image چطور از دور ریختن و اسراف در مواد غذایی جلوگیری کنید

▪ از پوست میوه‌ها بیشتر استفاده کنید. می‌توانید از پوست میوه‌هایی مانند پرتقال به خصوص در فصل تابستان برای دور کردن پشه و مورچه در خانه استفاده کنید. برای این کار پوست پرتقال را باید کاملاً له کنید و آن را در گوشه و کنار خانه بگذارید. البته مراقب باشید که پوست پرتقال کپک‌زده و آلوده نباشد.

▪ بیش از مصرفتان در مدت معین، خرید نکنید. مواد غذایی را در حدی بخرید که می‌توانید قبل از فاسد شدن مصرفشان کنید.

▪ اطلاعات کافی درباره بهترین شیوه و زمان نگهداری هر میوه و سبزی را در درون یخچال یا بیرون از آن را به دست آورید.

▪ اگر مقدار زیادی سبزی یا میوه فصل خریده‌اید، با روش‌های مانند منجمد کردن، کنسرو کردن یا سایر شیوه‌ها آن‌ها را برای نگهداری درازمدت آماده کنید.

▪ می‌توانید از میوه‌های رسیده در آشپزی استفاده کنید. می‌توانید میوه‌های رسیده‌ای مانند موز قهوه‌ای شده را در تهیه نان و شیرینی استفاده کنید یا به جای دور انداختن، آن را به صورت پوره در تهیه دسر استفاده کنید.

▪ برای جلوگیری از کپک زدن میوه‌های توت مانند توت‌فرنگی را درست پیش از خوردن آن‌ها بشویید.

▪ موز، سیب و گوجه‌فرنگی را از سایر مواد غذایی دور نگه‌دارید. سایر مواد غذایی ممکن است باعث شوند این میوه‌ها سریع‌تر از حد معمول فاسد شوند.

▪ نان‌های خشک را دور نریزید. می‌توان این نان‌ها را با سبزی‌های معطر و ادویه‌ها طعم دار کنید و پس از خرد کردنشان آن‌ها را روی سالاد یا سوپ بریزید.

▪ برنج‌های پخته باقیمانده را بو دهید. می‌توانید به جای دور ریختن برنج‌های اضافی، آن‌ها را با خشک‌کن برقی رطوبت‌گیری کنید و سپس آن‌ها را بو دهید و با سایر غلات بوداده مخلوط کنید و به عنوان تنقلات آن را بخورید. در این شرایط اگر ۲۴ ساعت هم این برنج خارج از یخچال باقی بماند، خراب نمی‌شود و قابل‌استفاده است.

▪ سبزی‌های پژمرده شده و میوه‌های فاسد شده را خرد و باهم مخلوط کنید و به عنوان کود در باغچه‌تان استفاده کنید.

▪ پس از خرید مواد غذایی بر حسب نوع ماده غذایی برای شستن، خشک کردن، بریدن، تکه‌تکه کردن یا قاچ کردن آن‌ها وقت بگذارید و اقلام غذایی تازه را در محفظه‌های ذخیره تمیز و خالی یخچال بگذارید تا بعد از آن‌ها تهیه وعده‌ها یا پختن غذاهای ساده استفاده کنید.