تک فارس
حسین (ع) چراغ هدایت و کشتی نجات است
محصولات معتبر محصولات معتبر
خانه داری

چطور همیشه خانه مرتب و تمیزی داشته باشید

image چطور همیشه خانه مرتب و تمیزی داشته باشید

یک برنامه شست و شوی سریع

نظرسنجی ها نشان می دهند که وقتی کسی تلاش می کند تا تمیزکاری هایی را انجام دهد که زمان زیادی نیاز دارند، معمولا از آن اجتناب می کنند. به خودتان بگویید که شما باید یک نظافت سریع روزانه فقط در ۱۰ دقیقه انجام دهید. بنابراین ساده ترین کارها مانند گردگیری، مرتب کردن مبل ها، تمیزکردن کابینت و … را در یک برنامه روزانه نوشته و جلوی هر کدام مدت زمان لازم برای انجام آن کار را مشخص کنید. سعی کنید همه کارها را در همان زمان انجام دهید.

مرتب کردن کفش ها

از آن جایی که کفش ها یکی از عاملان بی نظمی و انتقال کثیفی هستند، باید در همان زمانی که در از پا در آورده می شوند، جفت شده و در مکان مناسب قرار بگیرند. هم چنین یکی از راه های پرکاربرد دیگر این است که از دو پادری استفاده نمایید. یکی جلوی درب قبل از ورود به خانه و دومی جلوی درب و در داخل خانه. با این کار مهمانان هم متوجه می شوند که باید کفش های خود را در آورده و مرتب نمایند.

تکفارس آی آر

مرتب کردن تخت

مرتب بودن تخت می تواند در نگاه اول به تمیزی اتاق کمک نماید. از آن جایی که اتاق خواب بخش مهمی از زندگی شماست و نامرتب بودن آن می تواند تاثیر بسیاری بر روحیه شما داشته باشد، بهتر از هر روز صبح قبل از خارج شدن از اتاق آن را مرتب نمایید. حتی اگر سایر قیمت های اتاق بهم ریخته باشد.

تمیز کردن روزانه دوش

بعد از هر دوش گرفتن، برای جلوگیری از ماندن لکه های آب و آلودگی با یک دستمال معمولی دوش و شیشه کنار آن را پاک نمایید. این کار فقط در چند دقیقه انجام می شود و هیچ زمانی از شما نمی گیرد، در عوض همیشه احساس تمیز بودن را القا می کند.

شستن روزانه سینک روشویی

www.takfars.ir

بهتر است یک بسته دستمال مرطوب در کنار سینک خود داشته باشید و روزانه سریع آن را تمیز نمایید. این کار نیز زمان زیادی نیاز ندارد اما سفید و درخشان بودن سینک در تمیز و منظم بودن سرویس بهداشتی کمک زیادی می نماید. مسلما چون تعداد در طول روز دفعات زیادی از روشویی استفاده می شود، بهتر است شب ها و قبل از خواب این کار را انجام داده و صبح از آن انرژی بگیرید.

تمیز کردن کابینت آشپزخانه

آشپزخانه از آن مکان هایی است که همیشه باید منظم باقی بماند؛ شما می توانید یک لیست کاملا جداگانه از کارهای کوچکی که آشپزخانه را مرتب نگه می دارند تهیه کنید. یکی از این کارها تمیز کردن کابینت ها هستند، زیرا اولین چیزی است که در هنگام ورود به آشپزخانه خیلی جلب توجه کرده و حتی اگر یک ظرف اضافی روی آن باشد، آشپزخانه را نامنظم نشان می دهد. پس بهتر است بعد از انجام هر کاری با یک دستمال معمولی سریعا آن ها را تمیز نمایید. شما می توانید از مخلوط سرکه و آب برای تمیز کردن سطوح روغنی استفاده کنید.

از زمان استفاده کنید

بعضی از افراد دوست ندارند با وجود یک آشپزخانه یا نشیمن کثیف و نامرتب به رختخواب بروند. ترفند ساده ای که برای این کار وجود دارد این است که از زمانتان استفاده کرده و کارها را درهم ادغام کنید. به طور مثال در حین آشپزی اگر غذایی در فر یا روی گاز دارید،، در مدت زمان پخت آن، شروع به شستن ظرف ها یا تمیز کردن کابینت ها نمایید. با این کار می بینید که بعد از آماده شدن غذا، سایر کارها را نیز انجام شده اند.

تمیز کردن شبانه

فقط پنج دقیقه زمان برای تمیز کاری قبل از خواب بگذارید. این کارها می تواند شستم ظرف ها، تا کردن لباس های شسته شده و یا قرار دادن اسباب بازی ها در سبدشان باشد. این پنج دقیقه تمیزکاری، اطمینان خاطری را به وجود می آورد که شما فردا صبح با یک خانه کاملا مرتب و منظم روبه رو خواهید شد.

آویزان کردن لباس ها

تقریبا در هر اتاق خوابی یک صحنه مشترک وجود دارد : صندلی و یا تختی که پر است از لباس هایی که روی هم تلمبار شده اند. بهتر است قبل از این که به رختخواب بروید، لباس های کثیف را در سبد مخصوص قرار داده و لباس های انباشته شده را آویزان نمایید. این کار در منظم شدن اتاق کمک زیادی خواهد کرد.

باز گذاشتن درب و پنجره

تک فارس

آیا تا به حال در هنگام ورود به برخی از خانه ها، بوی شام شب گذشته را احساس کرده اید؟ تعجب نکنید زیرا خانه شما هم ممکن است دارای همان بو باشد و شما آن را احساس نکنید. برای جلوگیری از این اتفاق، درب یا پنجره های روب هفضای بیرون را برای مدتی باز بگذارید، حتی در هوای سرد. این کار باعث می شود که هوا در خانه جریان پیدا کرده و هوای تازه وارد شود.

بستن درب اتاق های نامرتب

گاهی اوقات تمیز کردن کل خانه زمان زیادی را طلب کرده و همه اتاق ها سریعا مرتب نمی شوند. بهتر است برای این که این فضاها تاثیر منفی روی شما و سایر قسمت های خانه نگذارند، درب آن ها را ببندید تا در زمان مناسب رسیدگی شوند. این اتفاق بیش تر برای اتاق کودکان پیش می آید زیرا بهم ریختگی و نامنظمی بیش تری نسبت به سایر فضاها دارد. پس سعی کند فضاهای اصلی خانه را مرتب کرده و کف خانه را همیشه تمیز نگه دارید.

ماشین ظرفشویی باید صبح خالی شود

هر روز صبح قبل از شروع به کار در آشپزخانه خود، ماشین ظرفشویی را خالی کنید. مسلما این کار نیز زمان زیادی لازم ندارد اما اگر درب ماشین باز باشد یا ظرف های کثیف زیادی درونش گذاشته باشید، نامنظمی آشپزخانه بیش تر به چشمتان خواهد آمد. پس بهتر است هر روز صبح آن را خالی کرده و دربش را ببندید.

شست و شوی روزانه

اگر برای لباس های کثیف خود سبد بزرگی را در نظر گرفته اید، به این معنا نیست که باید منتظر بمانید تا پر شده و بعد از آن لباس ها را بشویید. برنامه روزانه شستن لباس های خود را بدون توجه به اینکه چه تعدادی در سبد وجود دارد انجام دهید. با این کار علاوه بر خالی ماندن سبد، هر روز لباس تمیز و مرتب برای پوشیدن دارید.

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است حتما با مشاور مربوطه یا پزشک متخصص مشورت کنید. اطلاعات بیشتر

مطالب محبوب بیشتر ››