چطور می توان روده هایی سالم و سلامت داشت

حسین (ع) چراغ هدایت و کشتی نجات است

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

چطور می توان روده هایی سالم و سلامت داشت

انجمن سرطان امریکا گزارش می دهد که رابطه بین رژیم غذایی، وزن، ورزش و سرطان روده بزرگ، ارتباطی قوی است. درواقع، بین ۵۰ تا ۷۵ درصد از سرطان های روده بزرگ را می توان با ایجاد اصلاحات در سبک زندگی و سالم غذا خوردن پیشگیری کرد.

پاکسازی روده بزرگ به سلامت کلی بدن کمک میکند. حتی ممکن است خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را کاهش دهد. روده بخش مهمی از دستگاه گوارش را تشکیل می دهد و وضعیت های مختلفی می تواند موجب بروز اختلال در آن شود. بعضی از این وضعیت ها بیماری های التهاب روده مثل کولیت اولسراتیو، بیماری کرون، بیماری دیورتیکولی، سندرم روده تحریک پذیر و سرطان روده بزرگ می باشد.

درمان این مشکلات شامل ایجاد اصلاحات در رژیم غذایی و سبک زندگی، دارو و جراحی می باشد.

سرطان روده بزرگ یکی از جدی ترین بیماری های روده و سومین سرطان متداول و کشنده می باشد. عوامل خطرزای سرطان روده سن (بعد از ۵۰ سالگی احتمال بروز آن بالاتر می رود)، نژاد (سیاه پوستان بالاترین درصد ابتلا به آن را دارند)، سابقه خانوادگی، پلیپ های قبلی، بیماری التهاب روده، سیگار و مصرف بالای الکل است.

سلامت روده ، بهترین روش برای سلامت روده ، تامین سلامت روده

تکفارس آی آر

دکتر جوشوا ملسون، متخصص بیماری های معده و روده از دانشگاه راش می گوید، «همچنین رابطه قوی بین چاقی و ابتلا به سرطان روده وجود دارد.»

براساس موسسه ملی سرطان، ارتباط بین چاقی و افزایش احتمال ابتلا به سرطان روده می تواند به عوامل مختلفی مثل بالا رفتن سطح انسولین در خون، وضعیتی که معمولاً در افراد چاق پیش می آید، مربوط باشد. بالا رفتن انسولین و وضعیت های مرتبط مثل مقاومت انسولین می تواند ایجاد برخی تومورهای خاص ازجمله روده را بالا ببرد.

دکتر هیتر راسوماسن، متخصص تغذیه در دانشگاه راش می گوید، «کمتر از ۱۰ درصد از سرطان های روده ارثی هستند و این یعنی تا حد زیادی به سبک زندگی افراد بستگی دارد. درنتیجه داشتن تغذیه خوب و سالم تاثیر بسزایی در داشتن روده سالم دارد.»

بایدها و نبایدهای تغذیه

رژیم های غذایی که در آن از میزان بالایی سبزیجات، میوه ها و غلات کامل و میزان کمی گوشت های فراوری شده استفاده می شود، احتمال بروز سرطان روده را پایین می آورد. برای تقویت سلامت روده ها به این توصیه های غذایی عمل کنید:

www.takfars.ir

مصرف گوشت قرمز را محدود کنید و از گوشت های فراوری شده نیز به هیچ عنوان استفاده نکنید. براساس انجمن سرطان امریکا، خطر سرطان روده با مصرف ۱۰۰ گرم گوشت قرمز (معادل یک همبرگر کوچک) یا ۵۰ گرم گوشت های فراوری شده مثل سوسیس، بیکن، کالباس و هات داگ (معادل یک عدد هات داگ ۲۰-۱۵ درصد افزایش می یابد.

دکتر راسوماسن می گوید، «البته می توانید مقدار کمی گوشت قرمز استفاده کنید – به اندازه دو وعده غذایی ۱۰۰ گرمی در هفته. اما بهتر است مصرف گوشت های فراوری شده را به کل محدود کرده و هرازگاهی بعنوان مزه مصرف کنید زیرا آنها حاوی ترکیبات دیگری مثل نگهدارنده ها هستند که میتوانند موجب بروز سرطان شوند.»

مصرف قند را محدود کنید. تحقیقات نشان داده اند که افراد مبتلا به کولیت اوسراتیو و بیماری کرون معمولاً رژیم های غذایی پرقند و کم فیبر دارند. بااینکه قند مستقیماً با پیشرفت سرطان روده در ارتباط نیست اما غذاهای با میزان قند بالا معمولاً کالری بالایی دارند و میتوانند موجب افزایش وزن و چاقی شوند.

