یک مسواک خوب چه مشخصاتی دارد

حسین (ع) چراغ هدایت و کشتی نجات است

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

یک مسواک خوب چه مشخصاتی دارد

image یک مسواک خوب چه مشخصاتی دارد

از ویژگی های یک مسواک خوب و مناسب این است که امکان دسترسی به بیشترین سطح از دندان ها را بدهد و فرد به راحتی بتواند آن را به دندان های عقبی برساند و تمام سطح دندان ها را به خوبی تمیز کند . مسواکی را انتخاب کنید که با آن راحت باشید و با سهولت بتوانید با آن دندان هایتان را بشویید . هنگامی که لثه های شما حساس و آسیب دیده اند معمولا استفاده از مسواک برقی بر مسواک دستی الویت دارد . اکثر افراد با مسواک دستی ، سخت تر و محکم تر مسواک می زنند و این امر کمکی به لثه نمی کند . همچنین باعث شکاف های بیشتری بین دندان ها و لثه میشود . سایز استاندارد یک مسواک خوب و مناسب باید به گونه ای باشد که به راحتی در دست قرار گیرد . قدرت مانور را در دهان هنگام تمیز کردن دندان ها افزایش دهد .

نکات مهم در انتخاب یک مسواک خوب

مسواک هایی که الیاف بیشتری دارند ، دندان ها را بهتر تمیز می کنند.

در انتخاب مسواک بهتر است به مواردی که کنترل بیشتری در دست داشته باشند دقت کنید .

تکفارس آی آر

زاویه بین دسته مسواک و سر مسواک باید به قدری کم باشد که با شیبی ملایم به سر آن برسد .

مسواک های کهنه و از کار افتاده می توانند به لثه و دندان های شما آسیب برساند و از نظر بهداشتی به رشد باکتری ها کمک کنند .

عمر مناسب یک مسواک خوب نهایتا سه ماه است . زمان استاندارد تعویض یک مسواک برای فرد سالم یک ماه است و پس از سه ماه رشد باکتری ها روی سطح الیاف مسواک به حداکثر می رسد .

پس از هر بار استفاده از مسواک آن را شسته و به صورت دستی باقی مانده خمیر دندان از لای الیاف آن خارج کنید .

مسواک را در محیط های خشک نگهداری کنید . مسواک را داخل حمام یا هر جایی که هوای آنجا مرطوب است ، نگهداری نکنید چون الیاف آن نرم می شوند و خاصیت ارتجاعی مانند خود را از دست می دهند و از آن گذشته میکروب ها بر سطح آب روی مسواک تجمع می کنند .

www.takfars.ir

واضح است که دیگران نمی توانند از مسواک شخصی شما استفاده کنند و حتی توصیه می شود که مسواک خود را در مجاورت مسواک های دیگر قرار ندهید ، زیرا باکتری ها بین آنها منتقل می شوند .

مسواک را درون درپوش بگذارید زیرا در جلوگیری از نشستن گرد و غبار و آلودگی محیط بر سطح مسواک کمک می کند .

مسواک خیس را درون درپوش قرار ندهید چون در محیط مرطوب باکتری ها و قارچ ها سریع تر رشد می کنند .

در بیماران مبتلا به مشکلات خاص پزشکی هر ۳-۱ هفته یکبار باید مسواک های مصرفی تعویض شوند .

انتخاب نوع دندانه های مسواک

مسواک های موجود در بازار بر اساس نوع دندانه ها و الیافشان به سه گروه نرم ، سخت و متوسط تقسیم بندی می شوند .

▪ مسواک های سخت

این نوع مسواک ، به مسواک هایی با الیاف و دندانه های کوتاه و خیلی ضخیم گفته می شود . بر خلاف باور عامیانه که معتقد هستند این مسواک ها با قدرت بیشتر سطح دندان ها را تمیز نموده و جرم موجود در آن ها را از بین خواهند برد، اما انتخاب این مدل از مسواک ها خیلی صحیح و اصولی به نظر نمی آید زیرا الیاف ضخیم این نوع از مسواک ها می تواند آسیب های جدی و جبران ناپذیری به لثه ها و فضای بین دندان ها وارد نموده و منجر به ایجاد زخم و بریدگی در آن ها گردد . ضخامت بیش از حد الیاف در این مسواک ها مانع از انعطاف و حرکت سریع و آسان آن ها شده و این یکی از بدترین ویژگی های یک مسواک مناسب به شمار می آید. توصیه می شود افرادی که دارای لثه های حساس و ظریف هستند از مصرف این نوع مسواک اجتناب نموده و مسواک دیگری را جاگزین نمایند .

▪ مسواک های نرم

این مدل از مسواک ها دارای الیاف یا دندانه های نازک ، بلند و ظریف هستند . تمامی موارد مذکور از ویژگی های یک مسواک خوب و مناسب بوده و می تواند تمامی سطوح داخلی و خارجی دندان را تمیز نماید . توجه داشته باشید مسواک های نرم مقاومت کمتری داشته و احتیاج به تعویض سریع تر خواهند داشت . دندانه های این نوع از مسواک ها به سرعت فشرده و اصطلاحا له شده و قدرت پاک کنندگی خود را از دست می دهند. از جمله ویژگی های مثبت این نوع از مسواک ها ، توانایی چرخش سریع و آسان مسواک در فضای داخل دهان است .

