تک فارس
حسین (ع) چراغ هدایت و کشتی نجات است
محصولات معتبر محصولات معتبر
پزشکی سلامتی

چه بخورید تا مغز شما جوان بماند

image چه بخورید تا مغز شما جوان بماند

نتایج برخی تحقیقات نشان می دهد مصرف یک وعده روزانه سبزیجات با برگ سبز می تواند حافظه و مهارت های تفکر را حفظ کند و روند پیری آن را کاهش دهد.

به گزارش ایسنا و به نقل از هلث، در این تحقیق، سالمندانی که حداقل یک وعده از این سبزیجات را مصرف کردند، از نظر شناختی معادل ۱۱ سال جوان تر باقی ماندند. این نتایج با داده های افرادی مقایسه شد که سبزیجات با برگ سبز کمتری مصرف کردند.

دکتر مارتا کلر موریس، اپیدمیولوژیست تغذیه و محقق ارشد این تحقیق اظهار کرد: افزودن روزانه یک وعده سبزیجات با برگ سبز به رژیم غذایی ممکن است راهی ساده برای کمک به ارتقای سلامت مغز باشد.

این روش ساده از افزایش شدید درصد افراد مبتلا به زوال عقل جلوگیری خواهد کرد زیرا تعداد گروه های سنی مسن تر همچنان در حال افزایش است به همین دلیل راهکارهای موثر برای جلوگیری از زوال عقل به شدت مورد نیاز است.

تکفارس آی آر

در این مطالعه ۹۶۰ نفر با میانگین سنی ۸۱ سال مورد بررسی قرار گرفتند که هیچ یک از آنان زوال عقل نداشتند. حافظه و مهارت های تفکر آنان سالی یک بار به مدت حدود پنج سال آزمایش می شد و هر فرد گزارش کرد که چند بار سبزیجات از جمله سالاد و کاهو خورده است.

هنگامی که داده های این گروه پیگیری شد، نتایج نشان داد که هر چه افراد سبزیجات برگدار بیشتری مصرف کرده بودند، سلامت شناختی آنان نیز بهتر بود.

دکتر موریس گفت: نتایج مطالعه ثابت نمی کند که مصرف سبزیجات با برگ سبز پیری مغز را کند می کند اما ارتباط بین مصرف و کاهش این روند را نشان می دهد.

این تحقیق نمی تواند دلایل احتمالی دیگر را برای پیوند رد کند.

از آنجایی که تحقیق کنونی بر روی افراد مسن متمرکز بود و بسیاری از شرکت کنندگان سفیدپوست بودند، نتایج ممکن است برای افراد جوان تر و رنگین پوستان صدق نکند.

www.takfars.ir

نتایج باید توسط محققان دیگر در جمعیت های مختلف و از طریق کارآزمایی های تصادفی سازی شده تایید شود تا رابطه علت و معلولی بین خوردن سبزیجات با برگ سبز و کاهش بروز زوال شناختی مشخص شود.

نتایج این تحقیق در نشریه Neurology منتشر شده است.

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است حتما با مشاور مربوطه یا پزشک متخصص مشورت کنید. اطلاعات بیشتر

محصولات معتبر محصولات معتبر
مطالب مشابه بیشتر ››