تک فارس
حسین (ع) چراغ هدایت و کشتی نجات است
روانشناسیاشتراک گذاری

چطور بهترین همسری که میتوانم باشم

image چطور بهترین همسری که میتوانم باشم

بسیاری از روش های ترمیم رابطه، روی تحقیقات بیست ساله ی جان گاتمن (John Gottman) روانشناس پرکار و معروف، در حوزه ی روابط زناشوئی پایه گذاری شده است.

یکی از مهمترین کشفیات او از آنالیز اطلاعات و شواهدِ روابط میان زوج ها، این بود که همسران شاد در رابطه شان به ازای هر یک رفتار منفی و ناخوشایند که دارند، پنج رفتار مثبت از خودشان نشان می دهند. این یافته ی گاتمن در همه ی روابط زناشویی پایدار صدق می کرد، حتی در مواردی که زن و شوهر نسبت به هم سرد و غیر صمیمی بودند.

او می گوید: این رفتارها حتما نباید حرکات و اعمال باشکوهی باشند؛ یک لبخند، تکان دادن سر، یا به زبان آوردن کلمه ای که نشان دهنده ی توجه شما باشد بسیار تأثیرگذار است. از راه های گوناگون به همسر خود نشان دهید که دوستش دارید و شیرینی و دوام رابطه برای تان اهمیت دارد.

آداب بحث و مشاجره را رعایت کنید

تکفارس آی آر

برای اینکه بهترین همسر دنیا باشید باید حواس تان به جدل کردن تان باشد. دعوای همسران یک اتفاق طبیعی و ناشی از تفاوت میان زن و مرد است. حتی در مورد بعضی زوج ها دیده شده که کشمکش ها و جر و بحث های آنها، باعث رشد و پیشرفت رابطه شده است؛ البته این فقط در صورتی است که هیچ کدام به فکر بُرد و باخت نباشند. جان نش (John Nash) در سال ۱۹۵۰ ثابت کرد که می توان از مشاجره نتیجه ای غیر از بُرد یک طرف و باخت دیگری به دست آورد؛ و آن رسیدن به توافقی است که رضایت هر دو طرف را به همراه داشته باشد. پس از آن، این روش به تعادل نش معروف شد.

من برای رفع مشکلی که اخیرا با همسرم داشتم از این روش استفاده کردم. همسر من از خانه ای که در آن ساکن بودیم متنفر بود و می خواست به محله ی دیگری نقل مکان کنیم؛ ولی من خانه مان را خیلی دوست داشتم و نمی خواستم آن را ترک کنم. پس از روزها بحث و تنش، ما فهمیدیم چیزی که هر دوی ما می خواهیم این است: در جایی زندگی کنیم که در آرامش باشیم.

اگر همسر من احساس خوبی در این خانه ندارد، در واقع من هم نمی توانم زندگی خوبی داشته باشم. پس موافقت کردم که تا ماه آینده اسباب کشی کنیم؛ به خاطر هر دوی مان. من خود را قانع کردم که عشق از پیروزی بهتر است. پس در مشاجره و بحث، صرفا به دنبال پیداکردن تعادل نش باشید نه برنده شدن.

توجه، توجه، توجه

مردم اغلب تلاش می کنند تا توجه و علاقه ی شریک زندگی شان را به دست آورند. معمولا افراد پس از گذشت چند سال از ازدواج، مانند اوایل به یکدیگر توجه نمی کنند. گاتمن در تحقیقات خود پی برد زوج هایی که حداقل در ۷ سال اولِ زندگی مشترک شان شاد می مانند، ۸۶٪ اوقات به همسرشان توجه می کنند؛ در مقابل زوج های ناموفق تنها ۳۳٪ به همسر خود توجه نشان می دادند.

www.takfars.ir

هنگامی که شما شنیدن شکایت همسر خود را درباره یک روز بد به تماشای برنامه ی تلویزیونی مورد علاقه تان ترجیح می دهید، به او توجه کرده اید. بدون توجه، رابطه به تدریج فرسوده می شود؛ حتی اگر کشمکش و بحث آشکاری در میان نباشد.

