تک فارس
حسین (ع) چراغ هدایت و کشتی نجات است
محصولات معتبر محصولات معتبر
روانشناسی

چه کار کنید تا آدم خلاقی شوید

image چه کار کنید تا آدم خلاقی شوید

به خودتان پاداش دهید

تحقیقات نشان داده است که پاداش دادن به چیزهایی که ذاتاً پاداش دهنده هستند می تواند نتیجه معکوس داشته باشد و در واقع انگیزه را کاهش دهد، پدیده ای که به عنوان اثر توجیه بیش از حد شناخته می شود. بنابراین ممکن است به نظر برسد که ارائه نوعی پاداش برای تفکر خلاق ممکن است اثر معکوس داشته باشد و خلاقیت و انگیزه را خفه کند.

با این حال، تحقیقات نشان داده است زمانی که پاداش به صراحت برای تولید آثار خلاقانه ارائه می شود، خلاقیت در واقع افزایش می یابد.

بنابراین اگر در تلاش برای یافتن الهام هستید، سعی کنید به عنوان پاداشی برای ارائه یک راه حل خلاقانه، به خود قول دهید که یک نوع رفتار مطلوب را به خود بدهید. فقط زیاده روی نکنید، در غیر این صورت خطر کاهش انگیزه خود را دارید.

تکفارس آی آر

قدم زدن

یک مطالعه نشان داد که افراد در هنگام راه رفتن به جای نشستن، تمایل بیشتری به خلاقیت دارند. تحقیقات قبلی نشان داده است که فعالیت بدنی منظم می تواند نقش مهمی در تقویت و محافظت از توانایی های شناختی داشته باشد، اما این مطالعه نشان داد که یک پیاده روی ساده می تواند به طور موقت انواع خاصی از تفکر را بهبود بخشد.

بنابراین اگر خود را به یک میز بسته اید و در تلاش برای رسیدن به یک ایده خوب هستید، سعی کنید یک پیاده روی سریع انجام دهید تا ببینید چطور ممکن است الهام بخش شما باشد.

کمی فاصله روانی ایجاد کنید

اغلب پیشنهاد می کنند زمانی که به یک سد خلاقانه برخورد می کنید، از یک کار استراحت کنید. مطالعات نشان داده اند که قرار دادن فاصله روان شناختی بین خود و مشکل نیز ممکن است کارساز باشد.

www.takfars.ir

محققان دریافتند که وقتی شرکت کنندگان تصور می کردند که یک مشکل از یک مکان دور در مقابل یک مکان نزدیک منشا می گیرد، مشکلات بیشتری را حل کرده و راه حل های خلاقانه تری ارائه کردند.

دفعه بعد که با مشکل دشواری روبرو شدید، تصور کنید که مشکلی از راه دور است و ارتباط آن با مکان فعلی شما قطع شده است.

با الهام خود را احاطه کنید

روانشناس مثبت گرا میهالی سیکسزنت میهالی پیشنهاد می کند که محیط نیز در فرآیند خلاقیت نقش دارد. محیط های محرک می توانند خلاقیت را تسهیل کنند، بنابراین اطراف خود را با چیزهایی که به نظر شما الهام بخش و انگیزه دهنده هستند پر کنید که می تواند کمک کند.

فضای اداری ایجاد کنید که به شما کمک می کند الهام گرفته و با انرژی باشید. به دنبال تجربیات و تنظیمات محرکی باشید که می تواند به ایجاد خلاقیت کمک کند.

ایجاد محدودیت

هنگامی که در تلاش برای حل یک مشکل هستید، افراد اغلب به چیزهای بدیهی تکیه می کنند و بر روی ایده های موجود برای دستیابی به ساده ترین راه حل تکیه می کنند. این اغلب منجر به یک نتیجه خوب می شود، اما همچنین می تواند به مجموعه های ذهنی و تثبیت عملکردی منجر شود که فکر کردن به راه حل های خلاقانه را چالش برانگیز می کند.

یکی از راه های غلبه بر این مشکل این است که محدودیت ها یا مقاومت هایی بر روی تفکر خود ایجاد کنید که در واقع می تواند به راه حل های خلاقانه تری منجر شود.

دفعه بعد که در تلاش برای حل یک مشکل هستید، سعی کنید چیزهایی را که می توانید برای یافتن راه حل استفاده کنید محدود کنید. ممکن است ایده های جدید و نوآورانه ای داشته باشید که شاید در غیر این صورت به آنها فکر نمی کردید.

