مغز میوه‌ها

مغز میوه‌ها از قبیل گردو و بادام برای حفظ پوستی نرم و جوان ضروری هستند. این مغزها منبع خوبی از امگا ۳ هستند که باعث درخشش، نرمی و جوان‌تر شدن پوست می‌شود. همچنین مغزها حاوی ویتامین ای هستند که مانع پیری پوست در اثر آسیب نور خورشید می‌شود. ویتامین ای برای حفظ رطوبت پوست که مانع خشکی پوست می‌شود، ضروری است.

آوکادو

آوکادو سرشار از ویتامین بی است که باعث جلوگیری از شکنندگی ناخن و مو و خشک شدن پوست می‌شود. از پودر آوکادو می‌توان برای شستشو و تمیز کردن صورت و درمان خشکی پوست استفاده کرد. آوکادو همچنین دارای ویتامین ای است که برای بهبود خاصیت ارتجاعی پوست ضروری است.

گوجه‌فرنگی

گوجه فرنگی حاوی لیکوپن است. لیکوپن ترکیبی است که مانع آفتاب سوختگی پوست می‌شود. همچنین لیکوپن به عنوان آنتی‌اکسیدان، برای جلوگیری از پیری زودرس و چین‌و‌چروک صورت نیز مفید واقع می‌شود. گوجه‌فرنگی سرشار از کاروتنوئید است که باعث کاهش آسیب سلولی و در نتیجه جلوگیری از خارش پوست می‌شود. افرادی که به طور منظم از رب یا آب گوجه فرنگی استفاده می‌کنند، قرمزی و سوختگی پوستشان ۵۰ درصد کمتر از سایر افراد است.

ماهی قزل‌آلا

ماهی قزل‌آلا منبعی غنی از کاروتنوئید و آستاگزانتین است. این مواد خاصیت ارتجاعی پوست را بالا می‌برند. همچنین ماهی قزل‌آلا حاوی اسیدهای چرب امگا ۳ از نوع DHA و EPA است که از پوست در برابر رادیکال‌های آزاد مضر ناشی از اشعه UV محافظت می‌کند. ماهی قزل‌آلا برای افراد مبتلا به انواع بیماری‌ها و ضایعات پوستی بسیار مفید است.

تخم مرغ

زرده تخم‌مرغ حاوی ترکیبی به نام لوتئین کاروتنوئید است که از پوست در برابر اشعه‌های UV محافظت می‌کند. لوتئین نیز مانند لیکوپن، از پوست شما در برابر اثرات منفی رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کند. تخم‌مرغ منبع خوبی از ویتامین بی است که مانع خشکی و پوست پوست شدن صورت می‌شود.

سبزیجات سبز رنگ

سبزیجات با برگ سبز مانند اسفناج، ویتامین آ مورد نیاز پوست بدن را تأمین می‌کنند. ویتامین آ برای بازسازی سلول‌ها‌ و بافت‌ها که برای داشتن پوستی سالم و درخشان ضروری است، لازم است. این سبزیجات منبع خوبی از ویتامین کا، ویتامین ای، اسیدفولیک و کاروتنوئیدها مانند لوتئین و زیگزانتین هستند. همه این مواد مغذی، رطوبت پوست را بالا می‌برند و از پیری زودرس پوست جلوگیری می‌کنند.

مرکبات

مرکبات مانند لیمو، انگور، گریپ‌فروت و پرتقال سرشار از ویتامین سی هستند. ویتامین سی باعث افزایش تولید کلاژن می‌شود. کلاژن برای حفظ خاصیت ارتجاعی و سفتی پوست ضروری است و مانع به وجود آمدن چین و چروک و التهاب پوست و در نتیجه کاهش اثرات مضر رادیکال‌های آزاد می‌شود.

مواد غذایی نقشی حیاتی در حفظ سلامت و زیبایی پوست شما دارند. یک رژیم غذایی مناسب می‌تواند برای شادابی و زیبا‌تر شدن پوست شما شگفتی بیافریند.

تک فارس » آرایشی » چطور و با چه موادی پوستی صاف و شفاف داشته باشم