آیا اجازه بدهیم بچه های مدرسه ای از اینترنت استفاده کنند

حسین (ع) چراغ هدایت و کشتی نجات است

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

آیا اجازه بدهیم بچه های مدرسه ای از اینترنت استفاده کنند

image آیا اجازه بدهیم بچه های مدرسه ای از اینترنت استفاده کنند

شما نمی توانید آنها را به طور کامل از مقابل لپ تاپ، تبلت و تلفن های هوشمند دور کنید. فقط باید تلاش کنید زمانی را که فرزندتان برای سرگرم بودن در تکنولوژی های روز دنیا صرف میکند مدیریت کنید، چون زیاده روی در این قضیه آنها را از عادت و سبک زندگی سالم دور میکند.

شبکه های اجتماعی، روابط واقعی اجتماعی بچه ها را کمتر میکنند

همه ی ما با این عارضه ی جانبی دنیای مجازی آشنا هستیم. شما قبل از ظهور گفتگوهای الکترونیکی و مجازی به دنیا آمده اید و با روابط اجتماعی واقعی بزرگ شده اید، ولی فرزند شما این شانس را نداشته است که در دنیایی عاری از غول های تکنولوژی متولد شود. بنابراین لازم است که در گام اول وی را درک کنید.

اما در عین حال به یاد داشته باشید که صرف زمان زیاد در برابر صفحه ی رایانه، تلویزیون و غیره زمانی را برای گفتگو با اعضای خانواده و دوستان باقی نمیگذارد، یعنی اینکه بچه ها بیش از شما با دوستان مجازی خود اخت می شوند و به آنها اعتماد میکنند. بنابراین لازم است که ابتدا خودتان به دنیای مجازی وابسته نشوید و در گام بعدی اجازه ندهید فرزندتان تمام وقت خود را در شبکه های اجتماعی و مقابل بازی های رایانه ای سپری کند.

تکفارس آی آر

تکنولوژی بی رویه و کاهش تمرکز بچه ها

رایانه ها حجم بالایی از محرک ها را به بچه ها تحمیل میکنند که ممکن است به مرور اعتیادآور شود. هافینگتن پست گزارش داده است که رایانه به مغز کودکان وصل می شود و باعث می شود که به جای ذخیره سازی جزئیات خاطرات، اطلاعات کوتاه در مغز پذیرفته شود. به عقیده ی محققان غرق شدن در تکنولوژی و استفاده ی بیش از اندازه از موبایل، بازی های رایانه ای و شبکه های اجتماعی باعث کاهش تمرکز بچه ها می شود.

همیشه آنلاین بودن حس همدلی را کاهش می دهد

حس همدلی متمایزکننده ی انسان از بیشتر حیوانات است، یعنی ارتباط با دیگری و فهمیدن شرایط غیر. با این حال مشغول بودن دائمی با رایانه می تواند حس همدلی بچه ها نسبت به دیگران را کاهش دهد.

بر اساس مقاله ای که در Scientific American به چاپ رسیده است میزان همدلی مردم نسبت به همدیگر از سه دهه ی گذشته (حدودا از زمانی که رایانه های شخصی همه گیر شدند) کاهش پیدا کرده است. به عقیده ی محققان این کاهش همدلی بویژه از یک قرن گذشته بیشتر به چشم میخورد.

www.takfars.ir

شاخص تعاملات بین فردی نشان می دهد که پاسخ دانشجویان به اینکه نگاهشان نسبت به دیگران چگونه است، به طرز تاسف باری تغییر کرده است. بنابراین اگر نمیخواهید فرزندانی داشته باشید که نسبت به شما و دیگران بی تفاوت و بی عاطفه باشند، سعی کنید مدت زمانی را که صرف رایانه و دیگر ابزارهای تکنولوژی میکند محدود کنید.

ممکن است بچه ها تصویر نامناسبی از خود کسب کنند

از آنجایی که مغز کودکان اطلاعات داده شده را مانند جاروبرقی به خود می کشد، ممکن است هر آنچه شما نمیخواهید وارد ذهن او شود (مانند تبلیغات زیبایی و تصاویری که به وفور در اینترنت یافت می شود) و به راحتی جای خود را در روح و روان او باز کند.

از آنجایی که بشر امروز در سیطره ی تصاویر و تبلیغات است، کودکان بیشترین آسیب را می بینند، چون با هجوم این تصاویر و ذهنیت پروری در خصوص زیبایی و تناسب اندام و غیره، کودکان بیشتر احساس تنهایی و عدم اعتماد به نفس میکنند.

دنیای مدرن به دلیل «کانکت» بودن های شبانه روزی، هر روز جای خود را بیشتر در زندگی همه ی ما باز میکند. در این بین کودکان و نوجوانان فشار بیشتری برای همانندسازی خود با افراد معروف متحمل می شوند. این مسئله نیز آنها را به انزوا و کاهش اعتمادبه نفس می کشاند. بنابراین لازم است که زمان تماشای تلویزیون یا وبگردی ها و استفاده از شبکه های اجتماعی را در آنها محدود کنید.

زمانی برای بازی های کودکانه نمیماند

اگر موقعیتش را فراهم کنید می توانید از فرزندان خود قهرمانان ورزشی فوق العاده ای بسازید. با وجود اینکه بازی های رایانه ای نیز سرعت عمل بچه ها را بالا می برند، اما در عین حال مدت زمان بازی های واقعی و تحرک بدنی را از آنها می گیرند.

به گفته Canadian Broadcasting Corporation بازی نکردن کودکان در محیط بیرون از منزل نه تنها هوای تازه و نور خورشید را از آنها می گیرد، بلکه به رشد کودکان (در زمینه ی تصمیم گیری و حل مشکلات) نیز آسیب می رساند. به عقیده ی محققان غرق شدن در دنیای مجازی باعث محدود شدن خیالپردازی بچه ها نیز می شود.

استفاده از اینترنت روی نمرات بچه ها تاثیر میگذارد

لطفا از آن طرف بام نیافتید. تکنولوژی به خودی خود بد نیست، چون همین حالا هم برای خواندن این مطلب از تکنولوژی مدد گرفته اید. اما اینکه هر تحقیق علمی را که از بچه هایتان خواسته اند، با کپی از اینترنت از سرتان باز کنید به ضرر فرزندانتان خواهد بود. به گفته ی محققان وابسته بودن به اینترنت باعث کاهش تلاش و حس جستجوگری بچه ها می شود.

تک فارس

نتایج برخی از پژوهش ها نشان می دهد که استفاده ی زیاد از رایانه در مدرسه، تاثیر منفی روی درس خواندن و نمرات بچه ها دارد. در کشورهایی مانند کره ی جنوبی و چین که مدت زمان استفاده از رایانه به شدت محدود شده است، دانش آموزان و دانشجویان نمرات بهتری کسب میکنند.

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است حتما با مشاور مربوطه یا پزشک متخصص مشورت کنید. اطلاعات بیشتر

چطور با همسر خود خوشبخت و سالم باشید
  1. آیا من فرد منفی و بدبینی هستم چطور باید بفهمم
  2. راهکارهایی برای سریع تر پولدار شدن
  3. چه کنید تا آدم موفقی باشید
  4. چه کنم تا زندگی با همسرم به طلاق نکشد راهکارها
  5. آیا ظاهر زیبا برای موفقیت در جامعه مهم است یا خیر
  6. چطور می توان ذهن را برای خلاق شدن تقویت کرد

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

مطالب پربازدید

مطالب محبوب

نظرات