تک فارس
حسین (ع) چراغ هدایت و کشتی نجات است
محصولات معتبر محصولات معتبر
پزشکی سلامتی

ژل پیروکسیکام دی پی ۰.۵% عوارض جانبی موارد مصرف و منع دارویی

موارد مصرف

پیروکسیکام در درد و التهاب بیماری‌های روماتیسمی و استئوآرتریت مصرف می‌شود.

مکانیسم اثر

فارماکوکینتیک

بعد از مصرف خوراکی به سرعت جذب می‌گردد. متابولیسم کبدی دارو وسیع بوده و از راه ادرار و مدفوع با نیمه عمر متوسط ۵۰ ساعت دفع می‌گردد.

تکفارس آی آر

موارد منع مصرف

این دارو در صورت وجود سابقه واکنش آلرژیک شدید از قبیل آنافیلاکسی یا آنژیودام ناشی از مصرف آسپیریم یا سایر داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی یا پولیپ بینی همراه با اسپاسم برونش به علت مصرف آسپیرین، نباید مصرف شود.

هشدارها

این دارو در موارد زیر باید با احتیاط فراوان مصرف شود.

بیماری التهابی یا اولسراتیو قسمت فوقانی یا تحتانی مجرای گوش (شامل بیماری Crohn، دیورتیکولیت، قرحه گوارشی، کولیت اولسراتیو) ، هموفیلی یا سایر اختلالات خونی شامل اختلال عملکرد انعقادی یا پلاکت‌ها، عیب‌کار کلیه، استوماتیت، بیماران سالخورده(به علت عوارض کلیوی و کبدی) بیمارانی که احتمال بروز خونریزی و زخم گوارش در آنها زیاد می‌باشد. خونریزی از ناحیه رکتوم و آنوس، هموروئید، التهاب و ضایعات رکتوم و آنوس و التهاب رکتوم. (جهت مصرف شیاف).

www.takfars.ir

عوارض جانبی

عوارض گوارشی شامل تهوع، اسهال، زخم و خونریزی، واکنش‌های آلرژیک، نظیر آنژیوادم، برونکواسپاسم و بثورات جلدی، همچنین سردرد، گیجی وسرگیجه از عوارض جانبی دارو هستند. تزریق عضلانی دارو دردناک بوده و ممکن است منجر به ایجاد صدمات بافتی گردد.

تداخل دارویی

مصرف پیرکسیکام به همراه داروهای مهارکننده آنزیم ACE، سبب مقابله با اثر ضد فشارخون آنها گردیده و خطر بروز نارسایی کلیوی و افزایش پتاسیم خون را افزایش می‌دهد. داروهای ضد میکروبی کینولون‌ها، خطر بروز تشنج را به وسیله این دارو افزایش می‌دهند. اثر داروهای پائین آورنده قندخون(سولفونیل اوره) ممکن است به وسیله این دارو افزایش یابد. مصرف همزمان این دارو با سیکلوسپورین خطر سمیت کلیوی را افزایش می‌دهد.

نکات قابل توصیه

۱.این دارو نباید بیش از مقدار توصیه شده مصرف شود.

۲. در صورت مصرف این دارو در درمان آرتریت ، دوره درمان با این دارو باید کامل شود. جهت دستیابی به پاسخ مطلوب ، ممکن است حداقل ۲ هفته زمان نیاز باشد.

۳. درصورت فراموش شدن یک نوبت مصرف دارو، اگر رژیم درمانی بصورت یک یا دو قرص در روز باشد، در صورت به یاد آوردن طی یک یا دو ساعت پس از نوبت فراموش شده، آن نوبت باید مصرف شود. اگر رژیم درمانی بصورت بیش از دو قرص در روز باشد ، به محض به یادآوردن ،‌آن نوبت باید مصرف شود،مگر اینکه تقریبا زمان مصرف نوبت بعدی فرا رسیده باشد. مقدار مصرف بعدی نیز نباید دو برابر شود.

۴. دارو بهتر است همراه با غذا مصرف شود تا تحریک گوارشی کاهش یابد.

۵. مراجعه منظم به پزشک در صورت مصرف طولانی مدت، به منظور بررسی پیشرفت درمان توصیه می‌شود.

تک فارس

۶. احتمال بروز حساسیت به نور وجود دارد.

۷. در صورت مشاهده علائم شبیه آنفولانزا (لرز، تب یا درد عضلانی) قبل یا همزمان با بثورات جلدی ، باید به پزشک مراجعه شود.

مقدار مصرف

خوراکی:

بزرگسالان: به عنوان ضد روماتیسم، ۲۰ میلی‌گرم به صورت مقدار واحد یا ۱۰ میلی‌گرم دوبار در روز از راه خوراکی یا رکتوم مصرف می‌شود.

کودکان:‌در درمان آرتریت رومائید نوجوانان در کودکان با وزن کمتر از ۱۵ کیلوگرم mg/day5، در کودکان با وزن ۲۵-۱۶ کیلوگرم mg/day10، در کودکان با وزن ۴۵-۲۶ کیلوگرم mg/day15 و در کودکان با وزن ۴۶ کیلوگرم به بالا mg/day20 مصرف می‌شود.

تزریقی:

بزرگسالان:‌مقدار مصرف مشابه خوراکی است که از راه عضلانی تزریق می‌شود.

اشکال دارویی

Capsule:10mg

T A K F A R S

Suppository:20mg

Topical Gel:0.5%

Injection : 20mg/ml

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است حتما با مشاور مربوطه یا پزشک متخصص مشورت کنید. اطلاعات بیشتر

مطالب محبوب بیشتر ››