تک فارس
حسین (ع) چراغ هدایت و کشتی نجات است
محصولات معتبر محصولات معتبر
پزشکی سلامتیاشتراک گذاری

چطور یک میانسال خوشتیپ و سلامت باشید

image چطور یک میانسال خوشتیپ و سلامت باشید

حفظ تناسب اندام می تواند از بسیاری از مشکلات سلامتی مربوط به افزایش سن جلوگیری کند یا آن ها را به تاخیر بیاندازد.

همچنین عضلات شما را تقویت می کند تا بتوانید بدون وابستگی به دیگران به انجام فعالیت های روزانه خود بپردازید. تناسب اندام و آمادگی جسمانی در دوران میان سالی به دلایل زیر مهم است.

استقلال تان حفظ می شود

آمادگی جسمانی و تناسب اندام در میانسالی می تواند به افراد کمک کند تا همچنان در انجام فعالیت های روزانه مانند حمام کردن، لباس پوشیدن و آشپزی توانایی داشته باشند و استقلال و کیفیت زندگی خود را حفظ کنند. زندگی وابسته و نیازمند کمک فرد دیگری، خوشایند هیچ سالمندی نیست. بنابراین برای داشتن تناسب اندام بعد از ۴۰ سالگی باید برنامه ریزی کرد.

تکفارس آی آر

خطر بیماری های مزمن کاهش پیدا می کند

ورزش منظم می تواند به کاهش خطر بیماری های مزمن مانند بیماری قلبی، سکته، دیابت نوع ۲ و برخی از انواع سرطان کمک کند. افراد مسن با فعال ماندن از نظر بدنی، می توانند بیماری های مزمن مانند آرتریت، پوکی استخوان و فشار خون بالا را نیز مدیریت کنند.

پیشنهاد می کنم برای رسیدن به تناسب اندام بعد از ۴۰ سالگی با یک برنامه ورزشی اختصاصی تمرین کنید. برنامه ای که با توجه به شرایط جسمی و زندگی شما تهیه شده باشد. تنظیم این برنامه را به مربیان و کارشناسان فیتامین بسپارید.

سلامت روان و روحیه تان بهبود می یابد

ثابت شده است که ورزش عملکرد شناختی و خلق و خوی افراد مسن را بهبود می بخشد. با فعالیت بدنی و داشتن تناسب اندام در میانسالی، افراد می توانند خطر افسردگی، اضطراب و زوال عقل را در خود کاهش دهند.

www.takfars.ir

از ارتباطات اجتماعی تان لذت می برید

شرکت در کلاس های ورزشی گروهی یا انجام ورزش در کنار هم سالان می تواند به افراد مسن کمک کند تا از نظر اجتماعی پویا باشند و ارتباط شان با جامعه حفظ شود. این موضوع می تواند تاثیر زیادی در رفع خمودگی و ایجاد نشاط در شما داشته باشید.

کیفیت کلی زندگی تان بهتر می شود

انجام ورزش منظم و حفظ تناسب اندام می تواند به افراد کمک کند تا حس هدفمندی، عزت نفس و نشاط را تجربه کنند. داشتن تناسب اندام در میانسالی همچنین می تواند کیفیت خواب و سطح انرژی و حتی کیفیت ارتباط ج.ن.س.ی با همسر را بهبود بخشد که سطح بهتر زندگی را به ارمغان می آورد.

حفظ یک سبک زندگی سالم و متناسب، پس از ۴۰ سالگی برای سلامت کلی و طول عمر بسیار مهم و ضروری است. در این سن، افراد اغلب شروع به تجربه تغییراتی در بدن خود می کنند، مانند کاهش توده عضلانی و تراکم استخوان، که در صورت عدم توجه می تواند منجر به مشکلات مختلفی شود.

چند راهکار برای کمک به حفظ سلامتی و تناسب اندام در میانسالی

به صورت منظم ورزش کنید.