بدی ها را نادیده بگیرید و خوبی ها را ستایش کنید

در طبیعتِ زندگی، بدی در کنار خوبی وجود دارد. مطالعات نشان داده زوج هایی که بر ویژگی های منفی یکدیگر تمرکز می کنند؛ توانایی دیدن ویژگی های خوب همسرشان را از دست می دهند. همه چیز به مدیریت فکر و رفتار شما وابسته است. تصمیم بگیرید ذهن تان را پیوسته معطوف ویژگی های مثبت همسرتان کنید. نادیده گرفتن نقاط ضعف و صحبت کردن و نظر دادن درباره ی ویژگی های خوب همسرتان، حس خوبی را در هر دوی شما بوجود می آورد. اگر همیشه به ایرادهای همسرتان فکر کنید روز به روز از او دورتر می شوید.

بدون قضاوت گوش کنید

با گوش های خود به همسرتان عشق بورزید. برای اینکه بهترین همسر دنیا باشید باید قضاوت و تعصب را کنار بگذارید. گوش دادن از مهارت های اساسی و مهمِ ارتباط با همسر است. با گوش دادن به حرفهای همسرتان به او اعلام می کنید که به تو علاقه مندم و احساسات و خواسته های تو برایم مهم است. همه ی ما انسان ها وقتی خشنود می شویم که بدانیم همسرمان در عشق جدی و ثابت قدم است و در رابطه ی با او، در امنیت احساسی و عاطفی هستیم. عیب جویی، انتقاد و مسخره کردن، فردی که به او عشق می ورزید را تحقیر می کند.

اگر همسرتان را برای حرفی که به زبان آورده مسخره یا سرزنش کنید، این پیام را به او منتقل می کنید که تو با من در امنیت نیستی. قضاوت باعث می شود همسرتان در تردید بماند که آیا شما او را همان طور که هست پذیرفته اید یا نه. هر کلمه و گفتار شما دربردارنده ی بارِ روانی و عاطفی است که تأثیر مثبت یا منفی در شنونده خواهد داشت. تنها یک کلمه، می تواند سرنوشت رابطه تان را دگرگون کند.

ما انسان ها در موقعیت هایی مثل مهمانی، محل کار و… مجبوریم بهترین رفتارها را از خود نشان دهیم. این رفتارهای خوب فقط قسمتی از ما هستند نه همه ی ما. قسمتهای دیگری از ما وجود دارد که از نشان دادن آن به دیگران هراس داریم. کاری نکنید که همسرتان احساس کند که در مقابل شما نمی تواند خودِ واقعی اش باشد. با قضاوت کردن، به تدریج او را از خود دور می کنید. به او اطمینان دهید که در هر صورت عاشق او هستید و خواهید بود.

اجازه دهید شما را بشناسد

بعد از گذشت چند سال از ازدواج، احتمالا زندگی روتین و خسته کننده می شود. چون شما صحبت با همسرتان را متوقف کرده و بر مسائل روزمره تمرکز می کنید. در حالی که برای اینکه همسر خوبی باشید هرگز نباید از در میان گذاشتن مسائل شخصی تان با او دریغ کنید. همیشه با همسر خود درباره ی ترس ها، ایده ها، آرزوها و رویا های تان حرف بزنید و به رابطه تازگی ببخشید. اگر به جایی رسیده اید که با خودتان کلنجار می روید تا چیزی بیش از جمله ی روزت را چطور گذراندی؟ برای صحبت پیدا کنید؛ وقت آن رسیده است که به رابطه تان عمق بیشتری بدهید.

آسیب پذیری خود را ابراز کنید

تک فارس

همه ی ما نگران این هستیم که آیا دیگران ما را دوست دارند یا نه. این نگرانی، بخصوص در مورد کسانی که دوست شان داریم بیشتر است. وانمود نکنید که هیچ ترسی ندارید؛ ترس خود را نشان دهید و درباره ی آن صحبت کنید. در غیر این صورت همسرتان فکر می کند شما نسبت به او سرد هستید. وقتی به خود اجازه می دهید که در مقابل او آسیب پذیر و ضعیف باشید، در واقع به او فرصت داده اید تا همه ی شما را بشناسد.