رویاپردازی

تک فارس

در دنیای پیشرفته و متصل امروزی، حواس پرتی تنها با یک کلیک فاصله دارد. به جای اینکه هر لحظه بیکاری را با برنامه ها، بازی ها، ایمیل ها، بازدید از وب سایت ها پر کنید، سعی کنید واقعاً از رویاپردازی بهره ببرید.

در یک مطالعه، شرکت کنندگان بی حوصله نسبت به کسانی که شاد، آرام یا مضطرب بودند، در تست های خلاقیت بهتر عمل کردند. در مطالعه دیگری، محققان دریافتند که بی حوصلگی به افراد فرصت می دهد تا رویاپردازی کنند که سپس منجر به خلاقیت بیشتر می شد.

بی حوصلگی تفکر خلاق را تشویق می کند زیرا سیگنالی را ارسال می کند که موقعیت یا محیط فعلی وجود ندارد و جستجوی ایده ها و الهامات جدید به غلبه بر آن کمک می کند.

مفهوم سازی مجدد مسئله

یکی از ویژگی های مشترکی که افراد خلاق تمایل دارند به اشتراک بگذارند این است که آنها معمولاً بیشتر از افراد غیر خلاق، مشکلات را دوباره تصور می کنند. به جای اینکه به سر و کله زدن با خود در همان دیوار ذهنی ادامه دهید، سعی کنید یک قدم به عقب بردارید.

از همان ابتدا مشکل را دوباره بررسی کنید. آیا راه دیگری برای فکر کردن در مورد مشکل وجود دارد؟ آیا از زاویه دیگری به موضوع نگاه می کنید؟

دادن این فرصت به خودتان برای شروع دوباره با یک دیدگاه جدید می تواند تفکر خلاق را تقویت کند و به راه حل های جدیدتری منجر شود.

احساساتی شوید

محققان مدت ها فکر می کردند که احساسات مثبت به شدت با خلاقیت مرتبط است اما تحقیقات بیشتر نشان داده است که هر دو حالت هیجانی مثبت و منفی قوی با تفکر خلاق مرتبط هستند.

این بدان معنا نیست که شما باید عجله کنید و فقط برای به دست آوردن مقداری الهام خود را در حالت روحی بد قرار دهید اما دفعه بعد که در وضعیت عاطفی منفی قرار گرفتید، سعی کنید بخشی از این انرژی را برای حل یک مشکل یا انجام یک کار به کار ببرید نه اینکه فقط در اطراف مه منفی بنشینید.

T A K F A R S

احساسات منفی می توانند ناخوشایند باشند، اما می توانید با کار بر روی چیزی سازنده، زمانی که روحیه بدی دارید، از آنها نهایت استفاده را ببرید.

خود را با رنگ آبی احاطه کنید

روانشناسی رنگ ها نشان می دهد که رنگ های مختلف می توانند تأثیرات متفاوتی بر خلق و خو، احساسات و رفتار داشته باشند. بر اساس یک مطالعه، رنگ آبی باعث می شود افراد خلاقانه تر فکر کنند. چرا؟

به گفته محققان، رنگ آبی به تشویق افراد برای تفکر خارج از چارچوب کمک می کند. از آنجایی که آبی به شدت با طبیعت، صلح و آرامش مرتبط است، این رنگ به افراد کمک می کند تا برای کشف و خلاقیت احساس امنیت کنند.

بنابراین دفعه بعد که در تلاش برای یافتن الهام هستید، سعی کنید از رنگ آبی استفاده کنید تا ببینید که آیا ممکن است ایده های جدیدی را ایجاد کند یا خیر.

مدیتیشن کنید

تحقیقات همچنین نشان داده است که انواع خاصی از مراقبه با افزایش تفکر خلاق مرتبط است. مدیتیشن مدت هاست به عنوان یک تکنیک آرامش بخش استفاده می شود، اما تحقیقات اخیر نشان داده است که مزایای سلامتی بسیار فراتر از آرامش است.

یک مطالعه نشان داد که استفاده از چیزی به نام مدیتیشن نظارت باز که در آن فرد پذیرای همه افکار و احساسات بدون تمرکز بر هیچ شی یا ایده خاصی است، می تواند تفکر واگرا و تولید ایده های جدید را افزایش دهد.

به دنبال راه هایی برای گنجاندن تکنیک های مدیتیشن در زندگی روزمره خود باشید. تمرکز صرف بر روی افکار و تجربیات خود ممکن است به پرورش تفکر خلاق کمک کند.

تک فارس www.takfars.ir

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است حتما با مشاور مربوطه یا پزشک متخصص مشورت کنید. اطلاعات بیشتر

محصولات معتبر محصولات معتبر
مطالب مشابه بیشتر ››