image چرا نوشیدن این نوشیدنی ها حرام است

بعضی از چیزها هم حرام هستند هم نجس مثل شراب که هم نجس است و هم خرید و فروش و ساختن و تولید و حمل و نقل آن و نوشیدن آن حرام است و هم حد شرعی دارد [i]

حرام بودن شراب یک حکم است و نجاست ان حکم دیگر بعضی از چیزها حرام هستند ولی نجس نیستند مثل گوشت گرگ و روباه (در صورتی که تذکیه شرعی شده باشند) و بعضی از چیزها حرام نیستند ولی نجس هستند مثل خون (خرید و فروش و استفاده های درمانی و پزشکی از آن حرام نیست).

اگر مراد شما از حرام بودن شراب، نجاست آن است، در قرآن نیامده است و حکم آن از روایات و سنّت اثبات می شود. [ii] اگر چه بعضی از فقهاء فرموده اند آیه شریفه: یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا إِنَّمَا الْخَمْرُ وَ الْمَیْسِرُ وَ الْأَنْصابُ وَ الْأَزْلامُ رِجْسٌ مِنْ عَمَلِ الشَّیْطانِ فَاجْتَنِبُوهُ لَعَلَّکُمْ تُفْلِحُونَ [iii] ی عنی:« ای کسانی که ایمان آورده‏اید، شراب و قمار و بتها و تیرهای قرعه پلیدند [و] از عمل شیطانند. پس، از آنها دوری گزینید، باشد که رستگار شوید.» بر نجس بودن شراب دلالت دارد زیرا «رجس» در آیه به معنی پلیدی است که اعم از نجاست ظاهری و باطنی است [iv] .

اما اگر مراد حرمت و گناه بودن و بلکه کبیره بودن نوشیدن مشروبات(خمر) باشد که به صراحت در قرآن کریم (در همین آیه ) آمده است . البته حرام شدن خمر در اسلام دفعی نبوده و به صورت تدریجی (در طول سه مرحله ) صورت گرفته است و آیه ای که می فرماید در خمر منافعی هست ولی گناه آن بزرگتر از سود آن است [v] مربوط به اولین مرحله مبارزه اسلام با شراب و شراب خواری است که در مراحل بعدی این مبارزه شدیدتر شده تا جایی که در مرحله سوم دستور دوری و اجتناب از آن صادر شده است

در توضیح آیه قرآنچه می فرماید:

در خمر منافعی اندک و ضررهای فراوان وجود دارد، باید گفت نسبت سود و ضرر شراب مثل این است که یک قاشق چای خوری عسل را در یک ظرف بزرگ سم و زهر ریخته باشند که دیگر هیچ اثری از مزه و خاصیت عسل باقی نخواهد ماند!!!

مرجع

[i] من‏لایحضره‏الفقیه ج : ۴ ص : ۵۶، توضیح المسائل مراجع ج۲،ص۶۸۰،مسأله۱۱

[ii] وسائل الشیعه، ج‏۲۵، ص: ۳۷۰

[iii] سوره مائده،آیه۹۰

[iv] بحوث فی شرح العروه الوثقی، ج‏۳، ص: ۳۲۰

[v] سوره بقره،آیه۲۱۹

تک فارس » پزشکی سلامتی » چرا نوشیدن این نوشیدنی ها حرام است