عشق بیافرینید

برای اینکه بهترین همسر دنیا باشید، به عشق توجه ویژه داشته باشید. کامیابی در روابط زناشویی برای موفقیت زندگی مشترک بسیار مهم است. صمیمیت شکل های مختلفی دارد ولی بهترین نوع آن وقتی است که شما پر شور و هیجان با همسرتان رابطه برقرار می کنید. جذابیتِ رابطه ی ج.ن.س.ی به نوازش ، در آغوش گرفتن و بوسه های کوچک و لطیف است. عشق، سوخت زندگی مشترک شماست و تأثیر معاشقه ی رومانتیک در ایجاد عشق شگفت انگیز است. در رابطه ی زناشویی از کلام محبت آمیز برای نشان دادن میل خود به همسرتان استفاده کنید. همسران برای آنکه احساس آرامش کنند به شنیدن برخی جملات نیاز دارند. نشان دهید که درگیرِ یک رابطه ی عاطفی عمیق با او هستید.

از خود گذشتن را فراموش نکنید

این طرز تفکر که سهم شما در ازدواج تنها ۵۰ درصد است درست نیست. برای اینکه همسر خوبی باشید، گاهی اوقات و در شرایطی که همسر شما موقعیت سختی را می گذراند؛ باید بارِ رابطه را به دوش بکشید و عشق و علاقه ی خود را نشان دهید.

در ازدواج های موفق نیز مشکلاتی وجود دارد، ولی همیشه باید حسی پایدار و ماندگار از ما و نه فقط تو و من، وجود داشته باشد. باید (هر دوی شما) استراتژی های بیان شده در این مقاله را اجرا کنید. چه کسی می داند، شاید ۵۰ سال بعد در مورد سلامت، فواید روانی و شادی ای که تجربه کرده اید صحبت کنید.

انتظارات واقع بینانه ای از رابطه تان داشته باشید

رابطه ی رمانتیک و عاشقانه، فوق العاده است و مطمئنا دیدن بهترین ویژگی ها در شریک زندگی تان، موجب حفظ عشق و صمیمیت می شود. ولی شما قصد دارید سال ها با همسرتان زندگی کنید، بنابراین باید بتوانید بعضی از عیب های او را نادیده بگیرید. در تلاطم های اولیه ی شور و عشق، ممکن است فردی که نسبت به او حسی عاشقانه داریم، کامل و بی عیب به نظر برسد، ولی پس از مدتی ضعف ها و نقص های شخصیتی او را کشف می کنیم. در این زمان، برای ادامه یافتن ازدواج باید فراتر از ضعف های شخصیتی و کاستی ها را ببینیم، زیرا به هر حال، هیچ کس کامل نیست. در همه ی ازدواج ها، گاهی باید برای حفظ رابطه مان تلاش کنیم. تصور اینکه بدون زحمت و تلاش می توان رابطه ای را حفظ کرد یا رابطه ی ما باید همیشه کامل و بی نقص باشد، موجب ناامیدی می شود (همانطور که انتظارات غیرواقعی موجب ناامیدی می شوند).

شاید اصرار دارید که شریک زندگی تان فردی ایده آل باشد، ولی نباید فراموش کنید که او هم یک انسان است.

