تک فارس
حسین (ع) چراغ هدایت و کشتی نجات است
محصولات معتبر محصولات معتبر
روانشناسیاشتراک گذاری

چه کارهایی باید انجام دهم تا در کنکور رتبه خوبی داشته باشم

داشتن هدف

با مشخص کردن هدف، آگاهانه یک قدم بزرگ و اساسی در مسیر پیش رو برداشته‌اید. یادتان باشد هدف باید با دانش، بررسی جوانب، مشورت کردن با کسانی که قبلا این راه را رفته‌اند، شناخت و پذیرش نقاط ضعف و قوت و توانایی و استعدادتان باشد تا مبادا در مسیر دچار مشکل یا رکود شوید. در حقیقت با انتخاب آگاهانه و درست، هدفتان همیشه ثابت بوده و از این شاخه به آن شاخه نخواهید پرید. وقتتان بیهوده تلف نشده و انگیزه‌تان تقلیل نمی‌رود.

انگیزه

حتما دیده‌اید کسانی را که با وجود نقص یا معلولیتی باز هم هنرمند یا ورزشکار بوده و در عرصه خود بهترین هستند و همین مسئله هم باعث تعجب و شگفتی همگان می‌شود. این افراد در مرحله نخست دارای انگیزه‌ای درست، بالا و محکم بوده و به پشتوانه آن تلاشی مضاعف می‌کنند و از خیلی افراد سالم جلو می‌زنند.

بنابراین داشتن انگیزه‌ای حقیقی و بالا برای شما در کنکور حتی از خوب بودن در درس‌های کنکور مهمتر است. انگیزه‌هایی مانند کم کردن روی فامیل و دوستان، در امان ماندن از حرف مردم، نرفتن به سربازی برای پسران و پاسخ به حس حسادت در دختران از آن دست انگیزه‌های غلطی است که شما را در برابر شکست‌ها و مشکلات خیلی زود خسته و امانتان را می‌برد.

تکفارس آی آر

انگیزه درست، شما را در مسیر پیش رو مانند یک دوست همراهی می‌کند و اگر مشکلات بر سر راهتان قرار گرفت در گوشتان امید را نجوا می‌کند. پس یادتان باشد روی انگیزه‌های غلط که مثال‌هایی از آن ذکر شد تلاش خود را متمرکز نکنید.

برنامه‌ریزی

باید در برنامه‌ریزی خود از تفریح و مهمانی هم استفاده شود تا دچار خستگی روانی نشوید. برنامه‌ریزی درسی همیشه باید جهات دیگر زندگی یک فرد را هم در نظر بگیرد. تمام شئونات زندگی یک فرد را نمی‌شود مختص یک برنامه کرد. بیدار شدن از خواب و خوابیدن در ساعت‌هایی مشخص، وقت‌های استراحت بین درس خواندن، قدم زدن با دوستان و… باید حتما در برنامه‌ریزی لحاظ شده و فقط به درس خواندن تنها اکتفا نشود.

البته جاهایی هم باید برای احتمالا بیماری، خواب ماندن یا بی‌حوصلگی در نظر گرفت که اگر نشد درس مورد نظر در آن زمان خوانده شود فرد دچار عذاب وجدان شدید و باز‌دارنده نشده و بتواند عقب افتادگی پیش آمده را جبران کند.

اما این برنامه‌ریزی به فضای حاشیه درس بر‌می‌گردد. خود درس خواندن، تست زدن، دوره کردن مطالب، آزمون‌هایی که در آموزشگاه‌ها برقرار می‌شود و… هم باید توسط خودتان و کمک گرفتن از فردی مسلط به این امور صورت بگیرد.

www.takfars.ir

تلاش و همت

یادتان باشد تمام این موارد تا زمانی که به فعلیت تبدیل نشده است فقط در حد حرف زیبا و قشنگ است و به تنهایی هیچ نتیجه‌ای را در بر‌نخواهد داشت. بعضی از پشت کنکوری‌ها با اداهای روشنفکرانه تمام تلاش خود را در حد زدن چند جمله روی در دیوار اتاق کرده و دیگر هیچ تلاشی نمی‌کنند. دیده شده برخی جوانان با نوشتن جملاتی مانند “تو موفق میشی”، “تو رتبه یک هستی” یا “فقط کافیه که بخوای” و جملاتی این چنینی فقط وقت خود را بیهوده تلف کرده و یک سال خود را سر کار گذاشته‌اند. این افراد بدون اینکه ذره‌ای زمان گذاشته یا کوششی کرده باشند انتظار بهترین‌ها را داشته‌اند.

مراقبت از خود

مراقب جسم و روان خود باشید. باید سلامت باشید تا بتوانید با تمام انرژی و قوا درس بخوانید. به خصوص تا جایی که می‌توانید استرس، ترس از موفق نشدن، نگرانی و تشویش را از خود دور کرده و با غذای سالم و خواب کافی این گزینه را محقق کنید. آرامش و رهایی از تنش‌های زندگی برای موفقیت و استفاده شما از تمام استعدادهایی که دارید بسیار مهم است چرا که انرژی شما را ذخیره کرده و اجازه نمی‌دهد هدر برود کاری که استرس و اضطراب عکس آن را انجام می‌دهد یعنی از بین بردن انرژی و شادابی.

عجله در رسیدن به یک هدف جز اینکه فرد را زود خسته کرده و سپس او را به نا‌امیدی بکشاند نتیجه‌ای دیگر در بر‌نخواهد داشت. از قدیم گفته‌اند: “رهرو آن نیست گهی تند و گهی خسته رود، رهرو آن است که آهسته و پیوسته رود”. پس درس خواندن با اصولی که گفته شد باید با پیوستگی و آهستگی ممزوج کنید نه اینکه مانند برخی از کنکوری‌ها در مهمانی و دور‌همی و… یا شرکت نمی‌کنند یا کتاب‌ها و جزوات خود را آورده و در وسط مهمانی مشغول درس خواندن می‌شوند.

از مثبت اندیشی و استفاده از مناسبات معنوی و مذهبی برای رسیدن به آرامش و کمک گرفتن نیز غافل نشوید.

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است حتما با مشاور مربوطه یا پزشک متخصص مشورت کنید. اطلاعات بیشتر

محصولات معتبر محصولات معتبر
مطالب مشابه بیشتر ››