قرص نورتریپتیلین عوارض جانبی موارد مصرف و منع دارویی

حسین (ع) چراغ هدایت و کشتی نجات است

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

قرص نورتریپتیلین عوارض جانبی موارد مصرف و منع دارویی

image قرص نورتریپتیلین عوارض جانبی موارد مصرف و منع دارویی

▪ موارد مصرف نورتریپتیلن

‌نورتریپ‌تیلین برای درمان بیماری افسردگی و نیز شب ادراری در کودکان تجویز می‌شود.

▪ مکانیسم اثر نورتریپتیلن

‌از طریق مهار برداشت مجدد نوراپی‌نفرین و سروتونین توسط پایانه سلول عصبی پیش‌سیناپسی، غلظت سیناپسی آنها را در سیستم عصبی مرکزی افزایش می‌دهد.

تکفارس آی آر

▪ فارماکوکینتیک نورتریپتیلن

این دارو پس از تجویز خوراکی به سرعت و بطور کامل جذب می‌شود. دارای متابولیسم گذر اول کبدی است. راه دفع دارو کلیوی است. زمان شروع اثر دارو به عنوان ضد افسردگی ۳-۲هفته پس از مصرف و نیمه عمر آن ۴۴-۱۸ ساعت می‌باشد. پیوند این دارو به پروتئین پلاسما زیاد می‌باشد

▪ عوارض جانبی نورتریپتیلن

خشکی دهان، خواب آلودگی، تاری دید، یبوست، تهوع. اشکال در ادراری‌کردن، عوارض قلبی- عروقی، تداخل در فعالیت‌ جنسی، تغییرات قند و خون، افزایش‌اشتها وزون از عوارض جانبی دارو هستند.

▪ تداخلات دارویی نورتریپتیلن

www.takfars.ir

مصرف همزمان با دارو‌های ضد آریتمی‌ بطنی را افزایش می‌دهد. مصرف همزمان این دارو با مهار آنزیم MAO باعث تحریک CNSو بالا رفتن فشار خون می‌شود. این دارو از طریق کاهش آستانه تشنج با اثر داروهای ضد صرع‌مقابله می‌کند. بعضی از داروهای ضد صرع با کاهش غلظت پلاسمایی نورتریپ‌تیلین ، اثر ضد افسردگی آن را کاهش می‌دهند. این دارو اثر پائین‌آورنده فشار خون کلونیدین و گوانتیدین را کاهش می‌دهد و در صورت قطع ناگهانی این دو دارو، خطر افزایش فشار خون زیاد می‌شود. مصرف همزمان این دارو با فنوتیازین‌ها موجب افزایش عوارض جانبی آنتی‌موسکاریتی می‌شود. مصرف همزمان این دارو با با دراوهای مقلد سمپاتیک ممکن است سبب تشدید عوارض قلبی – عروقی و احتمالا بروز آریتمی ، تاکی کاردی یا افزایش فشار خون شود. مصرف همزمان این دارو با دارو‌های ضد تیروئید ممکن است خطر بروز آگرانولوسیتوز را افزایش دهد. مصرف همزمان فرآورده‌های حاوی الکل و سایر داروهای مضعف CNSبا این دارو ممکن است سبب بروز ضعف شدید CNS، ضعف تنفسی و کاهش فشار خون شود. سایتمیدین با مهار متابولیسم این دارو ، غلظت پلاسمایی آن را افزایش می‌دهد.

▪ هشدار ها نورتریپتیلن

در موارد زیر مصرف این دارو باید با احتیاط فراوان مصرف شود

الکلسیم‌حاد، آسم، اختلالات دوقطبی،‌اختلالات خونی و گوارشی،‌گلوکوم با زاویه باریک، افزایش فشار داخل کره چشم، پرکاری تیروئید، هیپرتروفی پروستات، عیب‌کار کلیه، اسکیزوفرنی، حملات تشنجی،‌ حساسیت به داروهای ضدافسردگی سه حلقه‌ای و احتباس ادرار.

▪ توصیه های دارویی نورتریپتیلن

▪ از قطع ناگهانی مصرف دارو باید پرهیز شود. در صورت نیاز، کاهش مقدار مصرف به تدریج و در طول یک دوره حداقل ۴ هفته‌ای باید انجام شود.

▪ در هفته‌های اول درمان به دلیل افزایش تمایل به خودکشی باید بیمار را تحت نظر قرار داد

▪ بیش از یک داروی ضد افسردگی در یک زمان نباید تجویز شود.

▪ برای شروع اثرات درمانی این دارو حداقل دو هفته وقت لازم است.

▪ درمان سالمندان باید با حداقل مقدار شروع شود، زیرا به عوارض جانبی این دارو حساسترند.