از معذرت خواهی کردن واهمه نداشته باشید

T A K F A R S

آیا تا به حال توجه کرده اید که بعضی افراد هرگز عذرخواهی نمی کنند، هرگز اشتباه شان را نمی پذیرند و هرگز نمی گویند ببخشید؟ اینها افرادی هستند که به احتمال زیاد ازدواج نمی کنند یا اگر ازدواج کنند، ازدواج آنها دوامی ندارد. در مطالعه ای که ادر سان فرانسیسکو انجام شد، محققان دریافتند کسانی که ازدواج موفقی دارند، دو برابرِ افراد مُطَلَقه یا مجرد، توانایی و تمایل برای عذرخواهی کردن از شریک زندگی خود را دارند. این مطالعه نشان داد در افرادی که ازدواج موفقی دارند، احتمال اینکه این افراد، زودتر عذرخواهی کنند ۲۵ درصد بیشتر است، حتی اگر خود را کاملا مقصر ندانند. هر چه عذرخواهی کردن یا انجام رفتارهای آشتی جویانه برای افراد مطلقه و مجرد سخت تر باشد، احتمال اینکه تنها بمانند نیز بیشتر است.

درست است که شور و عشق موجب می شود دو نفر با یکدیگر ازدواج کنند، ولی این سازش و احترام است که در گذر زمان آنها را در کنار یگدیگر نگاه می دارد. پس عذرخواهی کردن را یاد بگیرید.

عوامل مخرب را از رابطه تان بیرون برانید

بعضی زوج ها به شدت با یکدیگر مشاجره می کنند ولی باز هم ازدواج موفقی دارند. بعضی دیگر کمتر مشاجره می کنند ولی وقتی کار به مشاجره می رسد، رابطه ی میان شان به شدت صدمه می بیند. چه تفاوتی میان این دو گروه وجود دارد؟

مسئله این نیست که آیا با همسرتان مشاجره می کنید یا خیر، اینکه چگونه با او مشاجره می کنید، تعیین می کند آیا ازدواج شما برای مدت طولانی دوام خواهد داشت یا خیر. روانشناس آمریکایی، جان گاتمن (John Gottman) تقریبا ۲ دهه را به مطالعه بر روی روابط میان زوج ها پرداخته است. او اکنون می تواند با گوش دادن به ۵ دقیقه ی اول بحث و مشاجره میان دو طرف، با اطمینان (با دقتی تا ۹۵ درصد) بگوید رابطه ی کدام زوج ها با شکست مواجه خواهد شد و کدام زوج ها به احتمال زیاد با یکدیگر می مانند.

گاتمن بر ۴ عامل که روابط را ویران می کند، تاکید دارد. او این عوامل را (به صورت نمادین و نمایشی) چهار سوار آخرالزمان در مکاشفه ی یوحنا می نامد. این عوامل عبارتند از

تحقیر

با نام های زشت خطاب کردن، شکلک درآوردن، دشنام دادن و توهین کردن به شریک زندگی تان و اساسا رفتار کردن به گونه ای که گویی شورش کرده اید، تحقیر نام دارد. گاتمن و همکارانش در سیاتل دریافتند که اگر تحقیر کردن، از ویژگی های معمولِ مرحله ی ابتدایی یک مشاجره باشد، رابطه ی میان دو طرف، به احتمال زیاد رو به پایان است. احتمال جدایی زنانی که وقتی همسر آنها در حال صحبت است، رفتاری تحقیرآمیز دارند، در دو سالِ بعدی، ۶ برابر زنان دیگر است.

حالت تدافعی

چرا من را اذیت می کنی؟ اینطوری به من نگاه نکن. مشکلت چیه؟

تک فارس www.takfars.ir

ولی من فقط می خواستم یک فنجان چای برایت بیاورم.

عامل مهم دیگری که نشان می دهد رابطه ای در نهایت با شکست مواجه خواهد شد، داشتنِ حالت تدافعیِ بیش از حد است. اگر فردی، به محض اینکه همسرش مرتکب اشتباهی می شود، شروع به فریاد کشیدن می کند و احساس می کند در معرض تهدید یا حمله قرار دارد و این رفتار، از ویژگی های همیشگی و معمول در روابط میان آنهاست، باید بگوییم که آن رابطه در وضعیتی بحرانی است. حالت تدافعی، مانع از ایجاد ارتباط می شود و صمیمیت را از میان می برد.