البته که قطعا اولین مورد در این لیست، ورزش است. ورزش یکی از مهمترین هدیه های یک فرد به خودش برای سرمایه گذاری روی شادی و سلامتی است. چه ورزشکار بوده اید و چه نه، ورزش را به زندگی خود بیاورید. ورزش منظم به حفظ توده عضلانی، تراکم استخوان و انعطاف پذیری شما کمک می کند؛ بااینکه همه این ها مواردی است که با افزایش سن کاهش می یابد.

همچنین به پیشگیری از بیماری های مزمن مانند بیماری قلبی، دیابت و انواع خاصی از سرطان کمک می کند. حداقل ۱۵۰ دقیقه ورزش هوازی با شدت متوسط در هفته همراه با تمرینات قدرتی دو یا چند بار در هفته را در برنامه خود بگنجانید.

رژیم غذایی متعادل و مناسبی داشته باشید.

تک فارس

یک رژیم غذایی متعادل که شامل مقدار کافی میوه، سبزیجات، غلات کامل، پروتئین و چربی های سالم باشد برای حفظ سلامتی و تناسب اندام بعد از ۴۰ سالگی ضروری است. با افزایش سن، بدن ما به کالری کمتری نیاز دارد، اما همچنان به همان مقدار مواد مغذی نیاز دارد. بنابراین مهم است که برنامه غذایی شما حساب شده و متعادل باشد.

زیاد آب بنوشید.

نوشیدن مقدار آب کافی برای سلامتی در هر سنی مهم است، اما بعد از ۴۰ سالگی اهمیت ویژه ای پیدا می کند. ممکن است شما مثل قبل احساس تشنگی نکنید و سراغ مایعات نروید و کم کم دچار کم آبی شوید. کم آبی بدن می تواند علائم مختلفی از جمله خستگی، سردرد و یبوست ایجاد کند، بنابراین نوشیدن آب کافی در طول روز برای سلامتی و تناسب اندام بعد از ۴۰ سالگی بسیار مهم است.

استراحت کافی داشته باشید.

خواب کافی شبانه برای سلامت روح و جسم بسیار مهم است. خواب نقش مهمی در بسیاری از عملکردهای بدن از جمله عملکرد سیستم ایمنی، تنظیم هورمون ها، روحیه و عملکرد ذهنی شما دارد. بیشتر بزرگسالان بین ۷ تا ۹ ساعت خواب در شبانه روز نیاز دارند، اما میزان خواب مورد نیاز می تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد.

استرس تان را مدیریت کنید.

شاید فکر کنید استرس چه ربطی به تناسب اندام دارد؟ باید بدانید که استرس برای سلامتی و تندرستی بسیار مهم است و این موضوع بعد از ۴۰ سالگی اهمیت دو چندان پیدا می کند. استرس مزمن می تواند منجر به طیف وسیعی از مشکلات سلامتی از جمله بیماری قلبی، افسردگی و اضطراب شود. یادگیری مدیریت استرس از طریق تکنیک هایی مانند مدیتیشن، یوگا یا تمرینات تنفس عمیق می تواند به حفظ سلامت و تناسب اندام بعد از ۴۰ سالگی شما کمک کند.

به طور منظم چکاپ انجام دهید.

معاینات منظم با پزشک می تواند به شناسایی زودهنگام مشکلات سلامتی و جلوگیری از جدی شدن آنها کمک کند. با افزایش سن، خطر ابتلا به برخی بیماری ها افزایش می یابد، بنابراین مهم است که برای حفظ سلامتی و تناسب اندام بعد از ۴۰ سالگی، در مورد غربالگری مواردی مانند فشار خون بالا، کلسترول بالا و برخی سرطان ها به روز باشیم و به صورت مرتب چکاپ انجام دهیم.

