image ورزش های مفید برای سالمندان مبالا به آرتروز

داروهای بسیاری برای درمان این بیماری تجویز می شوند اما متخصصین همیشه بر ورزش و رژیم غذایی سالم تاکید دارند.

ورزش اساسا برای تناسب اندام بدن و ذهن توصیه می شود و مطالعات نشان می دهد که کمک خوبی برای افراد است. به افراد مبتلا به ورم مفاصل کمک میکند تا به منظور کاهش درد و احساس درد در مفاصل به ورزش روی بیاورند. یک رژیم که بطور منظم برنامه ریزی شده است و برای بهبود انعطاف پذیری بدن و بهبود قدرت عضلات مفید می باشد باید دنبال شود. روند مناسب زمانی است که یک رژیم غذایی سالم همراه با تمرینات مناسب برای افزایش قدرت بدنی فرد صورت بگیرد.

سه نوع اساسی از تمرینات وجود دارد که برای درمان این بیماری کاربرد خواهد داشت.با این حال بهتر است همیشه با یک متخصص در این رابطه مشورت کنید.

ـ ایروبیک : تمرینات هوازی نتایج بسیار مفیدی داشته اند. همچنین ایروبیک در آب نیز بسیار موثر خواهد بود.

ـ تمرینات قدرتی : برای افزایش و بهبود قدرت عضلانی بدن به کار می روند. عضلات قوی برای مفاصل حائز اهمیت می باشند.

ـ دامنه حرکتی : برای کمک به افزایش انعطاف پذیری بدن و همچنین کاهش خشکی مفاصل ضروری می باشد.

ورزش های زانو

در حالت نشسته

بر روی یک صندلی در حالت درست و مستقیم بنشینید بگونه ای که هردو در حالت استراحت روی زمین باشند.یک زانو را بگونه ای بالا ببرید که پا کمی از زمین فاصله بگیرد.۱۰ ثانیه پا را در این حالت نگه دارید سپس پا را پایین بگذارید و این کار را حدودا ۵ بار برای هرپا تکرار کنید.

زانو را خم کنید و این حرکت را طوری انجام دهید که پا به عقب حرکت کند و به زیر صندلی برسد بگونه ای که زمین را لمس کند. حدودا ۱۰ ثانیه در این موقعیت باشید و دوباره به حالت اولیه برگردید. این حرکت را با پای دیگر نیز انجام دهید.

در حالت ایستاده

صاف بایستید و پای چپ خود را از روی زمین بلند کنید سپس زانوی خود را تا جاییکه امکان دارد خم کنید و پا را زمین بگذارید. برای حفظ ثبات خود می توانید به آرامی مارش بزنید.

دو پا را اندکی از هم فاصله دهید و دستان خود را روی باسن قرار دهید. زانوی خود را به آرامی خم و راست کنید. در زاویه ای قرار بگیرند که بیشتر از ۹۰% خم نیست. همچنین کمر شما نباید خم شود.این تمرین را حدود ۱۰ مرتبه تکرار کنید.

در حالت خوابیده

بر روی یک سطح صاف دراز بکشید. عضلات بالای ران خود را تا جاییکه می توانید سفت کنید. سپس انگشتان پای خود را به عقب بکشید و پشت زانوی خود را به زمین فشار دهید و سپس پاشنه خود را بلند کنید. حدودا ۱۰ ثانیه در این حالت بمانید و سعی کنید عضلات خود را سفت کنید و به مدت ۵ ثانیه استراحت کنید.این حرکت را حدود ۱۰ بار تکرار کنید.

به پشت بخوابید و پاهای خود را صاف در راستای بدن قرار دهید. یکی از پاها را به سمت بالا بیاورید و زانو را به سمت قفسه سینه بکشید.سپس پاشنه پای خود را پایین بگذارید و این حرکت را ۵ مرتبه تکرار کنید.