image چرا غذاهایی که در هواپیما میخوریم مزه خاصی دارند

واقعیت این است که کابین هواپیما از بعضی صحراها نیز خشک تر است – در بعضی مواقع رطوبت به کمتر از ۱۲ در صد نیز کاهش می یابد.

در چنین محیطی حس بویایی و چشایی شما تغییر میکند. این حسها از لحظه ای که وارد هواپیما می شوید کم می شوند اما در زمان صعود هواپیما تنزل ناگهانی می یابند. این حالت در غذاهای شیرین و شور بیشتر احساس می شود.

بر اساس یک تحقیق از موسسه فیزیک ساخت و سازFraunhofer Institute for Building Physics، اتمسفر کابین هواپیما توانایی شما را در حس این مزه ها تا ۳۰ در صد کاهش می دهد – مثل اینکه قدرت چشایی شما در حال بی حس شدن باشد. البته خبر خوب این است که تمام مزه های دیگر (تند، تلخ، ترش) در طول پرواز شما احساس خواهند شد. خب حالا چاره جبران این کمبود مزه چیست؟ البته! نمک بیشتر! دقیقا کاری که خطوط هوایی انجام می دهند.

بدن شما با خشک شدن، مزه نوشیدنی ها را هم متفاوت احساس میکند. با تغییر محیط مواد مایع منبسط و منقبض می شوند.

فشار پایین و رطوبت تنها عوامل موثر نیستند. بی بی سی نیز عنوان کرد ‏مسافرینی که غذای خود را در سر و صدای بیشتر میخورند شوری و ‏شیرینی غذا را کمتر از زمانی احساس میکنند که هواپیما آرام است. ‏همچنین گفته می شود که اومامی (‏umami‏) – مزه جادویی پنجم که بعد ‏جدیدی به مزه شور اضافه میکند – نیز در محیط های پر سر و صدا بیشتر ‏احساس می شود. در واقع بسیاری از آشپزهای خطوط هوایی از این مساله ‏به نفع خود استفاده کرده و مزه اومامی را افزایش می دهند ( مثل اضافه ‏کردن گیاهان دریایی به پوسته نان ) در غیر این صورت غذا بیمزه و ناخوشایند ‏خواهد بود. نکته قابل تامل دیگر موقع سفارش غذا این است که بعضی مزه ها ‏مانند هل، ادویه کاری و علف لیمو ( نوعی علف استوایی که بوی لیمو می ‏دهد) در ارتفاعات طعم تندتری دارند. پس حالا دیگر می دانید.‏

تک فارس » پزشکی سلامتی » چرا غذاهایی که در هواپیما میخوریم مزه خاصی دارند