چطور متوجه شوید کمبود ویتامین دی دارید

حسین (ع) چراغ هدایت و کشتی نجات است

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

چطور متوجه شوید کمبود ویتامین دی دارید

image چطور متوجه شوید کمبود ویتامین دی دارید

چرا ویتامین D تا این حد برای سلامتی و تندرستی مهم است؟

باید سطح ویتامین D بدنتان کافی باشد تا استخوان ها و سیستم ایمنی سالمی داشته باشید. بدون ویتامین D کافی، کلسیم کمتری از غذاهایی که می خورید جذب می کنید و مقدار کمی از آن وارد خون و استخوان هایتان می شود. ویتامین D حامی سلامت استخوان است، التهاب را از بین می برد و سیستم ایمنی را در مقابل ویروس ها هشیار نگه می دارد.

بر اساس یک مرور سیستمی بر ۳۹ مطالعه معلوم شد کمبود ویتامین D با ریسک بالاتر عفونت های سیستم تنفسی تحتانی و فوقانی مرتبط بوده است. سطح ویتامین D معمولا در ماه های زمستان پایین ترین است و در همین زمان، عفونت های تنفسی نیز شایع ترینند

مطالعات نشان می دهند ویتامین D با وجود اهمیتی که دارد، ۴۰ درصد افراد به کمبود آن دچارند و این کمبود با بالا رفتن سن و وزن بدن افزایش می یابد. علی رغم اینکه افراد سالمند از نظر کمبود ویتامین D ریسک پذیرترند؛ اما فقط این گروه سنی نیستند که ویتامین D بدنشان در سطح سالمی نیست؛ جوان ترها و افراد میانسال نیز به کمبود این ویتامین دچارند. کسانی که پوست تیره تر دارند در معرض کمبود ویتامین D اند زیرا پوست آن ها اشعه فرابنفش کمتری از خورشید دریافت کرده و ویتامین D می سازد.

تکفارس آی آر

بهترین راه اینکه متوجه شوید کمبود ویتامین D دارید یا نه این است که از پزشکتان بخواهید سطح این ویتامین را در بدنتان چک کند؛ اما علائم بخصوصی هم وجود دارند که می توانند حاکی از پایین بودن سطح ویتامین D در بدن باشند. برخی از این علائم ممکن است به سادگی مورد غفلت قرار بگیرند زیرا نیاز به دقت و ریزبینی دارند.

علائم پنهان کمبود ویتامین D

▪ خستگی

خواب ناکافی، استرس یا رژیم غذایی نادرست می تواند باعث خستگی شود اما اگر احساس خستگی تان ادامه دار شد باید سطح ویتامین D بدنتان را چک کنید. خستگی یک علامت معروف و شناخته شده از کمبود ویتامین D است. اگر کمبود ویتامین D داشته باشید، حتی بعد از خواب خوب شب هم احساس بی انرژی بودن می کنید یا طی روز خواب آلودید. خیلی وقت ها افراد متوجه ارتباط بین پایین بودن ویتامین D و احساس خستگی نیستند. خستگی دلایل زیاد دیگری هم می تواند داشته باشد، از جمله کمبود آهن. به همین دلیل اگر شب ها خوب خوابیدن هم خستگی تان را رفع نمی کند باید به پزشک مراجعه کرده و آزمایش خون بدهید.

▪ ضعف عضلانی

www.takfars.ir

ضعف عضلانی یکی از علائم پنهان کمبود ویتامین D است که در افراد سالمند به راحتی با ضعف ناشی از سن بالا اشتباه گرفته می شود. هر کسی که بالای ۶۵ سال دارد و دچار مشکل تعادل است یا احتمال زمین خوردن دارد باید سطح ویتامین D بدنش بررسی شود. افراد سالمند به این دلیل که کمتر در معرض نور خورشیدند و وقتی آفتاب به پوستشان می خورد ممکن است نتوانند به میزان کافی ویتامین D بسازند، بیشتر در معرض کمبود این ویتامین قرار دارند.

▪ سرماخوردگی ها و عفونت های تنفسی مکرر

از آنجایی که ویتامین D به حفظ سلامت عملکرد ایمنی بدن کمک می کند، اگر مکررا سرما می خورید بهتر است سطح ویتامین D بدنتان را چک کنید. بیشتر افراد سالم دو تا سه بار در سال سرما می خورند. ویتامین D به سیستم ایمنی کمک می کند از شما در برابر عفونت ها بهتر محافظت کند. بر اساس یک مرور سیستمی بر ۳۹ مطالعه معلوم شد کمبود ویتامین D با ریسک بالاتر عفونت های سیستم تنفسی تحتانی و فوقانی مرتبط بوده است. سطح ویتامین D معمولا در ماه های زمستان پایین ترین است و در همین زمان، عفونت های تنفسی نیز شایع ترینند.

▪ خلق و خوی افسرده

بی حوصلگی و افسردگی می تواند نتیجه ی کار و مشغله ی زیاد یا نگرانی ها و دیگر ماجراهای مشابه این باشد اما می تواند از علائم پنهان پایین بودن ویتامین D بدن نیز باشد. یک بررسی در سال ۲۰۱۳ که روی چندین مطالعه صورت گرفت دریافت پایین بودن سطح ویتامین D با افزایش احتمال افسردگی ارتباط داشته است. بنابراین بیشتر در معرض تابش نور خورشید قرار گرفتن با پوست بدون پوشش می تواند خلق و خویتان را نیز بهتر کند و از افسردگی درآورد. همچنین استفاده از نور خورشید در ساعات اولیه صبح علاوه بر افزایش ویتامین D، ساعت بیولوژیکی درونتان را هم تنظیم می کند؛ پس زیاد در خانه نمانید.

▪ خواب نامناسب

هرچند ارتباط بین پایین بودن ویتامین D و خواب، ضعیف تر و کمرنگ تر از علائم گفته شده در بالاست اما به هر حال بین کمبود این ویتامین و کیفیت پایین خواب ارتباط وجود دارد. مطالعه ای در سال ۲۰۱۸ نشان داد احتمال اختلالات خواب در افرادی که ویتامین D بدنشان کم است بیشتر می باشد. پس اگر دچار مشکل بی خوابی هستید یا طی شب مکررا از خواب بیدار می شوید بد نیست سطح ویتامین D بدنتان را بررسی کنید.

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است حتما با مشاور مربوطه یا پزشک متخصص مشورت کنید. اطلاعات بیشتر

کرم سورین عوارض جانبی موارد مصرف منع دارویی
  1. معرفی بهترین خوراکی های دارای ویتامین ب برای رشد مو

  2. چه مکمل و ویتامین های از پیر شدن جلوگیری می کنند

  3. آیا بدن من کمبود ویتامین آ دارد و نشانه های آن

  4. مردها به طور روزانه به چه ویتامین های نیاز دارند

  5. همه آن چه باید درباره خواص و ویتامین های گوجه سبز بدانید

  6. چه غذاها و خوراکی هایی بیشتر ویتامین ب ۱۲ دارند

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

مطالب پربازدید

مطالب محبوب

نظرات