آموزش علمی و جالب عکس به عکس ساخت تلسکوپ در خانه

حسین (ع) چراغ هدایت و کشتی نجات است

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

آموزش علمی و جالب عکس به عکس ساخت تلسکوپ در خانه

وسایل مورد نیاز که باید از مغازه ابزار فروشی(لوازم ساختمانی) و عینک سازی و لوازم التحریر و… تهیه کنید:

۱ – عدسی شیئی با شماره +۱ (این یعنی فاصله کانونی ۱ متر باشد. قطر عدسی باید ۶۵ میلیمتر باشد.)

۲- عدسی چشمی (کوچترین ذره بینی که مغازه ها دارند قطرش باید ۴ سانتی متر باشد و فاصله کانونی ۱۰ سانتی متر. باید کمی دنبال این داخل چند تا مغازه بگردید. به عکس نگاه کنید متوجه می شوید که چی باید بخرید. البته اگر عدسی کوچکتر با فاصله کانونی کمتر پیدا کردید بزرگنمایی بیشتر می شود و نور متمرکزتری به چشم می رسد که خیلی بهتر است.)

۳- لوله پولیکا به طول ۱۴۰ سانتی متر و قطر ۶۳ یا ۶۵ میلیمتر. بسیار مهم: مطمئن شوید که لوله صاف است و خمیدگی در طول آن وجود ندارد.(به اندازه قطر عدسی شیئی. ۱تا۲ میلیمتر کمتر )

۴- تبدیلی که داخل لوله ای که خریدید قرار بگیرد. (به عکس نگاه کنید)

تکفارس آی آر

۵- زانویی که روی لوله ای که خریدید قرار بگیرد. (به عکس نگاه کنید)

۶- لوله پولیکا به قطر ۴ سانتی متر و طول ۸ سانتی متر (لوله ای که داخل طرف کوچکتر تبدیل قرار بگیرد.)

۷- مقوای سیاه کدر با طول ۶۰ سانتی متر و عرض حداقل ۳۰ سانتی متر (عرض خیلی مهم نیست)

۸- چسب نواری و چسب برق و چسب قطره ای و….

image آموزش علمی و جالب عکس به عکس ساخت تلسکوپ در خانه

www.takfars.ir

توجه: من بر اساس این عدسی هایی که گفتم بخرید کار کردم و شما اگر عدسی بهتری تهیه کردید با توجه به نکته بسیار بسیار مهمی که اول کار گفتم(هر ۲.۵ سانتی متر قطر شیئی حدود ۱۰ برابر بزرگنمایی) فاصله ها و اندازه ها و …. را خودتون تنظیم کنید ولی نحوه کار یکی است.

image آموزش علمی و جالب عکس به عکس ساخت تلسکوپ در خانه

آغاز کار :

اول به یک عینک سازی مراجعه کنید و یک عدسی سالم (برش نخورده) با شماره +۱ (مثبت یک) بخرید. یعنی فاصله کانونی عدسی ۱۰۰ سانتی متر. اگر عدسی با فاصله کمتر خواستید باید شماره را عوض کنید مثلا عدسی شماره +۳ فاصله کانونی ۳۰ سانتی متر دارد. برای بدست آوردن فاصله کانونی باید عدسی را جلو یک منبع نور با فاصله ی خیلی زیاد یعنی در بی نهایت برای عدسی (خورشید بهترین منبع نور) قرار دهید بعد عدسی را باید بالا و پایین کنید تا تصویری که طرف دیگر عدسی تشکیل می شود واضح و دقیقا شبیه منبع نور شود حال فاصله عدسی تا تصویر منبع نور می شود فاصله کانونی.

از لوازم التحریر ذره بینی که داخل عکس می بینید را تهیه کنید و عدسی آن را بیرون بیاورید.

زانویی که تهیه کردید یک طرف ضخامت بیشتری دارد که لوله اصلی تلسکوپ داخل آن باید قرار بگیرد. از همین طرف حدود ۲ سانتی متر قبل از خمیدگی زانو را با اره آهنبر ببرید طوری که قطعه بریده شده به راحتی روی لوله پولیکای اصلی تلسکوپ حرکت کند.

با چسب عدسی شیئی را به طرف صاف زانوی بریده شده بچسبانید. دقت کنید که دقیقا عدسی وسط قرار گیرد.

