چطور یک رزومه کاری خوب و بدون ایراد داشته باشم

حسین (ع) چراغ هدایت و کشتی نجات است

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

چطور یک رزومه کاری خوب و بدون ایراد داشته باشم

image چطور یک رزومه کاری خوب و بدون ایراد داشته باشم

پس از اینکه رزومه‌ای درخور و شایسته کلاس کاری خود فراهم‌ کردید این سه مورد را که در پایین به آنها خواهیم پرداخت در نظر داشته باشید. چرا که رعایت نکردن موارد ممکن است به کیفیت رزومه شما لطمه بزند.

در رزومه خود از شبکه‌های اجتماعی غافل نشوید

شبکه‌های اجتماعی رنگ و رویی تازه به کسب و کار داده‌اند و به ابزاری برای معرفی افراد تبدیل شده‌اند. شاید باورتان نشود اما احتمال زیادی وجود دارد که در حین مصاحبه، کارفرما از شما آدرس شبکه‌های اجتماعی که در آن عضو هستید را درخواست کند. به این ترتیب اگر آدرس این شبکه‌های اجتماعی را در رزومه خود قرار ندهید ممکن است این امر به نقطه ضعف رزومه‌ای که برای تهیه آن زحمت کشیده‌اید تبدیل شود. خوشبخانه راه جلوگیری این اشتباه نیز بسیار ساده است. اگر رزومه دیجیتال تهیه کرده‌اید کافی است تا لینک یکی دو تا از شبکه‌های اجتماعی را که در آنها فعال‌تر هستید را قرار دهید. اگر هم رزومه شما به صورت سنتی و کاغذی تهیه شده است، آدرس صفحه‌های اجتماعی خود را در آن قید کنید.

اگر به صورت جدی به کسب و کار اینترنتی خود اهمیت می‌دهید حتما نام شبکه اجتماعی لینکدین را شنیده‌اید. این شبکه‌ اجتماعی، تخصص محور کار می‌کند و این روزها به استانداری برای معرفی توانایی‌ و تخصص افراد تبدیل شده است. با این حساب پیشنهاد می‌کنیم حتما لینک پروفایل لینکدین خود را در رزومه‌ای که حاضر کرده‌اید قید کنید. در کنار اضافه کردن آدرس حساب کاربری خود در لینکدین اگر صفحه‌ وب‌سایت اختصاصی نیز دارید آدرس آنرا در رزومه‌ لحاظ کنید. پیشنهاد می‌کنیم اگر در استارتاپ به خصوصی نیز مشغول بوده‌اید آدرس اینترنتی این استارتاپ را در رزومه کاری خود قید کنید.

تکفارس آی آر

از طرف دیگر این روزها اینستاگرام نیز محبوبیت زیادی دارد و با این حساب شاید بد نباشد اگر آدرس پروفایل اینستاگرام خود را در رزومه کاری‌تان نیز ذکر کنید. اگر راه‌های اینترنتی دیگری نیز برای معرفی توانایی‌های خود به کارفرما به ذهن شما می‌رسد حتما در رزومه به این موارد اشاره کنید. بررسی کردن سوابق و تجربه‌های کاری در محیط اینترنت توسط کارفرما گزینه‌ای است که بدون شک به قوام بخشیدن رزومه شما کمک خواهد کرد.

در حین ایجاد رزومه از ‌حرفه‌ای‌ها کمک بگیرید

کاملا مشخص است رزومه‌ای که تهیه می‌کنید باید ساخت دست خود شما باشد چرا که بدترین رزومه، رزومه‌ای است که کارفرما متوجه شود شما آنرا ننوشته‌اید. از طرف دیگر هیچ اشکالی ندارد اگر در حین تدارک رزومه از افراد و شرکت‌هایی که تخصص این کار را ندارند کمک بگیرید. نکته‌ای که در این مورد حتما باید رعایت کنید این است که فردی که قرار شده به شما در تهیه رزومه کمک کند باید حتما لحن نوشتار شما را در رزومه رعایت کند. فرض کنید در پروژه‌ای فعال بوده‌اید که حضور چندانی در آن نداشته‌اید، با این حساب اگر این پروژه را در رزومه خود ذکر کنید و کارفرما از چند و چون اجرای آن از شما سوال کنید بدون شک پاسخ محکمی نخواهید داشت. این امر برای نگارش رزومه نیز صدق می‌کند.

