تک فارس
حسین (ع) چراغ هدایت و کشتی نجات است
محصولات معتبر محصولات معتبر
روانشناسی

چه کنم تا فرزندم برای امتحانات خود استرس نداشته باشد

image چه کنم تا فرزندم برای امتحانات خود استرس نداشته باشد

اضطراب، احساس رنج‌آوری است که محیط بیرونی یا حالات درونی آن‌ را به‌وجود می‌آورند و اینکه چقدر شما می‌توانید در شدت و عوارض آن تغییر ایجاد کنید به میزان مهارت شما بستگی دارد. به قول یکی از روانشناسان غربی اگر اضطراب نبود همه ما پشت میزهایمان خوابمان می‌برد. اضطراب می‌تواند عامل حرکت و انگیزش باشد و در روی دیگر سکه می‌تواند بخش اعظم توانایی و آگاهی فرد را با مشکل روبه‌رو کند. اینکه دانش‌آموزی نتواند در امتحان آنچه را می‌دانسته پاسخ دهد یا شرکت‌کننده آزمون رانندگی به اندازه‌ای که در رانندگی مهارت پیدا کرده، آزمون عملی ندهد از اثرات اضطراب است. اضطراب اگر حل نشود می‌تواند به نگرانی‌های شدید، وحشت، دلهره، سردرد، احساس تهوع، افت تحصیلی و… منجر شود. برای حل مشکل اضطراب امتحان که علاوه بر دانش‌آموزان و دانشجویان، خانواده را هم دچار دغدغه می‌کند، داشتن ابزارهایی مثل رشد مهارت‌های فردی، حمایت خانواده و باورهای اعتقادی می‌تواند بهترین یاری‌دهنده باشد.

درمان‌های خانگی اضطراب

در هفته‌های قبل از امتحان هرچه به‌طور تفریحی فرزندتان را تشویق کنید که روی درس‌های خودش مرور داشته باشد، سهم انباشت مطالب را برای شب امتحان کم می‌کنید و امکان به آرامش رسیدن فرزندتان را بالا می‌برید.

به فرزندتان بگویید که از نظر شما نمره او ۲۰ است چون شاهد تلاش او هستید و می‌بینید که از هیچ تلاشی دریغ نمی‌کند.

تکفارس آی آر

از طرف دیگر با مرور توانمندی‌های فرزندان‌تان، تشویق و افزایش روحیه آنان در فضایی آرام و با نشاط به افزایش اعتماد‌به‌نفس و کنترل اضطراب او کمک کنید.

بچه‌ها هم همانقدر ممکن است اشتباه کنند و به موفقیت نرسند که بزرگسالان تجربه شکست دارند. هر چه در این شرایط دشوار با زبان تأیید و به دور از مقایسه یا سرزنش کنار فرزندتان باشید، فرصت طلایی برای ایجاد رابطه بهتر با او و تقویت باورها و ارزش‌های او را به‌دست خواهید آورد. برای کنترل اضطراب بچه‌ها می‌توانید از تجربه دوران تحصیل خودتان هم برای او خاطره‌گویی کنید.

امتحان را فرصتی برای پیشرفت از نقطه قبلی به جایی بهتر بدانید؛ حتی اگر یک گام باشد. موضوع رقیب‌تراشی برای فرزندتان کار تربیت را در آینده سخت‌تر می‌کند، پس فرزندتان را به چنین محرکی حساس نکنید.

موفقیت‌های قبلی او را به یادش بیاورید تا موفق‌شدن فعلی‌اش را بعید نداند.

چطور اضطراب ریشه می‌دواند؟

www.takfars.ir

بعضی از والدین می‌توانند خودشان باعث ایجاد اضطراب در فرزندان‌شان شوند:

والدینی که سبک‌های تربیتی آنها سختگیرانه است و شکست در امتحان را مساوی تزلزل جایگاه بچه در خانواده، تنبیه، توبیخ و… مطرح کرده‌اند.

والدینی که یک مسئله بسیار مورد علاقه فرزندشان را منوط به نمره خاصی در امتحانات کرده‌اند تا جایی که امتحان تنها راه رسیدن به آن خواسته شده و شکست در آن امتحان به معنی از دست دادن تنها راه نجات تلقی شود.

والدینی که مدام بچه‌ها را با بقیه مقایسه می‌کنند.

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است حتما با مشاور مربوطه یا پزشک متخصص مشورت کنید. اطلاعات بیشتر

محصولات معتبر محصولات معتبر
مطالب مشابه بیشتر ››