چه کنید تا هنگام خواب شب آرام و ریلکس باشید

حسین (ع) چراغ هدایت و کشتی نجات است

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

چه کنید تا هنگام خواب شب آرام و ریلکس باشید

image چه کنید تا هنگام خواب شب آرام و ریلکس باشید

یکی از دلایل اساسی که باعث مشغله فکری در موقع خواب می شود سیستم عصبی حساس در افراد است، افرادی که سیستم عصبی حساس دارند بیشتر در معرض اضطراب قرار می گیرند آنها باید در محیطی آرام قرار بگیرند تا سعی کنند خود را از تنش دور کنند. ولی نکات طلایی دیگری هم در این مورد وجود دارد که می تواند راهنمای شما باشد و اطلاعات بیشتری را در اختیار شما قرار بدهد، این نکات طلایی روش هایی هستند که باعث کنترل استرس در هر موقعیت و در هر زمانی می شوند و در ادامه این تکنیک ها را اشاره می کنیم.

قبل از خواب ریلکس کنید

یکی از روش هایی که توصیه می شود و می توانید برای آرام ساختن ذهن از آن استفاده کنید، ریلکس کردن قبل از خواب است و بهتر است یک تا دو ساعت قبل از خواب این کار را انجام دهید. از این طریق می توانید تمام افکار آشفته را از خود دور کنید و در آخرین ساعات از شب انجام دادن این کار باعث می شود که تحریک های ذهنی شما کمتر شود. برای این کار بهتر است چراغ های اضافی را خاموش کنید و خیلی آهسته این کار را انجام دهید. مطالعه کردن در مورد یوگا هم می تواند اطلاعات دقیق تری در اختیار شما قرار دهد. حمام کردن، صحبت کردن در مورد روز و یا نوشتن اتفاقات روزانه هم می تواند در کم شدن مشغله فکری موثر باشد. می توانید از دیگر تکنیک های آرام کردن ذهن هم استفاده کنید.

▪ بعد از ظهر کافئین مصرف نکنید

تکفارس آی آر

برای کنترل کردن استرس در موقع خواب بهتر است که مصرف کافئین را کنترل کنید. مصرف کردن کافئین تا ۱۴ ساعت می تواند روی سیستم عبی شما تاثیر داشته باشد و اثرات آن در بدن باقی می ماند. پس بهتر است پس از ظهر از مصرف کافئین خودداری کنید و اگر فکر می کنید که بی خوابی های بیشتری دارید بهتر است به مدت یک ماه مصرف کافئین را ترک کنید و در این صورت ممکن است که به نتیجه دلخواه برسید. در عوض می توانید از دمنوش های آرامش دهنده و تسکین دهنده اعصاب استفاده کنید که جزو روش های طبیعی و بدون عوارض درمان استرس هستند.

▪ مصرف مواد غذایی خواب آور

مصرف بعضی از مواد غذایی خواب آور می تواند کمک ننده باشد و بهتر است که این مواد غذایی را قبل از خواب مصذرف کنید که شامل منیزیم، ملاتونین، کربوهیدارت ها، سبزیجات، سینه مرغ، کدو تنبل، دسر، ماست، نارگیل و گیلاس از جمله مواد غذایی هستند که مصرف آن ها برای افراد بسیار کمک کننده است و می تواند به تنظیم خواب آن ها کمک کند.

▪ تغییر دیدگاه

دیگر روش برای کنترل کردن استرس در موقع خواب تغییر دادن نگرش است و ممکن است بعضی از افراد مشکلات جدی تری داشته باشند که باعث ایجاد اختلال خواب می شود که افسردگی، کابوس و … از این موارد هستند که برای مقابله با آنها باید سعی کنید که نگرش خود را تغییر دهید. این افکار ترسناک هستند و می توانند باعث ایجاد تنش در فرد شوند، بعضی ترس از نخوابیدن دارند و همین ترس باعث می شود که خواب شما به هم بریزد.

www.takfars.ir

دوش گرفتن

دوش گرفتن قبل از خوابیدن آن هم با داروهای گیاهی خواب آور روشی موثر است که شاید کمتر به آن توجه کرده اید، نصف فنجان نمک اپسوم را در چند قطره روغن بریزید و با آب درون وان ترکیب کنید و در آن استراحت کنید و به مدت ۲۰ دقیقه درون وان قرار بگیرید. این روش هم می تواند باعث پاکسازی پوست شما شود و می تواند باعث کاهش اضطراب شود. می توانید از روغن های اسطوخودوس هم استفاده کنید این روغن آرامش دهنده اعصاب و روان است و می تواند برای شما موثر باشد.

▪ در طول روز استراحت کنید

استراحت کردن در طول روز هم می تواند موثر باشد و باعث می شود که در آخر شب آرامش بیشتری داشته باشید. استراحت ۱۵ دقیقه ای می تواند کمک کند که خستگی های طول روز از شما دور شود و تعادل جسمی و روحی شما را بهتر می کند. پس از پایان روز دیگر به دلیل خستگی و یا درد جسمی دچار بی خوابی نخواهید شد. ماساژ دادن هم می تواند موثر باشد و باعث می شود که دردهای جسمی از شما دور شود و خواب شما بهتر شود.

استرس در موقع خواب می تواند به دلایل گوناگونی رخ دهد و باید ریشه این امر را پیدا کنید و اگر فکر می کنید پرخوری، تحرک بیش از حد، غمگینی، افسردگی و … دلیل اصلی ایجاد بی خوابی هستند باید آنها را کنترل کنید.

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است حتما با مشاور مربوطه یا پزشک متخصص مشورت کنید. اطلاعات بیشتر

توت فرنگی برای سلامتی مفید است یا مضر
  1. آیا مسواک زدن بعد از بیدار شدن از خواب مفید است

  2. شبها چه مدلی بخوابید تا بدن استراحت بهتری داشته باشد

  3. غذاها و نوشیدنی هایی که بعد از ساعت ۸ شب نباید بخورید

  4. بهترین حالت خوابیدن در شب کدام مدل است

  5. لیست غذاهای مفید برای بهتر خوابیدن در شب

  6. آیا مصرف قرص خواب بدون نسخه دکتر ضرری دارد

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

مطالب پربازدید

مطالب محبوب

نظرات