۱. افزایش بهره وری مغزی
دانشمندان با مورد آزمایش قرار دادن حداقل ۱۰۰۰ دانش آموز اروپایی ، دریافتند که بهره هوشی آنهایی که شبها زودتر به بستر رفته و در نتیجه صبح ها نی ززودتر از خواب بر می خیزند، از سایر دانش آموزانی که در ساعاتی نامنظم خوابیده و غالبا تا ساعاتی پس از صبح می خوابند، به طرز شگفت آوری بشتر است، حتی اگر از نظر میزان خواب در یک حد یکسان خوابیده باشند.
۲. استرس کمتر
استرس از جمله مواردی است که در هر شرایطی به انسان وارد شود، کاری بوده و با درصدی چشمگیر از میزان مطلوبین فعالیتهای روزانه می کاهد.حال تصور کنید که این استرس هر صبح به خاطر دیر رسیدن به محل کار و قرار ملاقاتهای زود هنگام و عقب ماندن از کلاس درس و … به شما وارد کند.دیگر خودتان می توانید کیفیت این فعالیتها را تخمین بزنید.پس اگز کمی زودتر و به موقع از خواب برخیزید، می توانید با خیالی آسوده به سراغ کارهای روزمره تان بروید.
۳. آرامش مثال نزدنی در شب
از جهت علم فیزیک با دخالت میتیشن و ریلکسیشن، ارامش شب در برابر روز، قابل مقایسه نیست.
افرادی که غالب زمان استراحتشان در زمان تاریکی هوا بوده، غالبا با نشاط تر و قبراق تر در مقایسه با افرادی که بیشتر در روز می خوابند، از خواب برخواسته و به زندگی شان جریان می دهند.
۴. زمانی برای ورزش کردن
طبیعی است که وقتی شخصی تا نزدیکی های ظهر خوابیده و با بدنی کوفته و سست از خواب برمی خیزد، رمقی برای ورزش کردن ندارد.از آن گذشته اگر هم بخواهد،زمانی برای اختصاص به ورزش نیست که بتواند کمی بدنش را گرم کند و سپس از خانه بیرون برود.
۵. خوردن صبحانه
همانطور که می دانید از نظر علم تغذیه، صبحانه، مهمترین وعده غذایی است که یک فرد در طول ۲۴ ساعت یک روز می تواند میل کند.اکثر افرادی که دیر از خواب بر می خیزند، به دلیل مقارن شدن با زمان نهار خوردن، از خوردن صبحانه صرف نظر کرده و یک راست بر سر سفره نهار می روند.این عادت بد غذایی علاوه بر تغییر سیستم گوارشی بدن، روز به روز بر تحلیل بافت های بدن افزوده و به تدریج بدن را از وضعیت عادی خارج میکند.همچنین یکی از مهمترین علل چاقی در آمریکا، به عقیده محققین، نخوردن وعده مهمی مانند صبحانه است.
مزایای زود از خواب برخواستن بسیار بسیار از این موارد ذکر شده بیشتر است که اگر بخواهیم به تفصیل درباره آن بپردازیم، از حوصله این بحث خارج است.اما به نظر می رسد که همین ۵ دلیل، آنقدر محکم و قاطعانه و بدون شک و شبهه هستند که محرک برای تغییر عادت خوابیدن باشند.

تک فارس » پزشکی سلامتی » چرا صبح زود از خواب بیدار شدن برای انسان مفید است