برای پایداری یک زندگی زناشویی نکات مهمی است که زوجین باید به رعایت آنها بپردازند. ازدواج در ایجاد روابط زناشویی، هم صحبتی، همدلی، تشکیل خانواده، مشارکت در مسائل اقتصادی زندگی و تربیت فرزندان تاثیر بسزایی دارد.

*بعضی افراد فقط و فقط دوست داشتن را ملاک ازدواج قرار می‌دهند، بعضی جوانان وقتی در زندگی از رفتارهای همسر خود خسته و کلافه می شوند دیگر تمایلی به ادامه زندگی با او را ندارند و از ادامه زندگی زناشویی صرف نظر میکنند.

*برخی زوجین در زمان نامزدی به بهانه های متفاوت و به صورت مدام با یکدیگر قهر میکنند،در زمان قهر سعی کنید برای پایان دادن به اختلافات پیش قدم باشید، زیرا گاهی قهر به مدت طولانی به مشکلات بزرگتر و حادتر دامن می‌زند.

*زوجین از ورود دیگران به حریم خصوصی خانواده خود باید جلوگیری کنند، در زمان ازدواج تمام وقت خود را برای خانواده بگذارید و برای تحکیم بنیان آن از رفتن به مهمانی های دوستانه و مسافرت های مجردی خودداری کنید.

*گاهی اعتیاد همسر باعث ایجاد مشکلات جدی در خانواده می شود، هنگام بروز مشکلاتی نظیر اعتیاد همسر، هرگز بدون مشورت با بزرگترها و یا مشاوره زندگی خود را ترک نکنید.

* مشکلات معیشتی، بیماری روانی همسر، سوء رفتار همسر، ازدواج تحمیلی، دخالت اطرافیان، خیانت، شک و بی اعتمادی نسبت به همسر از دیگر دلایل جدایی زوجین به شمار می‌روند.

*زوجین برای حل مشکلات زندگی باید تلاش کنند نه اینکه زندگی خود را رها کنند.

تک فارس » روانشناسی » چه کنم تا در ازدواجم موفق باشم