چه کنید تا بدن ویتامین دی بیشتری جذب کند

حسین (ع) چراغ هدایت و کشتی نجات است

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

چه کنید تا بدن ویتامین دی بیشتری جذب کند

image چه کنید تا بدن ویتامین دی بیشتری جذب کند

حوه جذب ویتامین D بستگی به این دارد که آیا آن را از غذا یا نور خورشید دریافت می کنید

▪ غذا/مکمل:

پس از خوردن غذا یا مصرف مکمل های ویتامین D، بدن شما آن را در سلول های چربی ذخیره می کند تا زمانی که نیاز باشد. در این مرحله، کبد و کلیه ها ویتامین D ذخیره شده را از طریق فرآیندی به نام هیدروکسیلاسیون به شکل فعال مورد نیاز بدن به نام کلسیتریول تبدیل می کنند.

▪ نور خورشید:

تکفارس آی آر

فرآیند تولید ویتامین D در بدن پس از قرار گرفتن در معرض نور خورشید به طور مشابه عمل می کند. تفاوت اصلی این است که خورشید ابتدا یک نوع کلسترول موجود در بدن به نام ۷-Dehydrocholesterol را آزاد می کند.این در فرآیند تولید و انتقال ویتامین D شروع می شود، جایی که به کبد و کلیه ها منتقل می شود.

با این حال، همه نمی توانند به راحتی ویتامین D را دریافت یا جذب کنند.

چرا برخی ویتامین D را به اندازه کافی جذب نمی کنند؟

دلایل مختلفی وجود دارد که چرا افراد در جذب ویتامین D مشکل دارند. برخی از عواملی که ممکن است باعث کاهش یا جلوگیری از جذب آن شوند عبارتند از

▪ بیماری هایی مانند سلیاک، پانکراتیت مزمن، بیماری کرون و فیبروز کیستیک، همه اینها می تواند روده ها را تحت تاثیر قرار دهند و مانع از جذب ویتامین D موجود در غذا شود.

www.takfars.ir

▪ شاخص توده بدنی (BMI) بالاتر از ۳۰: چربی بدن می تواند زیر پوست گیر کند یا ویتامین D را به دام بیاندازد، به همین دلیل کمبود ویتامین D برای افراد چاق نگرانی بیشتری دارد.

▪ بیماری کبد یا کلیه: هر دو بیماری می توانند بر نحوه پردازش ویتامین D توسط بدن تأثیر منفی بگذارند. بیماری کلیوی ممکن است پردازش ویتامین D را به شکل فعال آن، مانند سیتریول که در سراسر بدن استفاده می شود، دشوار کند. برخی از بیماری های کبدی باعث ایجاد مشکل در جذب چربی ها می شود که جذب ویتامین D را دشوارتر می کند.

▪ پرتو درمانی: این نوع درمان سرطان می تواند جذب ویتامین D را برای روده ها دشوار کند.

▪ جراحی کاهش وزن: در این روش ها اندازه معده را کاهش می دهند یا بخشی از روده کوچک کوتاه می کنند و مصرف مقادیر کافی از ویتامین ها و مواد معدنی از جمله ویتامین D را برای بدن مشکل می سازند.

آنتوانت هاردی، متخصص تغذیه در دانشگاه ایالتی اوهایو می گوید: برخی از داروها نیز می توانند بر جذب ویتامین D تأثیر بگذارند یا آن را مهار کنند، از جمله استروئیدهای خوراکی، اورلیستات (داروی کاهش وزن) .

برخی از علائم کمبود ویتامین D عبارتند از: خستگی عمومی، دردهای عضلانی، تغییرات خلقی و درد استخوان

نحوه بهبود جذب ویتامین D

اگر در جذب ویتامین D مشکل دارید، می توانید غذاهای چرب یا غنی از منیزیم بخورید.

از آنجایی که ویتامین D محلول در چربی است، مصرف آن با غذاهای چرب می تواند به جذب بدن و ذخیره آن برای استفاده در آینده کمک کند.

غذاهای چرب که حاوی سطوح بالایی از ویتامین D نیز هستند ایده آل هستند. ۴ جایگزین سالم را که باید در رژیم غذایی خود بگنجانید تا علائم کمبود ویتامین D را کاهش دهید.

تک فارس

▪ ماهی های آب سرد مانند سالمون

▪ زرده

▪ شیر غنی شده با ویتامین D و لبنیات پرچرب

▪ آجیل

ترکیب ویتامین D و منیزیم نیز ممکن است به افزایش جذب کمک کند. غذاهایی که به طور طبیعی سرشار از منیزیم هستند عبارتند از: تخم کدو تنبل، بادام و آووکادو.

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است حتما با مشاور مربوطه یا پزشک متخصص مشورت کنید. اطلاعات بیشتر

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

مطالب محبوب