بهترین ورزش در میانسالی

T A K F A R S

تمرینات هوازی

تمرینات هوازی (مثل شنا و رقص) برای کاهش خطر بیماری های قلبی عروقی ۳ تا ۴ جلسه در هفته بسیار مناسب است. متأسفانه طبق آمار، بیماری های قلبی عروقی در کشور ما شایع است. راه پیشگیری از بیماری های قلبی عروقی در یکی دو کلمه خلاصه نمی شود و به اصلاح تغذیه و یک سری موارد دیگر نیاز دارد.

قلب هم یک عضله است و مثل عضلات دیگر نیاز به تقویت و ورزش دارد. ورزش تقویت کننده قلب، ورزش های هوازی است؛ این نوع تمرینات عضله قلب را قوی نگه می دارد. مثل دویدن، چرخیدن، رقصیدن، قایقرانی، و شنا.

تمرینات قدرتی

تمرینات قدرتی مثل بدنسازی برای پیشگیری از ضعف عضلات و پوکی استخوان ۲ تا ۳ جلسه در هفته توصیه می شود. طبق آمار سازمان بهداشت جهانی تقریباً از هر ۲ زن بالای ۵۰ سال، ۱ نفر مبتلا به پوکی استخوان شده است و این یک عدد ترسناک است.

همیشه می دانستیم که کلسیم برای استحکام استخوان های ما مفید است، اما فقط این نیست؛ نه فقط کلسیم بلکه تمرینات قدرتی و مقاومتی نیز می تواند به تقویت استخوان ها کمک کند.

تمرینات قدرتی برای فردی که وارد دهه ۴۰ سالگی شده ضروری است؛ چراکه با افزایش سن به خودی خود تحلیل عضلات رخ می دهد و قدرت بدن کم می شود، درحالی که نیاز ما به قدرت و توان کم نمی شود. چه کسی دوست دارد در همان اوایل چهل سالگی زانودرد و کمردرد داشته باشد یا برای انجام یک حرکت ساده، دستش را به دیوار بگیرد؟

تمرینات بدنسازی هم فقط شامل تمرین در باشگاه با دستگاه های بدنسازی نیست؛ بلکه شما می توانید با دمبل و وزنه، یا در خانه با کش های مقاومتی یا حتی وزن بدن تمرین بدنسازی داشته باشید. برای گرفتن یک برنامه ورزشی مناسب، می توانید با مربیان فیتامین مشورت کنید.

ورزش های کششی

ورزش های تمرکزی و کششی مثل یوگا و پیلاتس، یک جلسه در هفته، برای سلامتی روانی و جسمی و همچنین تناسب اندام بعد از ۴۰ سالگی، بسیار می تواند کمک کننده باشد.

تک فارس www.takfars.ir

یکی از خطراتی که سلامت روان آقایان یا خانم های ۴۰ ساله به بالا را تهدید می کند، استرس و افسردگی است. اگرچه هر شکلی از ورزش می تواند به جلوگیری از اضطراب و افسردگی کمک کند، اما تحقیقات نشان می دهد که یوگا به ویژه برای کاهش استرس و تنظیم خلق و خو مفید است.

یک مطالعه نشان داد که یوگا خلق و خو را بهبود می بخشد. مطالعه دیگری نشان داد که زنانی که از ناراحتی های روحی رنج می بردند پس از شرکت در یک کلاس سه ماهه یوگا، استرس کمتر و آرامش بیشتری داشتند.

البته همه ما می دانیم که یوگا برای کاهش استرس بسیار مفید است؛ اما خبر خوب اینکه سبک های خاصی از یوگا وجود دارد که یک تمرین قدرتی عالی برای عضلات و مفاصل هستند و حتی برخی از تمرینات قلبی عروقی را در خود دارند که یک جلسه یوگا را تبدیل به یک جلسه پیروزی و موفقیت بزرگ می کند.

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است حتما با مشاور مربوطه یا پزشک متخصص مشورت کنید. اطلاعات بیشتر

محصولات معتبر محصولات معتبر
مطالب مشابه بیشتر ››