انتقاد کردن و تعریف نکردن

زوج هایی که از یکدیگر انتقاد می کنند، ممکن است طوری به رابطه شان آسیب برسانند که دیگر قابل اصلاح نباشد. البته این مسئله به این معنی نیست که اگر همسرتان شما را ناراحت می کند، نباید گله و شکایت کنید، ولی تاثیر انتقاد کردن بسیار مخرب تر از یک گِله ی ساده است. وقتی از کسی انتقاد می کنید، به کل شخصیت او حمله می کنید (حتی اگر چنین منظوری نداشته باشید). در حالی که با گله و شکایت، رفتارهای او را هدف قرار می دهید، به جای آنکه به هویت و شخصیت او حمله کنید. برای نمونه: تو یک موجود تنبل هستی. نشان می دهد که او همیشه فردی تنبل است و این ویژگی، بخشی اساسی از شخصیت اوست. این جمله به همین اندازه خاص یا محدود به زمان نیست که مثلا بگوییم: فکر می کنم امروز کمی تنبل بودی. تو که قبلا اینطور نبودی.

بعضی افراد گمان می کنند با تذکر دادنِ مداوم اشتباهات، همسر خود را اصلاح می کنند. حتی اگر فرد نیت خوبی داشته باشد، نتیجه ی خوبی به دست نخواهد آورد. انتقاد کردن از همسر در مقابل دیگران تحقیرآمیز است (برای هر دو نفر)، ولی بیان حرف های خوب در مورد یکدیگر در جمع، کار بسیار خوبی است. افرادی که ازدواج موفقی دارند، حس می کنند طرف مقابل آنها را درک می کند، آنها را دوست دارد و به آنها احترام می گذارد. در مورد استعدادها، توانایی ها و ویژگی های مثبت همسرتان، بیشتر صحبت کنید. هیچکس دوست ندارد حس کند که همیشه مورد حمله قرار می گیرد.

گوشه گیری یا طفره رفتن

گوشه گیری (Withdrawal) یا طفره رفتن (stonewalling)، با انجام رفتارهایی مانند گرفتن گوش ها یا بستن در اتاق وقتی همسرتان از مسئله ای شکایت می کند، بروز می کند. از نظر احساسی، گوشه گیری و طفره رفتن، عامل مهم دیگری است که نشان می دهد رابطه ی شما با شکست مواجه خواهد شد. انتقاد کردن، از ویژگی های معمولِ زنان است و طفره رفتن و بی اعتنایی از رفتارهای رایج در مردان است. مردان از نظر بیولوژیکی، در مقایسه با زنان، توانایی کمتری در مقابله با احساسات شدید دارند، بنابراین ممکن است به طور غریزی، از وارد شدن به مشاجره ها دوری کنند یا از طفره رفتنِ طرف مقابل، به شدت عصبانی شوند.

ممکن است که فرد، در طول گفتگوها با پایان دادن به مشاجره از بحث کناره گیری کند یا در نهایت و به عنوان راهی برای فرار، وقت بیشتری را دور از رابطه اش با فرد مقابل سپری کند. این خطر وجود دارد که الگوی طفره رفتن، به الگویی دائمی تبدیل شود و فردی که از این استراتژی استفاده می کند، از آن برای جدا کردن خود از بخش های بالقوه مثبت رابطه استفاده کند. هر کس به فضایی برای خود نیاز دارد، ولی هرگز نباید پاسخ دادن به یک مسئله ی عاطفی، موجب شود که فردِ دیگر نادیده گرفته شود.

جالب است بدانید که حتی اگر فقط یکی از این عوامل، به طور منظم در مشاجرات وجود داشته باشند، دورنمای خوبی برای آن رابطه وجود نخواهد داشت. آیا در ازدواج شما نیز این عوامل مخرب وجود دارند؟ به چه روش دیگری می توانید ازدواج خود را موفق تر کنید؟