تک فارس

▪ مسواک متوسط

این نوع از مسواک ها دارای ویژگی های یک مسواک خوب و مناسب بوده و از انتخاب های مطمئن و بسیار مناسب به شمار می آیند. الیاف این نوع از مسواک ها در حالت متوسط قرار داشته و به خوبی می تواند دندان ها را تمیز و براق نماید . این نوع از مسواک ها به لثه و فضای بین دندانی آسیب وارد نکرده و مسواک، ساده ترین وسیله جهت تمیز کردن دهان و دندان است. قادر به تمیز نمودن فضا های بین دندانی نیز می باشند . بیشتر دندان پزشکان توصیه به انتخاب این نوع از مسواک نموده و آن را به دلیل داشتن ویژگی های یک مسواک مناسب ، انتخابی عالی می دانند .

مسواک زدن در کودکان

باید توجه داشت که رعایت بهداشت دهان و دندان باید از همان دوران کودکی آغاز شود . با رویش نخستین دندان های شیری ، که در حدود ۶ ماهگی آغاز می شود ، تمیز کردن دندان ها اهمیت بیشتری می یابد .

در کودک روش مسواک زدن افقی است . در این روش مسواک به موازات سطح افقی روی دندان ها قرار گرفته و با حرکت مالشی به سمت جلو و عقب رانده می شود . سطح جونده دندان ها را نیز حتما باید با حرکت جلو و عقب مسواک تمیز کرد . غالبا مصرف خمیر دندان فلوراید دار از ۲ تا ۳ سالگی توصیه می شود . در ابتدا، مقدار خمیر دندان به اندازه یک نخود کوچک کافی است ، که با افزایش سن کودک می توان آن را افزایش داد. استفاده از نخ دندان نیز پس از بسته شدن فضاهای بین دندانی از ۳ تا ۴ سالگی به بعد (توسط والدین) توصیه می شود . این وظیفه تا حدود ۹ سالگی بر عهده والدین خواهد بود .

چه مسواکی برای کودکان مناسب است ؟

دسته مسواک باید به آسانی در دست جای گرفته و مواد تشکیل دهنده آن بی ضرر باشد. برای تشویق او به مسواک زدن می توانید یک مسواک با طرح شخصیت کارتونی مورد علاقه کودک خریداری کنید .

طول قسمت موئی مسواک در حدود ۳ سانتی متر و عرض آن یک سانتی متر باشد.

تعداد کلاف های موئی و یا نایلونی مسواک در حدود ۲۰ تا ۴۰ کلاف بر اساس کوچکی و یا بزرگی مسواک باشد.

تعداد رشته های نایلونی و یا موئی در هر کلاف در حدود ۲۰ تا ۴۰ رشته بر اساس نرمی و زبری موهای مسواک می باشد که این تعداد رشته ها در مسواک های نرم بیش از مسواک های زبر است .

T A K F A R S

نوک موهای مسواک نباید نوک تیزو ساینده باشد.

روشهای تشویق کودک به مسواک زدن

مسواک زدن کار خسته کننده ای برای کودکان است. باید با انتخاب مسواک های رنگارنگ ، مسواک های برقی جذاب آن را برای بچه ها جالب کنید .

مسواک زدن را تبدیل به یک کار سرگرم کننده کنید .

به جای اینکه مسواک زدن تبدیل به یک کار عادی روزانه شود ، می توانید آن را سرگرم کننده و جذاب کنید . می توانید اعضای خانواده را دعوت کنید تا با هم مسواک بزنید . این کار نه تنها مسواک زدن را برای کودک لذت بخش می کند، بلکه آن را تبدیل به یک آداب خانوادگی می کند .

در پایان ماه به کودکتان جهت مسواک زدن مرتب ، پاداش دهید .

خمیر دندان هایی برای کودک بخرید که طعم آن را دوست دارد . طعم خمیر دندان کودک را ترغیب به مسواک زدن می کند .

همیشه به یاد داشته باشید هر چه قدر زود تر شروع به آموزش عادت های خوب و پسندیده کنید، اثر آن ماندگار تر خواهد بود.

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است حتما با مشاور مربوطه یا پزشک متخصص مشورت کنید. اطلاعات بیشتر

مقاله ای جامع درباره راه های تشخیص دیبات نوع یک از نوع دو
  1. خطرات مسواک نزدن صحیح و مرتب برای سلامتی چیست

  2. مسواک نزدن بزرگترین تهدید سلامتی شما

  3. اثرات جادویی مسواک زدن بر روی سلامتی جسمی و روحش

  4. آیا مسواک زدن بعد از بیدار شدن از خواب مفید است

  5. چرا گذاشتن مسواک در توالت ممنوع است

  6. چطور درست مسواک بزنیم برای داشتن دندان های سالم

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

مطالب پربازدید

مطالب محبوب

نظرات