تک فارس

▪ به علت نیمه‌عمر طولانی دارو تجویز یک‌باره مقادیر آن در موقع خواب، کفایت می‌کند.

▪ به بیمار باید یاد‌آوری شود که در صورت بروز علائم آنتی‌موسیکارینی به درمان ادامه دهد، چون به این اثرات تا حدی تحمل حاصل می‌شود.

▪ در صورت وجود سابقه مصرف مهار کننده‌های آنزیم MAO توسط بیمار، باید دو هفته بعد از قطع آن، مصرف این دارو را آغاز نمود.

▪ در صورت ضرورت دارو‌های مهار‌کننده MAO باید حداقل یک هفته میان قطع این دارو و شروع مصرف داروی جدید فاصله ایجاد شود.

▪ این دارو با ایجاد خواب‌آلودگی ممکن است بر اعمالی که نیاز به مهارت و هوشیاری دارند مانند رانندگی، تأثیر بگذارد.

▪ دوره درمان با این دارو باید کامل شود.این دارو نباید بیش از مقدار توصیه‌شده مصرف شود.

▪ در صورت فراموش کردن یک نوبت مصرف دارو،اگر رژیم درمانی به صورت چند نوبت در روز می‌باشد، به محض به یادآوردن، آن نوبت باید مصرف شود، مگر اینکه، تقریبا زمان مصرف نوبت بعدی فرا رسیده باشد، در این صورت، مقدار مصرف بعدی نیز نباید دو برابر گردد. اگر رژیم درمانی بصورت مصرف در هنگام خواب باشد، نباید هنگام صبح دارو مصرف شود. بهتر است در این موارد با پزشک مشورت گردد.

▪ به دلیل احتمال بروز منگی و سرگیجه، و هنگام برخاستن ناگهانی از حالت خوابیده یا نشسته باید احتیاط نمود.

▪ با مصرف این دارو، خشکی‌ دهان ممکن است بروز نماید .در صورت تداوم این عارضه به مدت بیش از دو هفته باید به پزشک مراجعه نمود.

▪ احتمال بروز حساسیت به نور با مصرف این دارو وجود دارد.لذا ضروری است از پوشش ضد آفتاب استفاده شود.

T A K F A R S

▪ بیمار باید ۷-۳ روز پس از قطع مصرف دارو تحت نظر باشد.

▪ در صورت نیاز به هرگونه عمل جراحی یا درمان اضطراری پزشک باید از مصرف دارو مطلع شد.

نورتریپتیلین چیست؟

نورتریپتیلین دارویی از دسته ی ضد افسردگی های سه حلقه ای می باشد و معمولاً برای درمان افسردگی تجویز می شود.این دارو همچنین در تسکین دردهای عصبی هم استفاده دارد .

علت اصلی بروز افسردگی ناشناخته است اما هدف از درمان دارو همراه با مشاوره درمانی برطرف کردن علائم افسردگی نظیر خلق پایین، بی حالی،نداشتن انگیزه، افکار خطرناک ،اختلالات خواب و کاهش اشتها و…جهت رساندن فعالیت و عملکرد روزانه ی فرد به سطح طبیعی، می باشد.

داروهایی مانند نورتریپتیلین می توانند به برطرف نمودن علائم افسردگی مانند کم خوابی یا کمبود اشتها کمک قابل توجهی کنند.

نورتریپتیلین در بدن چگونه عمل می کند؟

این دارو در بدن با افزایش سطح ناقل های شیمیایی موجود در مغز که نقش پیام رسانی عصبی بین سلول های اعصاب رابر عهده دارند،علائم افسردگی رابرطرف می نماید.

پیش از شروع مصرف نورتریپتیلین

▪ در صورت بارداری یا اقدام به بارداری یا شیرده بودن به پزشک خود اطلاع دهید.

تک فارس www.takfars.ir

▪ در صورت سابقه ی بیماری هایی نظیر تیروئید پر کار ،مشکلات کبدی ،صرع،دیابت،یبوست های مزمن،مشکل در دفع ادرار،بیماری های قلبی عروقی،چشمی و یا بیماری های اعصاب و سایر بیماری هارا به پزشک خود اطلاع دهید.

▪ از آنجا که این دارو می تواند در عملکرد داروهای دیگر در بدن اختلال ایجاد کند لازم است پیش از شروع مصرف لیستی از کلیه ی داروهای مصرفی خود (خصوصا سایر داروهایی که تاکنون و در یک ماه اخیر برای درمان افسردگی و خواب استفاده نموده اید) در اختیار پزشک یا داروسازتان قرار دهید.

نحوه ی مصرف نورتریپتیلین

▪ نحوه و مقدار مصرف این دارو با توجه به مشکل و شرایط بیمارمتفاوت است.ممکن است این دارو سه تا چهارنوبت در روز و یا تنها یک نوبت تجویز گردد.

