گزارش تصویری از غار دیدنی ایوب در کرمان

حسین (ع) چراغ هدایت و کشتی نجات است

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

گزارش تصویری از غار دیدنی ایوب در کرمان

image گزارش تصویری از غار دیدنی ایوب در کرمان

این غار بزرگ‌ترین غار آذرین کشور به شمار می‌رود؛ بنابراین منشا این غار گدازه‌های آتشفشانی است. آب موجود در زیر گدازه‌های داسیتی بعد از به هم پیوستن و انفجار باعث تشکیل این غار شده است.

غار ایوب در استان کرمان و روی کوه ایوب واقع شده است. این غار در جنوب شرقی شهر دهج یکی از توابع شهرستان بابک قرار دارد و از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری این ناحیه محسوب می‌شود. همانطور که گفتیم، ویژگی مهم غار ایوب دهانه بسیار بزرگ آن است که طولی ۶۰ متری و ارتفاعی ۸۰ متری دارد.

در طول سالیان و بعد از تشکیل بدنه اصلی غار، اثر عوامل طبیعی مانند رطوبت و هوای سرد درون غار باعث انقباض و انبساط شدید در دیواره‌ی آن و جدا شدن تکه سنگ‌های بزرگ شده که همین عامل بر وسعت غار اضافه کرده است.

اثر باد نیز باعث فرسایش و کوبیده شدن دانه‌های ماسه با سرعت زیاد بر سنگ داسیت شده و در نتیجه حالت لانه زنبوری به فضای درونی غار داده است. طبق بررسی‌های انجام شده باستان‌شناسی این غار در گذشته محل سکونت بوده به طوری که می‌توان آثاری به جا مانده از دوره اشکانی را در این مکان مشاهده کرد.خود کوه ایوب که غار درون آن قرار دارد، با ارتفاع ۳۲۰۰ متر بخشی از رشته‌کوه‌های مرکزی ایران محسوب می‌شود. در بخشی از دیواره شرقی جریان باریک آب از سقف جاری است. این آب به حوضچه‌ی کوچکی می‌ریزد که پای دیواره قرار دارد.

تکفارس آی آر

image گزارش تصویری از غار دیدنی ایوب در کرمان

آب این حوضچه بسیار خنک بوده و قابلیت شرب نیز دارد. همچنین بالاتر از این حوضچه مکانی صاف قرار دارد که می‌توان چاله‌ی کوچک هاونگی شکلی را در آن مشاهده کرد. این چاله‌ به حوض آرزو یا جوقن شهرت دارد. اعتقاد مردم محلی بر این است که اگر آرزویی داشته باشی و در کنار این چاله نیت کرده و سپس قطعه سنگی را درون آن انداخته و آن قطعه سنگ بعد از برخورد به این چاله به سمت بیرون پرتاب شود، آرزویت برآورده خواهد شد.

image گزارش تصویری از غار دیدنی ایوب در کرمان

به سمت غربی دیواره غار که نگاه بیندازید، می‌توانید در دل صخره‌ای سوراخی دایره مانند با قطر کم را ببینید که به کت حلال حروم مشهور است. مردم کرمان بر این باور هستند که اگر شخصی حلال‌زاده باشد،قادر است از این سوراخ عبور کند و در غیر این صورت نمی‌تواند. در صحن مرکزی غار جایگاه‌هایی برای نشستن وجود دارد که منزلگاه نام دارند و برای رفع خستگی استفاده می‌شوند. حدود ۱۵۰ بالاتر از این منزلگاه‌ها، جایگاه‌های بچه مهتابی قرار دارد. در این محل نقطه‌ای گود شده وجود دارد که رد پای انسانی با فیزیک بدنی قوی در آن به چشم می‌خورد که مردم محلی آن را منتسب به حضرت ایوب می‌دانند.همین مورد باعث شده است تا این غار جایگاهی مقدس و زیارتی در میان مردم به شمار برود.

image گزارش تصویری از غار دیدنی ایوب در کرمان

www.takfars.ir

نکته‌ای که باید بدانید این است که در پایین کوه صخره‌ای به نام بارانداز وجود دارد. از آنجایی که وسایل نقلیه تنها تا نزدیکی این صخره امکان تردد دارند، بنابراین شما باید از اینجا پیاده شوید و حدود ۱ ساعت پیاده‌روی کنید تا به غار برسید که علت این نام‌گذاری هم از همین مورد نشات می‌گیرد.

image گزارش تصویری از غار دیدنی ایوب در کرمان

image گزارش تصویری از غار دیدنی ایوب در کرمان

آموزش تمیز کردن وسایل باغبانی کهنه در حیاط
  1. گزارش تصویری وحشتناک ترین مکان های دنیا

  2. گزارش تصویری از مجمع الجزایر مالدیو

  3. گزارش تصویری جالب از غارهای ناتینگهام در انگلستان

  4. گزارش تصویری دیدنی از آشیانه ساختن دو پرنده با هم

  5. گزارش تصویری دیدنی از آرامگاه پوریای ولی در خوی

  6. گزارش لحظه به لحظه از سوختن یک مرد در آتش زنده زنده

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

مطالب پربازدید

مطالب محبوب

نظرات