تک فارس
حسین (ع) چراغ هدایت و کشتی نجات است
محصولات معتبر محصولات معتبر
پزشکی سلامتی

هشدار های بدن به ما هنگام مشکلات چشمی

۱- قرمزی چشم (احساس خارش و آبریزش هر دو چشم)

این مشکل احتمالاً به دلیل آلرژی یا حساسیت است. این آلرژی می‌تواند نسبت به گرده گیاهان، حیوانات خانگی یا محیط اطراف شما باشد؛ بنابراین چه یک گربه پشمالو، چه یک اتاق زیرشیروانی پر از گردوخاک و چه یک پارک پر از گرده‌های گیاهی باشد، تا جایی که می‌توانید از آن‌ها دوری کنید و در صورت بروز آلرژی، برای متوقف کردن واکنش سیستم ایمنی بدن، یک قرص آنتی‌هیستامین مصرف کنید. همچنین با قطره چشمی نیز می‌توانید التهاب و خارش چشم را تسکین دهید. از قطره ضد قرمزی چشم استفاده نکنید؛ زیرا ریشه اصلی مشکل را درمان نمی‌کند و پس از مدتی دوباره قرمزی چشم شما برمی‌گردد. اگر از آلرژی‌های فصلی رنج می‌برید، حتماً نزد یک پزشک متخصص آلرژی بروید.

۲- قرمزی چشم (ترشحات غلیظ و سفت همراه با خارش)

در چنین شرایطی ممکن است فرد دچار التهاب و عفونت لایه بیرونی چشم باشد. شما ابتدا باید ببینید که این عفونت باکتریایی است یا ویروسی. یک عفونت ویروسی معمولی همانند سرماخوردگی چشم است و می‌تواند به شدت واگیردار باشد. قطره اشک مصنوعی و کمپرس سرد به تسکین سوزش و تورم چشم کمک خواهد کرد. اگر التهاب باکتریایی چشم خفیف باشد، ممکن است به‌خودی‌خود از بین برود، اما ممکن است پزشک برای تسریع درمان، یک قطره آنتی‌بیوتیک چشمی تجویز کند. اگر در چشم خود احساس آبریزش، درد متوسط تا زیاد، حساسیت به نور، تاری دید یا قرمزی می‌کنید، حتماً با یک چشم‌پزشک تماس بگیرید.

۳- برجستگی و احساس درد در گوشه چشم یا زیر پلک یکی از چشم‌ها

تکفارس آی آر

اگر در گوشه پلک خود احساس درد دارید، این مشکل می‌تواند به دلیل گل‌مژه باشد. گل‌مژه به دلیل یک فولیکول آلوده مژه به وجود می‌آید. گل‌مژه‌ها ممکن است متورم شده و منجر به تراوش چرک از چشم فرد شوند. برای پاک کردن چرک از یک حوله کوچک و گرم استفاده کنید. اگر مشکل شما جدی و دردناک است و با درمان‌های خانگی برطرف نمی‌شود، باید به یک چشم‌پزشک مراجعه کنید تا پماد آنتی‌بیوتیک تجویز کند.

۴- قرمزی چشم (احساس وجود شن یا ریگ در چشم)

این مشکل می‌تواند به دلیل خشکی چشم باشد. خشکی چشم بیماری است که در آن چشم فرد به اندازه کافی رطوبت ندارد؛ زیرا چشم فرد به اندازه کافی اشک تولید نمی‌کند یا اینکه اشک‌ها به سرعت تبخیر می‌شوند. این مشکل زمانی رخ می‌دهد که غده تولید چربی در پلک ملتهب شده باشد. خیره شدن به صفحه‌نمایش یکی از دلایل خشکی چشم است. اگر فرد هر چهار ثانیه یک بار پلک نزند، چربی آزاد نمی‌شود و اشک چشم به سرعت تبخیر می‌شود. اگر احساس کردید چشم شما بدون هیچ دلیلی آب تولید می‌کند، بدانید که این ترشحات، اشک اضطراری برای جلوگیری از خشکی چشم است. همچنین خشکی چشم می‌تواند به دلیل عوارض جانبی برخی داروها یا نوسانات هورمونی یا استفاده طولانی‌مدت از لنز باشد. برای درمان و جلوگیری از این مشکل حتی‌الامکان از فضاهای خشک دوری کنید، مدت زیادی به یک جا خیره نشوید و با اشک مصنوعی تعادل رطوبت چشم را حفظ کنید. همچنین می‌توانید در رژیم غذایی خود از اسیدهای چرب امگا ۳ استفاده کنید (مانند مصرف ماهی قزل‌آلا) و با استفاده از یک مرطوب‌کننده هوای اطراف خود را مرطوب نگه‌دارید.

۵- قرمزی چشم (تاری دید یا درد شدید هنگام فوت کردن چشم یا گیرکردن یک جسم خارجی در چشم)

این مشکل می‌تواند به دلیل خراشیده شدن قرنیه چشم باشد. در چنین شرایطی حتماً به یک چشم‌پزشک مراجعه کنید.

www.takfars.ir

و در آخر اگر شما دچار قرمزی چشم هستید، اما هیچ‌یک از علائم ترشحات چشم، خارش، درد، احساس وجود ریگ و علائمی که در بالا گفته شد را نداشتید با یک چشم‌پزشک مشورت کنید.

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است حتما با مشاور مربوطه یا پزشک متخصص مشورت کنید. اطلاعات بیشتر

محصولات معتبر محصولات معتبر
مطالب مشابه بیشتر ››