نحوه پرورش و نگهداری گل رز مینیاتوری در آپارتمان

حسین (ع) چراغ هدایت و کشتی نجات است

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

نحوه پرورش و نگهداری گل رز مینیاتوری در آپارتمان

image نحوه پرورش و نگهداری گل رز مینیاتوری در آپارتمان

۱_گل رز مینیاتوری را در داخل گلدانی با عمق ۱۵ تا ۲۰ سانتی متر قرار دهید. دقت کنید که گلدان سوراخ زهکشی داشته باشد.

▪ خاک اطراف توده ریشه را با دست نرم کنید و ریشه ها را از هم باز نمایید. گیاه را به وسط گلدان انتقال داده و سپس گلدان را با مخلوط خاک گلدان (حاوی ورمیکولیت و پرلیت) پر کنید. خاک مخلوط اطراف ریشه را محکم کنید تا هیچ هوایی در خاک باقی نماند.

میزان نور مورد نیاز

گلدان خود را در مقابل پنجره ای رو به جنوب و یا غرب قرار دهید تا مطمئن شوید گل رز به اندازه کافی در معرض آفتاب قرار می گیرد. گل رز باید حداقل ۶ ساعت از روز را در معرض تابش مستقیم آفتاب باشد. هر چند هفته یکبار گلدان را بچرخانید تا همه قسمت های گل به طور مساوی رشد کنند. درجه حرارت ایده آل برای گل رز در داخل خانه ۱۵ (و بیشتر) درجه سانتی گراد است.

تکفارس آی آر

آبیاری مناسب

گل رز مینیاتوری نیاز به آبیاری مداوم دارد و هرگز نباید خاک آن خشک شود. سطح خاک را با فرو بردن انگشت در آن بررسی کنید. در صورتی که خاک خشک بود بلافاصله به گل آب بدهید. با استفاده از یک آب پاش کوچک خاک را مستقیما آبیاری کنید و این روند را آنقدر ادامه دهید تا آب از سوراخ زهکشی گلدان خارج شود. برگ های گیاه را خیس نکنید چون این کار ممکن است باعث کپک زدن آن ها شود. گلدان را روی ظرفی پر از سنگ های کوچک و یا ریگ قرار دهید. در داخل ظرف آب بریزید و مطمئین شوید که سطح آب ظرف به پایه گلدان نمی رسد. این کار رطوبت اتاق را افزایش داده و از زرد شدن و پوسیدگی برگ ها جلوگیری میکند. روش دیگر برای این کار استفاده از دستگاه مرطوب کننده فضای اتاق است.

نحوه ازدیاد رز مینیاتوری

بر خلاف رقم های تجاری مهم رز که حاصل پیوند های گوناگون میباشند، رز مینیاتوری حاصل افزایش قلمه ای تک گره و ریشه دار شدن آنهاست. برای این کار قلمه طوری تهیه می شود که ۲ سانتی متر از ساقه در بالا وپایین گره حفظ شود. بهترین زمان قلمه گیری زمانی است که اولین سرما موجبریزش برگ ها شده باشد، که در مناطق سردسیری اواخر زمستا یا اوایل بهار ودر مناطق گرمسیری مانند خوزستان از بهمن تا اواسط فروردین ذکر شده است.

به این ترتیب قلمه ها تا بهار ریشه دار شده و در پاییز به محل اصلی منتقل میشود. بهترین زمان کاشت در دوره رکود گیاه، پس از برطرفی یخ بندان است. ابتدا فواصل مکان هایی که قرار است قلمه ها در آن جا کاشته شود، مشخص میگردد. فاصله هر دو گیاه از یکدیگر ۳۰ سانتی متر و عمق گودال نیز باید بهاندازه ای باشد که پس از کاشت، طوقه گیاه دیده شود. به طور کلی وردها برایرشد مطلوب به تأمین رطوبت کافی نیاز دارند.

www.takfars.ir

کود دهی گل رز مینیاتوری

در مرحله گل دهی، چند بار در ماه به گلدانتان کود غنی شده با پتاسیم اضافه نمایید. از یک چهارم غلظت عادی کود استفاده کنید تا رز مینیاتوری شما بر اثر افزایش میزان کود آسیب نبیند.کودهای مخلوط حاوی پتاسیم برای جلوگیری از رشد آبدار شاخه ها موثر است.

هرس کردن

هرس رزهای مینیاتور اواخر زمستانو اوایل بهار انجام می شود. به این صورت که یک سوم تا یک دوم ساقه ها وشاخساره های جانبی کوتاه می شوند. برای هرس بازجوان سازی رز مینیاتور،ساقه های قدیمی را تا پایه قطع کرده و این عمل برای بقیه ساقه ها در سالدوم و سوم تکرار می شود.شکوفه های پژمرده را توسط قیچی باغبانی جدا کنید. برای این کار گل و برگچه های آن را از ساقه و تا قبل از اولین برگ قطع کنید. تمام برگ های زرد، بیمار و یا پژمرده گل را نیز از آن جدا کنید. ساقه های پوسیده را نیز بچینید تا نور آفتاب به مرکز بوته برسد.

پرورش گل رز مینیاتوری در گلدان

رزهای مینیاتور را می تواندر گلدان های پلاستیکی که دارای منافذ زیادی برای رد کردن آب هستند کاشت و به درونآپارتمان منتقل نمود و از آنها گلدانی مناسب برای پشت پنجرهاتاق ترتیب داد. تعویض گلدان ها به طور سالیانه در ماه های اسفند یا فروردین انجاممی گیرد.در بهار می توان گلدان را برای مدتی به داخل ساختمان آورد . چنانچه این مدت طولانی شود و نور به اندازه کافی نباشد، ممکن است جوانه ها پوک شده وچروک خورده ومنجر به ریزش برگ ها شود.

ایده های معماری و طراحی زیبای چشمه های آب گرم
  1. چه کنید تا صداهای بیرون کمتر وارد آپارتمان شود

  2. آموزش نحوه نگهداری و آبیاری کاکتوس های رنگی

  3. مدل های زیبای پرده سلطنتی مدرن برای آپارتمان

  4. چه کنید تا گل ها در محیط آپارتمان خراب نشوند

  5. چه گل و گیاهی برای نگهداری در آپارتمان با نور کم مناسب است

  6. نقشه های معماری خلاقانه آپارتمان های کوچک یک خوابه

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

مطالب پربازدید

مطالب محبوب

نظرات