغییرات فیزیولوژیکی بفرستد که باعث می‌شود ما احساس هشیاری کنیم. به علاوه، روشنایی روز آزاد شدن ملاتونین، هورمونی که با خواب مرتبط است را مهار می‌کند.

طولانی‌تر شدن دوره تاریکی در روزهای منتهی به شروع فصل زمستان باعث می‌شود مردم دیرتر بیدار شوند و زودتر بخوابند، به این ترتیب طول مدت خواب از هر دو طرف آن افزوده می‌شود.

با این وجود، طول روز تنها عاملی نیست که بر خواب تأثیر می‌گذارد. عوامل دیگری در ایام زمستانی برای مثال تغییرات خلق و خو هم ممکن است بر خواب اثر بگذارند.

به علاوه، ازآنجایی‌که افراد معمولاً در محیط‌های سردتر بهتر از محیط‌های گرم‌تر می‌خوابند، درجه حرارت عموماً پایین‌تر در زمستان ممکن است به خواب کمک کند. در صورتی که درجه حرارت محیطی خیلی بالا رود، تداوم خواب را به هم می‌زند.

www.takfars.ir

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است حتما با مشاور مربوطه یا پزشک متخصص مشورت کنید. اطلاعات بیشتر

آیا کودک شما شب ادراری دارد راه درمان چیست
  1. تاثیر شگفت انگیز کندر روی افزایش حافظه و نحوه مصرف آن
  2. معرفی بهترین خوراکی ها برای خوردن پس از تمرینات ورزشی
  3. چطور وزن مناسب خود را محاسبه و تعیین کنید
  4. قرص لوپراکس عوارض جانبی موارد مصرف منع دارویی
  5. رازهای جادویی برای همیشه سالم ماندن دندان
  6. چرا زیاد خوابیدن برای سلامتی ضرر دارد

مطالب پربازدید

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

مطالب محبوب