مصرف فیبر را افزایش دهید. داشتن یک رژیم غذایی پرفیبر برای سلامت عمومی روده ها بسیار خوب است. دکتر راسوماسن می گوید، «امریکایی ها به طور متوسط ۱۳ گرم در روز فیبر مصرف میکنند اما این میزان باید ۲۵ تا ۳۵ گرم در روز باشد.»

بهترین راه برای اضافه کردن فیبر به رژیم غذایی از طریق خوردن میوه ها و سبزیجات پرفیبر مثل گلابی، سیب، موز، پرتقال، کنگرفرنگی پخته، بروکلی و ذرت می باشد. غلات کامل نیز منابع بسیار خوبی از فیبر هستند. فیبر با کمک به گوارش غذا و جلوگیری از یبوست نیز به سلامت روده ها کمک میکند. این مسئله احتمال ابتلا به بواسیر را نیز کاهش می دهد.

شیر بنوشید. تحقیقات جدید نشان می دهد که کلسیم و ویتامین D با کاهش خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ در ارتباط است. اما انجمن سرطان در امریکا توصیه نمیکند که مصرف کلسیم خود را به بالاتر از میزان توصیه شده ببرید، زیرا اگر کلسیم مصرفی روزانه به بالاتر از ۲۰۰۰ میلی گرم در روز برسد، احتمال افزایش خطر ابتلا به سرطان پروستات وجود دارد. درعوض مطمئن شوید که میزان توصیه شده کلسیم را در روز مصرف میکنید: برحسب سن، از ۱۰۰ تا ۱۳۰۰ میلی گرم در روز. سایر منابع کلسیم عبارتند از: سبزیجات برگدار مثل اسفناج.

غلات و حبوبات را هوشمندانه انتخاب کنید. غلات کامل موادغذایی هستند که همه قسمت های مهم را در خود نگه داشته و جزء موادغذایی طبیعی هستند. همه افراد بزرگسال می بایست نیمی از غلات و حبوبات مصرفی خود مثل جو و گندم را در سه تا پنج وعده غذایی به شکل غلات کامل استفاده کنند. بعضی غلات کامل آماده مثل جو، آرد گندم کامل و برنج قهوه ای نسبت به انواع تصفیه شده شان مثل آرد سفید و برنج سفید، حاوی ویتامین ها، موادمعدنی، فیبر، اسیدهای چرب لازم، آنتی اکسیدان ها و ترکیبات طبیعی گیاهی مفید برای روده بیشتری هستند.

آزمایشات منظم را فراموش نکنید

با اینکه تغذیه درست می تواند به سلامت روده هایتان کمک کند اما بهترین راه برای جلوگیری از ابتلا به سرطان روده، آزمایش است. کلونوسکوپی آزمایشی ساختاری از روده است که به پزشکان کمک میکند روده را به طور کامل بررسی کرده و از سرطان روده جلوگیری کنند.

دکتر ملسون می گوید، «کلونوسکوپی خطر ابتلا به سرطان روده را پایین می آورد زیرا با انجام آن می توان پلیپ های پیش از سرطانی را تشخیص داده و برداشت. این آزمایش درمقایسه با سایر آزمایشات بسیار خاص است زیرا می توان با آن به دنبال رشد پیش سرطانی و برداشتن آن حین آزمایش بود که در نهایت احتمال بروز سرطان را در فرد کاهش می دهد.»

تک فارس

سرطان روده بزرگ اگر زود تشخیص داده شود تا ۹۵ درصد قابل درمان است. دکتر ملسون می گوید، «سرطان روده مشکلی بسیار درمان پذیر است. آزمایشی برای آن وجود دارد که بااینکه پیچیده نیست اما برای پیشگیری و تشخیص زودهنگام سرطان بسیار موثر است.

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است حتما با مشاور مربوطه یا پزشک متخصص مشورت کنید. اطلاعات بیشتر

چه کارهایی که نمی شود با یک لیمو ترش انجام داد
  1. گیاهان دارویی که به خواب خوب شبانه کمک میکنند
  2. گوجه سبز چه تاثیراتی برای سلامتی دارد
  3. غذاهایی که هنگام بارداری باعث می شوند بچه زیبا شود
  4. چطور هوای خانه خود را تمیز و تصفیه کنید
  5. چرا بعضی از زن ها همیشه جوان هستند چه میکنند
  6. آیا سرماخوردگی همان آنفولانزاست یا با هم فرق دارند

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

مطالب پربازدید

مطالب محبوب

نظرات