علامت بد کار کردن کلیه در بدن چیست

حسین (ع) چراغ هدایت و کشتی نجات است

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

علامت بد کار کردن کلیه در بدن چیست

image علامت بد کار کردن کلیه در بدن چیست

▪ خستگی مفرط

خستگی مزمن نتیجه اختلال عملکرد خون در انتقال اکسیژن به سلول‌های بدن ناشی از پیشرفت یک بیماری کلیوی است. کلیه‌ها با تولید گلبول‌های قرمز ارتباط دارند و اختلالات آنها مانع از تولید کافی این گلبول‌ها می‌شود.

▪ خارش پوست

به کمک کلیه‌ها بخش زیادی از مواد سمی خون به شکل ادرار از بدن دفع می‌شود. اگر این اندام‌ها به خوبی کار نکنند، این مواد مجددا به بافت‌ها برمی‌گردند و معمولا باعث احساس خارش و مورمور پوست می‌شوند.

تکفارس آی آر

▪ ادم ( تورم)

احتباس آب یا ادم جزو رایج‌ترین علائم ابتلا به بیماری‌های کلیوی است. گرچه بسیاری از علائم در بروز آن نقش دارند اما نارسایی کلیوی یکی از مهم‌ترین آنهاست. کلیه‌ها سطح آب و سدیم بدن را کنترل می‌کنند و عملکرد نادرست می‌تواند مانع از تعادل آنها شود. این علامت ممکن است در نتیجه دفع مقدار زیاد پروتئین از ادرار نیز ایجاد شود که بیماری به نام سندرم نفروتیک نام دارد. ورم در قوزک و ساق پا دیده می‌شود اما ممکن است در صورت، دست‌ها و دیگر اندام‌های بدن نیز اتفاق بیفتد.

▪ کم‌خونی

علائم کم‌خونی در بیماران کلیوی نشان‌دهنده وضعیت حاد بیماری است. کلیه‌ها مسئول تولید هورمون اریتروپویتین هستند که مغز استخوان را تحریک می‌کند تا گلبول قرمز بسازد. در صورت پیشرفت نارسایی کلیه، سطح گلبول‌های قرمز کاهش می‌یابد و علائم کم‌خونی مزمن بروز می‌کند.

▪ درد پشت

www.takfars.ir

درد در قسمت پشت و پهلوها می‌تواند نشان‌دهنده بیماری کلیه به‌خصوص در سالمندان باشد. گرچه علامت خیلی رایجی نیست اما درصورت ابتلا به سنگ کلیه یا سنگ مجاری ادراری بروز می‌کند. دراین‌صورت درد معمولا شدید و با علائمی مانند مشکل در دفع ادرار یا سوزش ادرار همراه است. لازم است تا در صورت بروز چنین ناراحتی به پزشک مراجعه شود تا وضعیت بیماری به درستی تشخیص داده شود.

▪ تغییر در وضعیت ادرار

باید توجه داشت که ادرار می‌تواند نشانگر خوبی برای تشخیص اختلالات کلیوی باشد. زمانی که این اندام‌ها دچار مشکل می‌شوند غالبا علائم زیر دیده می‌شود:

احساس تکرر ادرار در شب

ادرار کف‌آلود

ادرار زیاد همراه با رنگ بسیار روشن

مشکل در دفع ادرار بیش از چهار بار در روز

عدم کنترل و تشخیص دقیق زمان دفع ادرار

وجود خون در ادرار

▪ بوی بد دهان

تک فارس

احساس بوی آمونیاک و طعم فلز مانند در دهان می‌تواند به‌دلیل تجمع مواد سمی در خون ناشی از نارسایی کلیه باشد. این حالت ناراحت‌کننده به‌سختی قابل کنترل است حتی زمانی که بهداشت دهان و دندان نیز به خوبی رعایت شود.

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است حتما با مشاور مربوطه یا پزشک متخصص مشورت کنید. اطلاعات بیشتر

تاثیر مصرف سیاه دانه و روغن آن در درمان جوشهای چرکی
  1. بهترین کارها برای لاغر شدن سریع چیست

  2. خواص دارویی و مفید دارچین در بدن

  3. رب انار چه خاصیتی برای سلامتی بدن دارد

  4. آثار جادویی نوشیدن یک فنجان قهوه در سلامتی بدن

  5. چطور خارش بدن را درمان کنید

  6. چطور بفهمید بدن شما دچار کم آبی شده یا نه

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

مطالب پربازدید

مطالب محبوب

نظرات