با چسب عدسی چشمیی که از ذره بین جدا کرده اید را به لوله ی پولیکای ۸ سانتی متری بچسبانید. دقت کنید که دو طرف لوله باید صاف باشد . اگر عدسی کج به لوله بچسبد با عدسی شیئی هم محور نشده و کانون ها روی هم قرار نمی گیرد. این لوله را داخل تبدیل قرار دهید به طوری که عدسی چشمی به داخل تبدیل برود.(به اولین عکس نگاه کنید)

احتمالا لوله کوچک داخل تبدیل کمی تکان می خورد. با چسب برق یک دور، دور لوله بپیچید تا لوله داخل تبدیل محکم شود.

۶۰ سانتی متر از لوله پولیکای ۱۴۰ سانتی متری را ببرید. توجه : در هنگام خرید لوله دقت کنید که لوله نرم تر را بخرید چون دو نوع لوله با همان قطر و جود دارد که یکی محکم بوده و سنگین است و نمی توان در آن شیار ایجاد کرد. (بسیار مهم: دقت کنید که صاف بریده شود. اگر صاف نبرید هم محور کردن عدسی ها سخت می شود.) لوله ۶۰ سانتی متری را از بالا به پایین به خط راست ببرید (یک شیار در آن ایجاد کنید). این کار برای این است که لوله ی ۶۰ سانتی متری روی لوله ی اول سوار شود و بتوان آن را به جلو و عقب حرکت داد.حالا لوله سالم را داخل لوله ۶۰ سانتی متری (که شیار دارد و می توان آن را کمی باز کرد) قرار دهید. وقتی دو لوله کاملا روی هم قرار گرفتند مقوای مشکی را دور آن ها بپیچید و وحکم چسب بزنید. حالا شما لوله ای دارید که می توان طول آن را تنظیم کرد. باید به سختی روی هم حرکت کنند چون بعد از تنظیم کردن دیگر نباید حرکت کند.(بدنه اصلی تلسکوپ به تصویر نگاه کنید البته تصویر بدون مقوا است و همان طور که می بینید شیار باز است که باعث ورود نور شده و تصویر را کمی مات می کند. پس حتما باید روی شیار ایجاد شده را بگیرید)

تک فارس

image آموزش علمی و جالب عکس به عکس ساخت تلسکوپ در خانه

اندازه لوله اصلی تلسکوپ را تغییر دهید تا ۱۱۰ سانتی متر شود بعد تبدیل را داخل لوله اصلی تلسکوپ قرار دهید از طرفی که مقوا پیچیده اید و عدسی شیئی را هم که در طرف دیگر لوله قرار دهید.

image آموزش علمی و جالب عکس به عکس ساخت تلسکوپ در خانه

اگر با کاغذ یک لوله بسازید و جلو عدسی شیئی قرار دهید تا فقط نور مستقیم وارد تلسکوپ شود تصویر بهتری را خواهید دید.

image آموزش علمی و جالب عکس به عکس ساخت تلسکوپ در خانه

تلسکوپ شما آماده استفاده می باشد.

به آسمان نگاه کنید. اگر مشتری در آسمان است به مشتری نگاه کنید و لوله ی اصلی تلسکوپ را آن قدر جلو عقب ببرید تا بالاخره دو قمر آن را مانند ستاره کم نور با فاصله خیلی کم در کنار آن ببینید که همان قمر های مشتری است که گالیله اولین بار آنها را دید.

یا به ماه نگاه کنید و جزئیات بسیار بیشتری با وضوح کامل در آن ببینید و یا به خوشه ی پروین نگاه کنید و در آن ۱۱ ستاره پر نور و ده ها ستاره ی کم نور دیگر را ببینید یا به یک دو تایی نگاه کنید و به وضوح آن ها را جدا از هم ببینید.

تنظیم کردن تلسکوپ کار سخت و وقت گیری است که چند ساعت از وقت شما را می گیرد.

توجه کنید که باید چشم شما از عدسی چشمی فاصله زیادی داشته باشد (۸ تا ۲۰ سانتی متر) پس با دور و نزدیک کردن کل تلسکوپ از چشمتان می توانید تصویر واضح تری ببینید.

T A K F A R S

عکس دیدنی کیم کارداشیان با لباس و حجاب عربی

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

مطالب پربازدید

مطالب محبوب

۳ نظر
  1. ناشناس

    تبدیل رو روی لولای شیاردار بزارم یا روی لولای سالم

  2. رضا

    عالی. مرسی

  3. سید حسین

    واقعا خوب بود مرسی