بدانید که در مورد چه چیزهایی نباید صحبت کنید

تکفارس

زوج های جوان تر، اغلب می خواهند در مورد تمام مسائل به طور عمیق کاوش کنند و کاملا نسبت به یکدیگر باز و صریح باشند و در مورد همه ی مسائل گفتگو کنند. ولی مطالعات در مورد زوج های مسن تری که دهه ها در کنار یکدیگر زندگی کرده و ازدواج موفقی داشته اند نشان می دهد که این زوج ها، اغلب زمانی که طرف مقابل از احساسات منفی خود در مورد آنها صحبت می کند، خیلی بادقت به حرف های او گوش نمی دهند. آنها معمولا احساسات خود در مورد رابطه را نادیده می گیرند، مگر آنکه واقعا حس کنند باید کاری انجام بدهند. این آستانه ی صحبت کردن درباره ی احساسات و مسائل اساسی، در زوج های مسن بسیار بالاتر از زوج های جوان است و به راحتی از هر چیز مشکل سازی صحبت نمی کنند.

بنابراین توصیه ی معمولِ آشکار کردن مسائل و همه چیز را بیرون ریختن، در نهایت موجب شکل گیری رابطه ای بلندمدت و سالم نمی شود. پذیرفتن مخالفت ها و اختلاف نظرها و دانستن اینکه باید از چه موضوعاتی دوری کنیم، از مهارت های مهم در هر ارتباط است.

به دنبال حل کردن مشکلات باشید ولی کنترل خود را بر آنها حفظ کنید

عامل مهم دیگر در مشاجرات در روابط موفق، عادت تغییر دادنِ موضوع بحث در زمانی است که بحث بالا گرفته است. این تغییر سریع موضوع، میزان احساسات منفی ایجاد شده را کاهش داده و احتمال نشخوارهای ذهنی بعدی را کاهش می دهد. این کار همچنین این پیام را منتقل می کند که ما می توانیم با هم مشاجره کنیم و همچنان با یکدیگر خوب باشیم. بنابراین مشاجره محدود می شود و کل رابطه را خراب نمی کند.

اختلاف و مشاجره باید موارد ویژه ای باشند که به ندرت اتفاق می افتند، نه سریال هایی طولانی مدت. اما در این میان تفریح و سرگرمی مهم است و باید بیشتر بر آن تمرکز کنید.

با هم بخندید، با هم بمانید

یادآوریِ مرتب زمان های رمانتیک در گذشته و اشاره به آنها در گفتگوها (مثلا چقدر عالی بود وقتی ما… و یادت هست وقتی…) راهی موثر برای متصل ماندن به یکدیگر است. ولی خندیدن با یکدیگر، حتی از آن نیز موثرتر است. بر اساس تحقیقات جدید، زوج هایی که با یکدیگر می خندند و مرتب اتفاقات بامزه را یادآوری می کنند، معمولا از روابط خود راضی تر هستند. خاطرات بامزه ی فراوانی را با یکدیگر بسازید و اغلب از آنها یاد کنید. نبودِ سرگرمی موجب پژمرده شدن ازدواج می شود، همانطور که نبود آب موجب پژمرده شدن گل می شود.

کاری کنید که به ازای هر اتفاق بد، ۵ اتفاق خوب وجود داشته باشد

به گفته ی دکتر گاتمن، در هر ازدواجِ موفق، باید به ازای هر تعامل نه چندان خوب، ۵ تعامل خوب وجود داشته باشد. تعامل خوب می تواند به معنی در آغوش گرفتن عاشقانه، سپری کردنِ یک بعداز ظهر خوب با یکدیگر یا گفتگویی خوب در مورد یک فیلم و هر چیزِ مثبت دیگری باشد. تعامل بد می تواند یک مشاجره، اختلاف نظر یا دل شکستگی باشد.

