چه عواملی باعث یبوست می شود

مجله علمی هنری آموزشی پزشکی تک فارس شامل مطالب جدید و جالب با موضوعات پزشکی و سلامتی، روانشناسی، نکات آرایشی، دکوراسیون منزل، خانه داری، آموزش آشپزی

حسین (ع) چراغ هدایت و کشتی نجات است
تک فارس

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

چه عواملی باعث یبوست می شود

image چه عواملی باعث یبوست می شود

گاهی اوقات علاوه بر رژیم غذایی عوامل دیگری سبب ایجاد یبوست می شوند که ممکن است حتی به ذهن شما خطور پیدا نکند.

▪ عادات غذایی ناسالم شایع ترین دلیل ابتلا افراد به یبوست می باشد. بسیاری از افراد ابتلا به یبوست را جدی نمی گیرند و این موضوع باعث پیشرفت یبوست و ابتلا به هموروئید می شود. یبوست معمولا به دلیل اختلالات عملکردی روده رخ می‌دهد تا مشکلات ساختاری.

▪ ۸ عامل تعجب آور ابتلا به این عارضه از این قرارند:

کم کاری تیروئید:

تکفارس آی آر

در صورت کم کار بودن تیروئید، متابولیسم نیز کند شده و حرکات عضلات روده کاھش پیدا می‌کند و در نتیجه، حرکت مدفوع در طول روده بزرگ به کندی صورت می‌گیرد. با بالا رفتن سن، احتمال کم کاری تیروئید بیشتر می‌شود. خوشبختانه با اصلاح کم کاری تیروئید توسط پزشک، مشکل یبوست ناشی از آن ھم برطرف می‌شود.

افسردگی:

واقعیت این است که مبتلایان به افسردگی فعالیت کمی دارند و ممکن است که مصرف کربوھیدرات در آن‌ها زیاد باشد. پرخوری و کم تحرکی و پیروی از یک رژیم غیرمتعادل و کم فیبر، ھمه اینھا به یبوست در فرد منجر می‌شوند. اگر به افسردگی مبتلا ھستید، حتما به پزشک و روانشناس، مراجعه کنید تا افسردگی در شما شدت نگیرد.

مصرف برخی از داروھا:

از جمله داروھایی که در ایجاد یبوست نقش دارند، مسکن‌ھا، به خصوص اوپیودھا و داروھای نارکوتیک، ھستند. این داروھا، فعالیت کل بدن، از جمله روده بزرگ، را کم می‌کنند. سایر داروھا که می‌توانند در بروز یبوست نقش داشته باشند، عبارتند از: داروھای ضدافسردگی، ضداسیدھایی که حاوی آلومینیوم یا کلسیم ھستند، داروھای ضدگرفتگی عضلانی و داروھای ضدتشنج (در بیماری صرع)، آرام بخشھا، داروھای ضدپارکینسون، مسدودکننده ھای کانال کلسیم در بیماری پرفشاری خون و مشکلات قلبی.

www.takfars.ir

مکمل‌ھا:

اگر به کمبود آھن مبتلا ھستید یا باید از مکمل کلسیم استفاده کنید، مصرف این مکمل‌ھا را قطع نکنید بلکه فیبر بیشتری به غذای مصرفی خود اضافه کنید و یا از ملین ھای خفیف کمک بگیرید تا یبوست شما برطرف شود.

بارداری:

یبوست در دوران بارداری به دلیل ترشح ھورمونھا ایجاد می‌شود. ھورمون پروژسترون باعث آرامش عضلات روده و در نتیجه، کندی حرکات روده می‌شود. ھمچنین، وزن رحم نیز بر روی لوله ھای گوارشی فشار وارد می‌کند. رحم بر روی روده ھا سوار شده و آن‌ها را تحت فشار قرار می‌دھد.

زیاده روی در مصرف ملین‌ھا: اگر ھر از گاھی از داروھای ملین استفاده کنید، مشکلی پیش نمی‌آید، اما مصرف روزانه ملین ھا، می‌تواند به بروز یبوست منجر شود.

سندرم روده تحریک پذیر:

در اثر ابتلا به این سندرم انقباضات روده بزرگ با تاخیر صورت می‌گیرد و در نتیجه، فرد به یبوست مبتلا می‌شود. ھمچنین، فرد دچار دردھای شکمی و انقباضات شکم می‌شود. سندرم روده تحریک پذیر خفیف را می‌توان با اصلاح رژیم غذایی و تغییر روش زندگی، کنترل کرد، اما در مواردی که بیماری متوسط یا شدید باشد، نیاز به مصرف دارو است.

شکلات:

شکلات تیره، به دلیل وجود مقادیر زیاد آنتی اکسیدان یک ماده غذایی سالم به شمار می‌آید، اما مصرف بیش از حد آن، به خصوص اگر به سندرم روده تحریک پذیر مبتلا باشید، می‌تواند دردسرساز باشد. اگر احتمال می‌دھید که یبوست شما با مصرف شکلات در ارتباط است، مقدار شکلات مصرفی را کاھش بدھید.

تک فارس

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است حتما با مشاور مربوطه یا پزشک متخصص مشورت کنید. اطلاعات بیشتر

بهترین سنی که خانم ها میتوانند باردار شوند چه سنی است
  1. راهنمای کامل یاد دادن مسواک زدن به بچه
  2. مهم ترین توصیه ها برای مبتلا نشدن به آنفولانزا در مکان های عمومی
  3. علت پرمو شدن برخی از زنان و راه درمان
  4. راه های طبیعی برای افزایش سوخت و ساز بدن و لاغری
  5. خوراکی هایی که برای تقویت بینایی و سلامت چشم ها مفید هستند
  6. آن چه درباره اثرات مثبت چای سیاه برا سلامتی باید بدانید

مطالب پربازدید

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

مطالب محبوب