▪ اگر نورتریپتیلین به صورت یک نوبت در روز تجویز شود بهترین زمان مصرف آن شب ها پیش از خواب می باشد.اما برخی پزشکان ترجیح می دهند دارو را در مقدار کمتر اما در دو تا سه نوبت در روز برای درمان افسردگی تجویز کنند لذا. حتماً دارو را دقیقاً طبق دستور پزشک مصرف نمایید.

▪ ممکن است پزشک شما درمان را با مقدار داروی کم شروع کند و پس از عادت کردن بدن،مقدار داروی شمارا افزایش دهد تا احتمال بروز عوارض ناشی از دارو کمتر شود.

▪ این دارو با غذا تداخلی ندارد و میتوانید آن را قبل یا بعد از غذا مصرف نمایید.

▪ در صورت فراموش کردن مصرف یک نوبت دارو بلافاصله پس از یادآوری آن را مصرف کنید مگر آنکه زمان یاد آوری به نوبت مصرف بعدی دارو نزدیک باشد.در این شرایط نوبت فراموش شده را مصرف نکنید و نوبت بعدی را در زمان خودش مصرف کنید اما به هیچ وجه مقدار مصرف دارو را دوبرابر نکنید.

توصیه های نورتریپتیلین

▪ از آنجا که این دارو بر روی سیستم عصبی تاثیر دارد،مصرف آن باید به صورت مداوم و تحت نظر پزشک باشد.اگرچه ممکن است در چند هفته ی ابتدایی درمان احساس بهبودی در شما ایجاد نشود،با این حال درمان خودرا ادامه دهید و طبق برنامه ی منظم به پزشک خود مراجعه کنید و همچنین برای بهبود روند درمان کلیه ی مشکلات و سوالات خودرا از پزشک یا داروساز خود سوال بفرمایید .

تکفارس

▪ قطع این دارو به صورت ناگهانی و بدون نظر پزشک ،می تواند عوارض نامناسبی برای بیمار در برداشته باشد که اصطلاحا به آن سندرم محرومیت دارو می گویند و عوارضی همچون سردرد،تهوع،ضعف،حملات ترس و بی حالی در بر دارد.

▪ به دلیل این که مسمومیت با ضد افسردگی های سه حلقه ای بسیار خطرناک می باشد دارو را به همان مقدار تجویز شده مصرف کنید و دور از دسترس اطفال نگهداری کنید.در صورت مصرف بیش از حد یا ناخواسته ی دارو حتما با مرکز کنترل مسمومیت تماس بگیرید. -مصرف الکل در مدت درمان با این دارو می تواند احتمال بروز عوارض ناشی از این دارو را افزایش دهد.

▪ در ابتدای درمان با این دارو ممکن است افکار ناراحت کننده ی شما از گذشته بیشتر شوند اما نگران نباشید. باید بدانید که این افکار ناشی از مصرف این دارو و شروع اثر بخشی آن می باشند و به مرور زمان برطرف می شوند.

بهتر است در این موارد افکار خودرا با نزدیکان و یا مشاور و پزشک خود درمیان بگذارید و آگاهانه نسبت به برطرف کردن آنها اقدام نمایید .

▪ در مدت درمان با این دارو ممکن است حساسیت پوست و بدن شما به نور آفتاب بیشترشود لذا. تا جای ممکن در معرض تابش مستقیم خورشید. قرار نگیرید و از فرآورده های ضدآفتاب و عینک آفتابی حتماً استفاده نمایید.

▪ در صورتی که مبتلا به دیابت هستید ،مصرف این دارو ممکن است باعث افزایش قندخون شما شود لذا قندخون خودرا به صورت منظم چک کنید و با پزشک خود درمورد آن صحبت کنید.

▪ در صورت شروع هرگونه درمان یا قصد عمل جراحی، درمانگر خود را از مصرف این دارو مطلع نمایید.

▪ پیش از دریافت هرگونه دارو از داروخانه (مانندداروهای ضد درد،ضد سرماخوردگی و ضد حساسیت)دکتر داروساز را در جریان مصرف این دارو قرار دهید.

عوارض شایع نورتریپتیلین

▪ در مدت درمان با این دارو ممکن است خشکی دهان را تجربه کنید که برای برطرف نمودن آن می توانید از آدامس یا آبنبات های بدون شکر استفاده نمایید.

takfars.ir

▪ یبوست و سوهاضمه ،اسهال یا تهوع نیز از عوارض شایع این دارو می باشند که با یک رژیم غذایی حاوی وعده های غذا سبک و ساده و حاوی فیبر مناسب(درمورد یبوست) و با محدود کردن غذا های چرب و پر ادویه و مصرف به اندازه آب در شبانه روز می توانید این علائم را کاهش دهید.