اگر قرار است کسی به شما در نوشتن و تهیه رزومه کمک کند سعی کنید به قسمت‌های اضافه یا اصلاح شده توسط این شخص کاملا تسلط داشته باشید تا اگر کارفرما سوالی از این قسمت‌ها از شما پرسید پاسخ‌های مناسبی را ارائه کنید. در واقع باید رزومه شما به نوعی آماده شود که خط و خبری از حضور افرادی که به شما کمک کرده‌اند در آن نباشد. این امر به خصوص اگر رزومه شما دیجیتالی باشد اهمیت بیشتری پیدا می‌‌کند.

به این ترتیب اگر فردی در تهیه رزومه به شما کمک کرده و این فایل را با فرمت وُرد (doc یا docx) برای شما ارسال کرده است، نام وی در این فایل درج شده و توصیه می‌کنیم این رزومه را قبل از ارسال برای کارفرما یک بار Save as کنید تا اثری از نام فردی که روزمه شما را تهیه کرده باقی نماند و فایل با اسم شما به عنوان نویسنده برای کارفرما ارسال شود.

www.takfars.ir

رزومه دیجیتال خود را برای خواندن در گوشی‌های هوشمند بهینه کنید

بد نیست بدانید بر اساس گزارش‌های شبکه اجتماعی لینکدین ، کارفرماهای زیادی از طریق دریافت رزومه دیجیتال، نیروهای مورد نیاز شرکت خود را استخدام می‌کنند.به این ترتیب احتمال زیادی وجود دارد که کارفرما به جای بررسی رزومه شما در صفحه بزرگ نمایشگر کامپیوتر، این فایل را در گوشی موبایل خود بررسی کند. اینجاست که خوانا بودن رزومه در صفحه‌ کوچک گوشی‌‌های همراه هوشمند اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. با این حساب پیشنهاد می‌کنیم حتما از خوانا بودن رزومه خود در گوشی‌های موبایل اطمینان خاطر حاصل کنید. برای این کار حتما رزومه‌ای را که قصد دارید ایمیل کنید، یک بار بر روی گوشی آیفون و اندروید آزمایش کنید.

اگر در رزومه خود از زیبا‌سازی‌های گرافیکی استفاده کرده‌اید، پیشنهاد می‌کنیم این موارد را به طور کلی حذف کنید، چرا که مشاهده فایل رزومه‌ای که رنگ‌ و لعاب زیادی داشته باشد در صفحه‌‌نمایش کوچک موبایل چندان راحت نیست. سعی کنید رزومه شما قالبی ساده و خوانا داشته باشد، در خصوص فونت‌ نیز از فونت‌های رایجی استفاده کنید که بیشتر کاربران از آنها استفاده می‌کنند. خوانا بودن فونت رزومه را حتما در گوشی‌های مختلف آزمایش کنید. از آنجایی که رزومه آماده شده شما دیجیتال است، همان‌گونه که در بالا هم اشاره کردیم، پیشنهاد می‌کنیم لینک صفحه‌وب سایت شخصی یا وب‌سایت‌هایی که اطلاعاتی را در خصوص شما نمایش می‌دهند را نیز به محتوای رزومه خود اضافه کنید.

پس از اینکه تمامی این موارد را انجام دادید، اگر تیر شما به هدف خورد و شغل دلخواه خود را به دست آوردید؛ باز هم توصیه می‌کنیم رزومه‌ای را که عامل موفقیت شما بوده را از بین نبرید. از آنجایی که این رزومه امتحان خود را پس داده است می‌توانید آنرا برای معرفی خود در سمینارها،‌نمایشگاه‌ها و سایر موقعیت‌های تجاری و حرفه‌ای استفاده کنید.

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است حتما با مشاور مربوطه یا پزشک متخصص مشورت کنید. اطلاعات بیشتر

تست روانشناسی میزان سازگاری و صلح با همسر
  1. جدیدترین و تضمینی ترین تست سنجش افسردگی روانشناسی
  2. چه مردهایی برای شروع یک رابطه جدی مناسب نیستند
  3. چطور احساسات خود را درست بیان کنیم
  4. مقاله تحقیقی روانشناسی درباره داشتن یک ازدواج سالم
  5. چطور در شرکت شخصی ام یک مدیر خوب باشم
  6. وقتی بچه ها از تاریکی می ترسند باید چه کرد

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

مطالب پربازدید

مطالب محبوب

نظرات