سعی کنید همیشه به قانون ۵ به ۱ پایبند باشید. اگر نکته ی بعدی را نیز اجرا کنید، تاثیر اجرای این قانون باز هم افزایش می یابد.

takfars.ir

آیا می توانید نقشه ی عشق را بخوانید؟

آیا برنامه های تلویزیونی ای را که در آن، مجری برنامه از یکی از دو نفر می خواست پشت صفحه ای ضدصدا قرار بگیرد و از فرد دیگر سوالاتی در مورد زندگی و علایق همسر او می پرسید، به یاد می آورید؟ سوالاتی مانند همسر شما بیش از همه علاقه دارد به چه قسمتی از جهان سفر کند؟ یا همسر شما در رستوران چه نوشیدنی ای را بیش از همه سفارش می دهد؟ ایده ی پشت این برنامه ها، این بود که هر چه جواب ها مرتبط تر باشند، رابطه ی میان دو طرف نیز قوی تر است. تحقیقات نیز همین نتیجه را تایید می کند

هر چه بیشتر از سلیقه های همسرتان، آرمان هایش، از کسانی که او در محل کار از آنها بیزار است یا به آنها علاقه دارد و غیره، اطلاع داشته باشید، نقشه ی عشقِ بهتری نیز خواهید داشت. دانستن جزئیات بیرونی و درونی زندگی همسرتان (البته بدون تجاوز به حریم خصوصی او) موجب ایجاد ارتباطی قوی تر می شود. برای مثال، یک زن که با او کار می کردم، نام شرکتِ شوهر خود را نمی دانست و یک شوهر، نام سگ خانواده شان را نمی دانست. (که باعث بهت و حیرت همسر او شده بود و می گفت: او هیچ علاقه ای به آن ندارد.). بنابراین باید نقشه ی عشق تان را تقویت و به روز رسانی کنید تا بهتر بتوانید رابطه تان را هدایت کنید.

۱۴ کار متفاوتی که زوج های خوشبخت انجام می دهند، ارائه شده است.

هر روز به یکدیگر توجه می کنند

ما در گرفتاری های زندگی به راحتی شریک زندگی مان را فراموش می کنیم. قبل از صحبت درباره کشمکش احمقانه با رئیس تان، شریک زندگی تان را در آغوش بگیرید، ببوسید و از او بپرسید: روزت چطور بود؟

به هم اعتماد دارند و از حسادت اجتناب می کنند

دانشگاه و محل کار ما، تفکیک جنسیتی نشده است؛ بنابراین چگونه می توان انتظار داشت که افراد، با جنس مخالف هیچ صحبتی نداشته باشند؟ معتقد باشید همسرتان بی گناه و درستکار است، تا زمانی که خلافش ثابت شود. اگر شما بی دلیل شریک زندگی تان را متهم به خیانت کنید و او احساس کند شما به او اعتماد ندارید چطور باید انگیزه ی وفاداری داشته باشد؟

نقاط مشترکشان را پیدا می کنند

نقاط مشترک نور اولیه ی یک رابطه ی با شکوه است اما نمی توان منکر شد که گذراست. برای جذاب نگه داشتن رابطه تان، سرگرمی ها و علائق مشترک تان را پیدا کنید. اگر علائق مشترکی ندارید، چیزهای جدیدی که هر دوی شما به آن علاقه مندید را کشف کنید.

تک فارس آی آر

زوج های خوشبخت سازشگرند

زوج های خوشبخت با یکدیگر مدارا می کنند. واقعیت این است که ما هر چیزی را که بخواهیم، نمی توانیم داشته باشیم. اگر همسرتان را به دیدن فیلمی عاشقانه دعوت کردید و او موافق نبود، لجباز نشوید، موقعیت و شرایط او را درک کنید و احترام متقابل تان را حفظ کنید.

گوش می دهند

آیا واقعا شما به شریک زندگی خود گوش می دهید یا فقط در انتظار نوبت هستید که صحبت کنید؟ اجازه دهید همسرتان صحبت هایش را تمام کند و مطمئن شوید حرف هایش را درک کرده اید، با گفتن چیزی شبیه به این: اگر درست فهمیده باشم، تو احساس می کنی که ….. درست است؟

قدرت رویارویی دارند

دعوا شوخی بردار نیست، اما مسلما به تاخیر انداختن آن امتیاز مثبتی ندارد. زمان را تلف نکنید، اگر کار اشتباهی انجام داده اید در سریع ترین زمان ممکن به اشتباه تان اعتراف کرده و به بهترین روش آن را جبران کنید.

