تک فارس
حسین (ع) چراغ هدایت و کشتی نجات است
محصولات معتبر محصولات معتبر
آرایشی

چه کارهایی باعث ریزش مو می شود

image چه کارهایی باعث ریزش مو می شود

داشتن مو های سالم و مراقبت شده یکی از عامل های اصلی زیبایی و جذابیت چهره است. مراقبت از مو بدون داشتن آگاهی درست و داشتن چند اشتباه کوچک باعث از بین رفتن مو های سالم می شود. همه ما در طول روز کارهایی انجام می دهیم و بی آنکه بدانیم سبب صدمه رساندن به موهایمان می شود.

برای نگهداری و مراقبت از مو گاهی فکر می کنیم که شستشوی پی درپی و برس کشیدن آن ها کافی است. اما باید بدانید که مو به علت بافت متفاوتی که نسبت به سایر اعضای بدن دارد، احتیاج به مراقبت های گوناگونی دارد که این شیوه ها نیز با توجه به جنس مو و خصوصیت های دیگر می تواند فرق داشته باشد.

بعضی از متخصصان مو با دانایی از مشکلات و اشتباهات متداول در شستشو و مراقبت از موها، نکاتی را ارائه می دهند که بااطلاع از آن ها می توان به سادگی سلامت را به موها برگرداند و ظاهرشان را زیباتر کرد.

شستشوی نامناسب موها

تکفارس آی آر

یکی از مهم ترین علل ریزش مو شستشوی نامناسب موها و رعایت نکردن نکات مهم در مراحل شستشو در حمام است. مراحل شستشوی درست موها این گونه می باشد

شانه کردن موها و باز کردن گره موها پیش از خیس کردن موها

خم کردن سر به طرف پایین و بازگرداندن سر به موها به طرف پایین

ریختن شامپو در یک ظرف و اضافه کردن قدری آب و هم زدن آن

ریختن شامپو به کف سر و ماساژ کف سر و موها با نوک انگشت (با ناخن انجام ندهید)

www.takfars.ir

ماساژ دادن کف سر و بردن کف ها به قسمت ساقه و نوک موها به آهستگی و بدون به وجود آوردن گره در مو

ماندن شامپو به مدت ۳-۴ دقیقه بر مو

شستن موها با آب ولرم (موها را در هم گره نزنید و فشار ندهید)

استفاده از نرم کننده (در صورت احتیاج) به ساقه موها و آبکشی بعد از حداکثر ۵ دقیقه

استفاده از ماسک موهای قابل آبکشی (در صورت احتیاج) به ساقه مو و نگه داشتن آن تا حداکثر ۱۵ دقیقه

شستن موها با آب ولرم مقداری سرد (درصورتی که ماسک مو پایه آبی دارد) یا شستن با شامپو (درصورتی که ماسک پایه روغنی دارد)

با انگشتان خود موها را از ریشه تا ساقه شانه کنید. موها را نکشید و به زور از هم جدا نکنید. هرچند اگر از اول مرحله شستشو موها شانه شده باشند و سر رو به پایین باشد موها در هم نمی روند و گره نمی خورند.

شانه و برس زدن موهای خیس بلافاصله بعد از حمام

حتماً تجربه کرده اید که وقتی موها خیس هستند و آن ها را شانه می کنید، تعداد بیشتری از موها می ریزند .علت این اتفاق این است که آب، کوتیکول (لایه محافظ و بیرونی مو) شل می کند و در حقیقت سد محافظ موها ضعیف می شوند؛ درنتیجه فیبر مو دچار اختلال شده و نسبت به عوامل بیرونی حساس تر می شود. بنابراین شانه زدن موی خیس سبب ریزش مو می شود.بگذارید ابتدا موها خشک شوند و آنگاه با یک شانه دندانه درشت که بهتر است چوبی باشد موها را شانه کنید. پس از باز شدن گره موها می توانید با برس ریز موها را برس کنید.

استفاده از سولفات

تک فارس

درصورتی که موهای شما وز می شود و همیشه خشک است و شما شیوه های گوناگونی را امتحان کرده اید ولی نتیجه ای نگرفته اید باید بدانید علتش سولفاتی را که در ترکیب شامپوی شما وجود دارد. بسیاری از شامپوها دارای سولفات هستند چون این ماده موها را کاملاً تمیز می کند و احساس خوبی بعد از شستشوی مو به شما می دهد ولی همین ماده با از بین بردن چربی و رطوبت محافظی که روی موها وجود دارد سبب خشکی و وز شدن آن ها می شود.

پس چنانچه موهای شما خشک و وز است حتماً به ترکیب شامپوی خود توجه کنید و در صورت وجود سولفات از یک شامپوی دیگر که بدون این ماده باشد استفاده کنید، این نکته به ویژه برای افرادی که موهای فر دارند حتماً توصیه می شود.

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است حتما با مشاور مربوطه یا پزشک متخصص مشورت کنید. اطلاعات بیشتر

محصولات معتبر محصولات معتبر
مطالب مشابه بیشتر ››