قرص متاپروترنول عوارض جانبی موارد مصرف منع دارویی

حسین (ع) چراغ هدایت و کشتی نجات است

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

قرص متاپروترنول عوارض جانبی موارد مصرف منع دارویی

موارد مصرف متاپروترنول

sulfateداروی یک سمپاتومیمتیک با اثر مستقیم و فعالیت تحریک بتا-آدرنوستپور می باشد و فعالیت وکاربردهای مشابه با سالبوتامول دارد اما نسبت به گیرنده های بتا-۲ کمتر انتخابی است. از این دارو در درمان انسداد برگشت پذیر راههای هوایی به عنوان یک گشادکننده برونش استفاده می شود مثلاً در آسم و در بعضی بیماران با بیماری انسدادی ریه. اگر چه هم اکنون داروهایی مثل سالبوتامول و تربوتالین که برای گیرنده های بتا-۲ انتخابی تر هستند ترجیح داده می شوند. به دنبال استنشاق دارو، ظهور فعالیت طی ۵ تا ۳۰ دقیقه رخ می دهد و می تواند تا ۶ ساعت دوام داشته باشد اگر چه تفاوتهای زیادی وجود دارد. دوز معمول بالغین جهت فرونشاندن برونکواسپاسم حاد ۱ تا ۲ دم ازorciprenaline sulfate، ۷۵۰ میکرو گرم فرم اسپری است و در صورت نیاز می توان آن را تا ۱۲ دم (۹میلی گرم) در ۲۴ ساعت افزایش داد اما نه در کمتر از ۳ ساعت فاصله زمانی. حداکثر دوز پیشنهاد شده طی ۲۴ ساعت در مورد کودکان زیر ۶ سال تا حداکثر ۴ دم، ۶ تا ۱۲ سال تا حداکثر ۸ دم می باشد. در بیماران مبتلا به آسم در صورت نیاز، درمان با آگونسیت های بتا جهت استفاده منظم ارجح است. یک افزایش نیاز یا کاهش طول اثرorciprenaline نمایانگر از دست رفتن کنترل بیماری آسم می باشد و بایستی در روند درمانی تجدید نظر گردد.

orciprenaline sulfate همچنین به صورت محلول ۵% از طریق نبولایزردستی استفاده می شود و دوز معمول بالغین ۱۰ دم می باشد اگر محلول توسط دیگر وسایل نبولایزر همانند دستگاه ایجاد کننده فشار موقت مثبت تنفسی استفاده شود دوز بالغین ۲/۰ تا ۳/۰میلی لیتر از محلول ۵% است که با حدود ۵/۲ میلی لیتر سالین فیریولوژیک رقیق شده است. (یعنی به محلول ۴/۰ تا ۶/۰% رقیق شده) و حداکثر باید هر ۴ ساعت تجویز گردد. هم چنین ویال هایی حاوی محلول رقیق شده orciprenaline sulfate 4/0 و ۶/۰% در دسترس هستند که جهت استنشاق با دستگاه IPPB کاربرد دارند.

در درمان مزمن اسنداد برگشت پذیز راههای هوایی orciprenaline sulfate به صورت خوراکی با دوز ۲۰ میلی گرم، ۳ یا ۴ بار در روز در بالغین تجویز می شود.

از orciprenaline sulfate به خاطر آثار قلبی عروقی آن همانند isopernaline در درمان انواع مختلف برادی کاردی و به ویژه بلوک قلبی AV و برادی کاردی سینوسی استفاده می شود. در چنین مواردی ممکن است دوزهایی در حد ۲۴۰ میلی گرم روزانه در دفعات تقسیم شده به صورت خوراکی تجویز شوند و یا دوز ۲۵۰ تا ۵۰۰ میکرو گرم به طریق تزریق وریدی آهسته داده شود. هم چنین میتوان آن را به صورت انفوزیون وریدی یا تزریقات عضلانی یا زیر پوستی تجویز کرد.

تکفارس آی آر

فارماکوکینتیک متاپروترنول

بعد از تجویز خوراکی این دارو از طریق سیستم گوارشی جذب می گردد و تحت اولین مسیر متابولیسم در کبد قرار می گیرد و گزارش شده است که حدود ۴۰% از دوز مصرفی خوراکی به صورت تغییر نکرده به سیستم گردش خون راه می یابد و متابولیت های دفعی آن از طریق ادرار دفع می شوند.+

عوارض جانبی متاپروترنول

همانند آنچه در مورد سالبوتامول گفته شد و به خاطر اثر بتا آگونسیت غیر انتخابی orciprenaline عوارض جانبی آن شایع تر هستند. برای آگاهی بیشتر از آثار جانبی و راههای پیشگیری مرتبط با بتا آگونسیت غیر انتخابی به Isoprenaline sulfate مراجعه کنید.

تداخلات دارویی متاپروترنول

www.takfars.ir

همانند آنچه در مورد سالبوتامول گفته شد.

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است حتما با مشاور مربوطه یا پزشک متخصص مشورت کنید. اطلاعات بیشتر

چطور بفهمیم در تمرین و ورزش افراط می کنیم
  1. اسپری ایپراتروپیوم عوارض جانبی موارد مصرف منع دارویی

  2. پودر قابل تزریق آریوتراست عوارض جانبی موارد مصرف منع دارویی

  3. ویال گاما ایمونکس عوارض جانبی موارد مصرف منع دارویی

  4. آمپول متادون عوارض جانبی موارد مصرف و منع دارویی

  5. قرص پانادول عوارض جانبی موارد مصرف و منع دارویی

  6. آمپول کلسی تونین عوارض جانبی موارد مصرف منع دارویی

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

مطالب پربازدید

مطالب محبوب

نظرات