▪ خواب آلودگی، خستگی، سرگیجه و مشکلات بینایی مانند تاری دید از عوارض این دارو می باشد لذا تا زمانی که اثر دارو از بین نرفته از رانندگی و کارهایی که نیاز به تمرکز و احتیاط بیشتری دارند خودداری نمایید.

▪ اگر برای اولین بار از این دارو استفاده می کنید ممکن است با تغییروضعیت سریع از حالت نشسته به ایستاده سرگیجه مختصری ایجاد شود کهبه مرور برطرف می شود. این حالت طبیعی است. هنگام برخواستن ، به ارامی بلند شوید.

▪ در صورت بروز علایمی همچون اضطراب و پریشانی،اختلال در خواب، مشکل در دفع ادرار، احساس گز گز انگشتان،تغییر غیر عادی در اشتها یا وزن،تغییر طعم ها در دهان، زنگ زدن گوش، لکه های قرمز پوستی خارش دار،ریزش مو یا تعریق شدید و ضربان قلب نامنظم حتماً به پزشک خود مراجعه کنید.

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است حتما با مشاور مربوطه یا پزشک متخصص مشورت کنید. اطلاعات بیشتر

آیا افرادی که خودکشی میکنند با آدم های عادی فرق دارند
 1. پودر قابل تزریق بتافرون عوارض جانبی موارد مصرف منع دارویی

 2. قرص نیکلوزماید عوارض جانبی موارد مصرف و منع دارویی

 3. چربی خون خود را بدون دارو و فقط با غذا خوردن درمان کنید

 4. آیا مصرف قرص خواب بدون نسخه دکتر ضرری دارد

 5. قرص تیوریدازین عوارض جانبی موارد مصرف منع دارویی

 6. قرص آلفا فلووکسامین عوارض جانبی موارد مصرف و منع دارویی

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

مطالب پربازدید

مطالب محبوب

۴ نظر
 1. م

  نورتریپتیلین باعث یبوست میشه من خودم به همین دلیل مصرفش میکنم ...

 2. سحر۳۲

  درضمن قرص رابپرازول هم نوشتن برام ناشتا میخورم. مرسی

  • جواد

   سلام. طبق اطلاعاتی که من دارم. نورتریپتیلین خودش یبوست میاره و شما رو بدتر میکنه

 3. سحر۳۲

  باسلام من یبوست شدید داشتم و بعداز مدتی دچار شکم درد شدید شدم بیشتر سمت چپم و بعد به کمر و کلیه هم در راست و چپ میزد خیلی هم نفخ و حالت تهوع داشتم خصوصا یه هفته کامل هیچ غذایی نخوردم و بشدت بیحال و بیقرار بودم و آرزوی مرگ میکردم قبلا هم داروی گیاهی بخاطر یبوست خوردم و از آن موقع شکم دردم شروع شد رفتم دکتر ابتدا دکترم بخاطر مشکوک بودن به زخم معده شکم درد شدید برام شربت ضد اسید منیزیم هیدروکساید و قرص نورتریپتیلین 20 و قرص کلردیازپوساید برام تجویز کردن. بعدش سونوگرافی کامل شکم و یه سری آزمایش خون و ادرار دادم. دکترگفت که تو کبد سمت راست یه خال دارم که مهم نیست تخم دان سمت چپمم دو تا کیست کوچیک داره که اونم مهم نیست و بازم همون داروها رو با دوز پایینتر برام تجویز کردن و گفتن که سو جذب داری و باید 20 روز دیگه آزمایش خونو تکرارکنم. الان حدود یه هفتس اول شب تا میخوام بخوابم خیلی سریع با تپش قلب کند و کوبنده بیدار میشم اینم بگم قبل از مصرف دارو هم همینطور بودم ولی الان بیشترشده و در اون حالت حس میکنم قلبم یخ زده وسرد میشه. اینا رو هم اضافه کنم من قبلا اکو دادم گفت سالمی. الان یه ماه ازون موقع که گفتن 20 روز دیگه آزمایش بده گذشته و بخاطر نداشتن پول لازم نتونستم آزمایش بدم و بعضی وقتها هم شکمم درد میگیره خیلی نسبت به قبل کمتره ولی بعضی اوقات انگار چاقو تو شکمم فرو کردن و این تپش قلب خیلی اذیتم میکنه درضمن خیلی عصبی و گیج میشم یعنی اعصابم الکی خورد میشه. سوالم اینه آیا مشکل من جدیه؟ و آیاخودم میتونم قرصامو ترک کنم؟ چون هیچ هزینه ای ندارم برم دکتر. ممنونم ببخشید انقد طولانی شد فقط ممنون میشم زود جوابمو بدید.