تک فارس
حسین (ع) چراغ هدایت و کشتی نجات است
محصولات معتبر محصولات معتبر
پزشکی سلامتیاشتراک گذاری

چه کنم تا در پاییز و زمستان اینقدر سرما نخورم

image چه کنم تا در پاییز و زمستان اینقدر سرما نخورم

شست و شوی دست ها ساده ترین روش برای پیشگیری از ابتلا به بیماری های ویروسی است که نباید آن را فراموش کرد.

اجرای یک استراتژی عملیاتی برای پیشگیری از سرماخوردگی، نیاز به طراحی سخت و پیچیده ای ندارد؛ فقط کافی است سه کلمه ساده را به خاطر بسپارید: دستان خود را بشویید.

راه اصلی انتقال سرماخوردگی لمس اشیایی است که آلوده به میکروب سرماخوردگی هستند. زمانی که فرد بیمار سرفه یا عطسه می کند، قطرات کوچک حاوی میکروب روی مکان هایی مانند دستگیره در، تلفن و صفحه کلید کامپیوتر فرود می آید، یا ممکن است فرد بیمار با دست، دهان و بینی خود را زمان سرفه یا عطسه بپوشاند و سپس با همان دست اشیا را لمس کند و شما نیز همان نقطه تماس داشته باشید.

موضوع جایی نگران کننده می شود که با دستان آلوده دهان و بینی خود را لمس کنید.

تکفارس آی آر

چرا شست و شوی دست موثر است؟

برخی از ویروس ها و موجودات زنده کوچکی که باعث سرماخوردگی می شوند، می توانند ساعت ها روی سطوح زنده بمانند. شستن مرتب دست ها بهترین راهکار برای جلوگیری از ورود آن ها به داخل بدن شما است. البته، اگر خودتان به این ویروس مبتلا باشید، شستن دست ها و بدن تان، مانع از انتشار میکروب خواهد شد.

آزمایشی تحت عنوان توقف سرفه در یک مرکز فرماندهی آموزش سربازی در ایالت ایلینوی، واقع در غرب آمریکا آغاز شد. به عنوان بخشی از این برنامه، به شرکت کنندگان گفته شد که دست های خود را حداقل پنج بار در روز بشویند. پس از دو سال، این تیم ۴۵ درصد موارد کمتری از بیماری های تنفسی را در میان سایر شرکت کنندگان تجربه کردند.

روش صحیح شستن دست ها

بسیاری از ما آنقدر سرمان شلوغ است که فراموش می کنیم دست های خود را به روش صحیح بشوییم

www.takfars.ir

ابتدا دستان خود را با آب خیس کنید. سپس صابون را اضافه کنید.

آن ها را به مدت ۲۰ ثانیه کاملا روی هم ماساژ دهید. اطمینان حاصل کنید که مچ دست، بین انگشتان و زیر ناخن ها را فراموش نکرده اید. اگر زمان داشتید، از یک برس ناخن استفاده کنید، زیرا میکروب ها اغلب زیر ناخن ها پنهان می شوند.

بعد از شستن کامل دست ها، آن ها را با یک حوله کاغذی تمیز یا خشک کن هوا خشک کنید.

اگر در یک دستشویی عمومی هستید، شیر آب را با دستمال کاغذی ببندید. سعی کنید در را با شانه باز کنید یا از دستمال کاغذی دیگری برای چرخاندن دستگیره استفاده کنید.

در طول روز باید مرتب دست ها را بشویید. به عنوان مثال، این کار را قبل و بعد از غذا خوردن، بعد از استفاده از حمام، بعد از مدرسه، و بعد از دست زدن به گوشت خام، سبزیجات شسته نشده یا زباله انجام دهید.

همچنین پس از سرفه، عطسه یا دست زدن به حیوان خانگی دست های خود را کامل بشویید. اگر از کودک نگهداری می کنید، قبل و بعد از تعویض پوشک کودک و قبل و بعد از شیر خوردن نیز این کار را تکرار کنید.

اگر امکان شستشوی دست ها وجود ندارد، همیشه یک ضدعفونی کننده الکلی برای دست همراه داشته باشید که حداقل دارای ۶۰ درصد الکل باشد و تمام سطح دست، انگشتان و مچ دست خود را با آن صد عفونی کنید.

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است حتما با مشاور مربوطه یا پزشک متخصص مشورت کنید. اطلاعات بیشتر

محصولات معتبر محصولات معتبر
مطالب مشابه بیشتر ››