▪موارد مصرف

این دارو برای درمان سردرد‌های میگرنی در بیمارانی به کار می‌رود که ضد درد‌ها و داروهای ضد التهاب های غیر استروئیدی قادر به تخفیف کافی درد در آنها نیستند . همچنین از آن برای درمان سرددر‌های خوشه‌‌ای مصرف می‌شود.

▪مکانیسم اثر

اثر تخفیف سردرد میگرنی ممکن است به علت کاهش فعالیت اعصاب سروتونرژیک باشد. این دارو آگونیست‌ اختصاصی گیرنده ۵-HT1D می‌باشد و احتمالا به علت انقباض عروق مغزی ناشی از تحریم این گیرنده موجب کاهش سردرد حاد می شود. همچنین این دارو قادر به کاهش آزادسازی نوروپیتیدها و سایرمیانجی‌های التهابی می‌باشد و به همین علت خروج پروتئین‌های پلاسما از عروق را کاهش می‌دهد.

▪فارماکوکینتیک

جذب این دارو سریع ولی فراهمی زیستی آن ۱۷% (احتمالا به علت جذب ناقص و اثر اولین عبور) می‌باشد. متابولیسم وسیع کبدی(۸۰%) و نیمه عمری معادل ۵/۲ ساعت دارد. دفع آن از طریق ادرار (۵۷%) و مدفوع (۳۸%) صورت می‌گیرد.

▪موارد منع مصرف

از این دارو نباید برای پیشگیری طولانی مدت میگرن و یا برای میگرن شریان قاعده‌ای یا میگرن همی‌پلژیک استفاده نمود. همچنین برای بیماران مبتلا به فشارخون بالا‌(کنترل نشده‌)، بیماریهای عروق کرونر و هر بیماری دیگری که انقباض عروق کرونر خطرناک است، این دارو را نباید مصرف کرد.

▪هشدارها

در صورت وجود آریتیمی قلبی، تاکی‌کاردی ، سابقه سکته‌مغزی، استعداد ابتلا به بیماری عروق کرونر، نارسایی کبدی یا کلیوی، فشارخون بالا (کنترل شده)و حساسیت به سوماتریپتان، این دارو را باید با احتیاط کامل به کار برد.

▪عوارض جانبی

در قفسه سینه، اختلال در بلع، تهوع و استفراغ، تغییر در حس چشایی، واکنشهای آلرژیک و آنافیلاکتیک، تشنج، اضطراب و تغییرات بینایی از عوارض جانبی مهم این دارو هستند.

▪تداخل دارویی

همزمان و تا ۱۴ روز بعد از قطع مصرف مهار کننده منو‌آمین اکسیداز نباید از سوماتریپتان استفاده نمود. مصرف همزمان این دارو با لیتیم ،‌ضد افسردگی‌های سه حلقه‌ای و مهارکننده‌های اختصاصی برداشت سروتونین موجب ضعف ، تشدید رفلکس‌ها، عدم هماهنگی می‌گردد. مصرف دی‌هیدروارگوتامین ، ارگوتامین ومتی‌سراژید همراه با این دارو باعث تشدید اثر انقباض عروق می‌شود.

▪نکات قابل توصیه

۱. قرص باید به طور کامل بلعیده و از شکستن ، خرد کردن و جویدن آن خودداری شود.

۲. در صورت دراز کشیدن بیمار در یک اتاق تاریم و ساکت، تأثیر دارو بیشتر خواهد شد.

۳. اگر با یک بار مصرف بهبودی حاصل نشد، از مصرف مقادیر اضافی خودداری و باید از داروهای جایگزین استفاده شود. در صورت عود سردرد بعد از بهبودی اولیه می‌توان مقادیر اضافی تجویز نمود.

۴. بین دفعات مصرف سرماتریپتان باید ۷-۵ روز فاصله داشته باشد.

▪مقدار مصرف

بزرگسالان: ۱۰۰-۲۵ میلی‌گرم مصرف شود. در صورت نیاز می توان مقدار مصرف را با فاصله ۲ ساعت و هر بار ۱۰۰ میلی گرم افزاسش داد. حداکثر مقدرا مصرف مجاز mg/day300 است.

▪اشکال دارویی

Film Coated Tablet:50 mg

Film Coated Tablet: 100 mg

تک فارس » پزشکی سلامتی » قرص سوماتریپتان عوارض جانبی موارد مصرف منع دارویی