به رشد یکدیگر کمک می کنند

آزار دهنده ترین چیز در جهان چیست؟ وقتی که شخصی شما را دوست دارد، اما هیچ علاقه ای به علائق شخصی تان ندارد. اگر شریک زندگی تان را در حال بررسی یک فرصت هیجان انگیز شغلی یافتید، از او حمایت کنید. اگر شریک زندگی تان را در حال تمرین سخت برای تبدیل شدن به فردی فوق العاده مناسب دیدید، تشویقش کنید. برای دستاوردهای شریک زندگی خود هیجان زده شوید، اگر دستاوردهایش را از آن خود می دانید. در نهایت اینکه زوج های خوشبخت باعث پپیشرفت و رشد هم می شوند.

کینه به دل نمی گیرند

همه ی ما انسانیم و همه ی ما اشتباه می کنیم. یک روز بد در محل کار، بیماری ناخواسته یا استرس، می توانند برای ما آزار دهنده باشند. این شرایط گاهی آنقدر سخت است که باعث می شود همسرتان رفتار ناراحت کننده ای از خود بروز دهد. وضعیت روحی همسرتان را درک کنید و این رفتارهای او را به دل نگیرید.

TakFars

عشق خود را ابراز می کنند

دوستت دارم کلام قدرتمندی است که لازم است هر روز گفته شود. مهم نیست شما چه مدتی است با هم هستید، با این دو کلمه لبخند را به شریک زندگی خود هدیه کنید. زوج های خوشبخت به یکدیگر عشق می ورزند.

از یکدیگر تعریف می کنند

آخرین باری که به همسرتان گفتید چقدر در لباس قرمز زیباتر به نظر می رسد، کی بود؟ آیا اخیرا به شوهرتان گفته اید که در کت و شلوار فوق العاده مناسبش چقدر خوشتیپ شده است؟ اگر از یکدیگر تعریف نکنید، گاه گاهی احساس بی توجهی و ناسپاسی می کنید.

رابطه زناشویی دارند

رابطه زناشویی تنها برای اوایل رابطه نیست؛ بلکه باید به طور مرتب انجام شود. بچه دار که شدید، این رابطه عادی می شود، اما به یاد داشته باشید هنگامی که برای آن وقت بگذارید، همه چیز بهتر می شود. می توانید همین الان برای یک آخر هفته ای عاشقانه برنامه ریزی کنید.

اهل شوخی هستند

زوج های خوشبخت شوخ طبع هستند و با هم شوخی می کنند. باید در رابطه شما هم چیزهایی وجود داشته باشد که هیچکس دیگری نفهمد. نامی مستعار که افراد دیگر فکر می کنند بد است. شوخی های خنده داری که دیگران از آن خبر ندارند. داستانی خجالت آور درباره اشتباه های روزهای اول رابطه تان. شما هم می توانید از این موارد ایده بگیرید.

زوج های خوشبخت برای یکدیگر وقت می گذارند

مهم نیست شما چقدر پر مشغله اید؛ بخاطر داشته باشید رابطه ی شما در اولویت است. درست مثل یک گیاه که بدون آب پژمرده می شود، رابطه تان بدون وقت گذاشتن برای یکدیگر نابود می شود.

تک فارس

زمانی برای تنها بودن دارند

این حرف شاید عجیب باشد، چون قبلا گفتیم زمانی را به با هم بودن اختصاص دهید. اما تنهایی هم گاهی اوقات لازم است. شادی شما نباید وابسته به شریک زندگی تان باشد. زمان تنهایی به شما اجازه می دهد احساسات منحصر بفرد خودتان را کشف کنید. مهمانی های مجردی، زنگ تفریح شما در زندگی تان است. بنابراین حفظ کمی استقلال، رابطه ی شما را قوی تر می کند.

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است حتما با مشاور مربوطه یا پزشک متخصص مشورت کنید. اطلاعات بیشتر

محصولات معتبر محصولات معتبر
مطالب مشابه بیشتر ››