image گیاه بومادران چیست و چه خواصی دارد

ترخون دوست دارید ؟ بومادران طعمی شبیه به ترخون دارد و می توانید در دستورات آشپزی به جای ترخون از بومادران استفاده کنید . با طعی شیرین اما تلخ ؛ این گیاه هر غذایی را جالب تر میکند و در چنین شرایطی از فواید آن نیز بهره می برید .

بومادران ، گیاهی بسیار نزدیک به بابونه و گل داوودی ، سالهای بسیاری به وسیله اجداد ما در سراسر جهان مورد استفاده قرار می گرفت . به صورت باستانی ، از بومادران برای کاهش التهاب ( خصوصا در مجاری گوارشی ) ، بهبود زخم های کوچک روی پوست و از بین بردن اضطراب و بی خوابی استفاده می کردند .

در قرن هفدهم این گیاه طرفداران بسیاری داشت . مردم برگ های آن را مثل اسفناج آماده می کردند و میخوردند . اما امروزه بومادران تنها گاهی در آشپزی و به عنوان گیاه دارویی مورد استفاده قرار می گیرد .

متوقف کردن خونریزی و بهبود زخم های روی پوست

استفاده از بومادران برای بهبود طبیعی زخم ها چندین قرن قدمت دارد . علاوه بر این بومادران خواص ضد عفونی کننده دارد که از عفونت زخم پیشگیری می نماید . به همین دلیل هم بسیاری از پمادهای ترمیم کننده ،حاوی بومادران ، به عنوان ماده ی اصلی سازنده ی خود هستند . در یک تحقیق ثابت شد حتی این گیاه می تواند در بهبود زخم های ناشی از مواد آتشزا و سوختگی با اسید موثر باشد . البته امروزه ما قادر به ایجاد بهبودی حتی در برخی از زخم های عمیق هستیم ، اما تعجبی ندارد که در گذشته از بومادران با نام گیاه قوای نظامی یاد می شد و از آن برای بهبود زخم های پس از جنگ استفاده می کردند .

کمک به درمان آمنوره

عجیب است که گذشتگان از بومادران برای تشویق بدن به خونریزی و شروع دوران قاعدگی ، در برخی از بیماری ها ، استفاده می کردند. یکی از این بیماری ها نیز آمنوره نام دارد که در آن عدم وجود قاعدگی منظم ، به صورتی غیر عادی ، دیده می شود . بومادران و لئونوس از گیاهان تحریک کننده ی قاعدگی بشمار می روند . به همین دلیل هم بومادران می تواند به وجود قاعدگی منظم کمک کند . البته متاسفانه این مورد مصرف بومادران ، هنوز به وسیله تحقیقات مراکز درمانی ثابت نشده ، اما در گذشته استفاده های فراوانی به این منظور داشته است .

آرامبخشی ملایم برای از بین بردن اضطراب

در سال ۲۰۱۲ گزارشی در رابطه با تاثیر بومادران بر کاهش اضطراب در مجله ای منتشر شد . محققان عصاره ی بومادران را روی مدل های حیوانی آزمایش کرده و دریافتند ، چه با استفاده ی کوتاه مدت و چه بلند مدت ، بومادران خواص ضد اضطراب بسیار موثری دارد .

در این تحقیقات مشخص شد ویژگی آرامبخشی بومادران شبیه به دیازپام ، یعنی یکی از رایج ترین داروهای ضد اضطراب ، است .در این تحقیقات همچنین مشخص شد حتی بعد از استفاده ی کوتاه مدت از بومادران ، اثرات کمی از آن باقی خواهد ماند .

کاهش التهاب

گیاه درمانی سنتی چینی ، اروپایی و هندی از بومادران برای کاهش التهاب در بیماری های گوناگونی ، خصوصا التهاب روده و دستگاه تولید مثل در زنان ، استفاده می کرده اند . عصاره ی این گیاه خاصیت ضد التهاب دارد .

محققان معتقدند توانایی کاهش التهاب در بومادران از فلاونوئیدها و سزکوییترپن لاکتون در آن سرچشمه می گیرد . گیاه بودران نه تنها به کاهش التهاب کمک میکند ، بلکه به عنوان ماده ای قابض عمل می نماید . به همین دلیل هم از بومادران در محصولات موضعی برای کاهش التهاب سطحی و از بین بردن اگزما استفاده میکنند .

مفید برای دستگاه گوارش

فعالیت ضد انقباض و تشنج بومادران در بدن ، آن را به گیاهی مناسب برای از بین بردن بیماری های گوارشی مثل اسهال ، نفخ شکم و گرفتگی ماهیچه های معده و روده تبدیل کرده است . تحقیقات نشان می دهند بومادران قادر به کاهش اسپاسم مایچه ای می باشد و وقتی مورد استفاده ی خوراکی قرار می گیرد ، فعالیت های مفید گیاه به دلیل شکستگی فلاونوئید صورت می پذیرد .

کاهش فشارخون و آسم

در یکی از تحقیقات منتشر شده روی فعالیت های ضد فشارخون بالا در بومادران مشخص شد این گیاه فشارخون را کاهش می دهد ، رگ ها و عروق را آرام میکند و به تنفس بهتر کمک می نماید . همین تحقیقات هم دلیل علمی استفاده از این گیاه در داروهای ضد فشارخون و اختلالات مجاری تنفسی مثل آسم می باشند .

تک فارس » پزشکی سلامتی » گیاه بومادران چیست و چه خواصی دارد