چطور کودک خود را برای خواب مناسب شبانه آماده کنید

مجله علمی هنری آموزشی پزشکی تک فارس شامل مطالب جدید و جالب با موضوعات پزشکی و سلامتی، روانشناسی، نکات آرایشی، دکوراسیون منزل، خانه داری، آموزش آشپزی

حسین (ع) چراغ هدایت و کشتی نجات است
تک فارس

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

چطور کودک خود را برای خواب مناسب شبانه آماده کنید

image چطور کودک خود را برای خواب مناسب شبانه آماده کنید

▪ زمان مناسبی را برای خواب مشخص کنید

اگر فرزندتان تا دیر وقت بیدار است یا چرت بعدازظهر را از دست داده، تعیین زمان خواب شبانگاهی اش بسیار مشکل خواهد شد. سعی کنید هر ۲-۳ روز یک بار، او را یک ربع زودتر به رختخواب بفرستید تا وقتی که بهترین و مناسب ترین زمان برای خواب فرزندتان مشخص شود.

▪ بعد از شام استراحت کنید

استراحت اعضای خانواده بعد از شام معمولا کار دشواری است چرا که پدر خانواده تازه به خانه آمده است و بچه ها دوست دارند با او بازی کنند. اما اگر انرژی بچه ها بالا برود و بعد از شام فعالیت بدنی داشته باشند به این آسانی ها نخواهند خوابید. فعالیت های بعد از شام باید در سطحی آرام انجام شود. بازی های آرام و خواندن کتاب بهتر از بازی های خیلی شاد مثل بالانس زدن و دویدن در مدت شام تا زمان خواب است.

تکفارس آی آر

▪ آداب خاصی را برای رفتن به رختخواب تعیین کنید

یکی از مهم ترین کارهایی که می توان برای به رختخواب رفتن بچه ها انجام داد، مشخص کردن آدابی خاص و مستمر برای خوابیدن است. انجام این آداب معمولا ۳۰ دقیقه طول می کشد. هرچه این کارها منظم تر و متداوم تر باشد در پایان آن، تمایل بچه ها برای خوابیدن بیشتر خواهد بود. انجام عبادت خانوادگی، مسواک زدن، خواندن کتاب یا گفتن یک قصه، گپ زدن به مدت دو دقیقه و فرستادن آن ها به رختخواب می تواند روند خوبی باشد.

▪ مواجهه با ترس از تاریکی

گاهی ترس از تاریکی می تواند مانع از رفتن کودک به رختخواب شود. یکی از راهکارهای پیشنهادی برای کمک به این بچه ها این است که از آن ها بخواهیم چشمان شان را ببندند و ما چراغ ها را خاموش کنیم. وقتی بعد از ده ثانیه چشم شان را باز کنند فضای اتاق، دیگر به آن اندازه که فکر می کردند تاریک به نظر نخواهد آمد چرا که چشم انسان خود را با نور کم مطابقت می دهد و به این ترتیب، کودک احساس بهتری خواهد داشت. یک چراغ خواب ملایم نیز می تواند روش مناسبی برای مواجهه با ترس کودک از تاریکی باشد.

▪ فضای مناسبی برای خواب ایجاد کنید

www.takfars.ir

همانطور که بزرگسالان باید فعالیت های خود را در زمان خواب کم کنند، بچه ها نیز باید از اتاق خواب خود برای خواب و استراحت استفاده کنند. وجود اسباب بازی و لباس در همه جای اتاق خواب می تواند تمرکز کودک را برای خوابیدن از بین ببرد. استفاده از پرده های کم کننده ی نور اتاق نیز برای همه ی اتاق خواب ها یکی از روش های فضاسازی مناسب برای خوابیدن کودک حتی در زمان چرت بعد از ظهر به شمار می رود.

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است حتما با مشاور مربوطه یا پزشک متخصص مشورت کنید. اطلاعات بیشتر

آیا میخواهید از ته قلب خود احساس خوشبختی کنید
  1. با این نکته های ساده می توانید هر روز شاد باشید
  2. چطور بفهمم من و همسرم برای بچه دار شدن آماده هستیم یا نه
  3. وقتی کودک در نوشتن املا مشکل دارد چطور به او کمک کنید
  4. چه کنم تا شوهرم فقط شیفته من باشد
  5. آیا من آدم باهوشی هستم نشانه های باهوش بودن چیست
  6. علت خوشبخت بودن بعضی زن و شوهر ها

مطالب پربازدید

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

مطالب محبوب