تک فارس
حسین (ع) چراغ هدایت و کشتی نجات است
محصولات معتبر محصولات معتبر
روانشناسی

چطور عادت بد کودک خود را به دروغ گفتن درمان کنید

image چطور عادت بد کودک خود را به دروغ گفتن درمان کنید

به رفتارصادقانه پاداش بدهید

اگر فرزندتان را دروغ گو خوانده اید، برای جبران کردن این گفته در ذهن او تلاش کنید. به دنبال موضوعاتی باشید که در آن ها صادق و راست گو هستند. به او بگوید که بچه ی خوب و دوست داشتنی است. این کار را بارها و بارها انجام دهید تا رفتارهای مبتنی بر راستگویی را در وجودشان تقویت کنید.

هنگامی که فرزندتان با شما صادقانه رفتار می کند، به ویژه در موقعیت های دشوار، از فرصت استفاده کنید و به تمجید از راست گویی او بپردازید. اگر او در یک آزمون ضعیف عمل کرده و نمره ی بدی گرفته باشد، او را به خاطر در میان گذاشتن حقیقت تحسین کنید. بگذارید کودک بداند که شما از صداقت او قدردانی می کنید و اکنون که حقیقت را می دانید، می توانید قبل از امتحان بعدی به او کمک کنید تا نتیجه ی بهتری کسب کند.

والدین صادقی باشید

تکفارس آی آر

یکی از مؤثرترین راه ها برای آموزش دروغ نگفتن به کودکان، داشتن الگوی رفتاری خوب است. بچه ها از رفتارهای والدین خود الگوبرداری می کنند. رفتار شما به اندازه ی کلمات تان گویاست و اگر فرزندتان ببینند که شما به راحتی دروغ می گویید، با این باور بزرگ می شود که این کار مجاز است.

اگر جایی صندوق دار مبغلی پول نقد را اشتباهی و بیشتر از مقدار درست به شما بدهد، آن را پس می دهید یا نگه می دارید؟ اگر پول را نگه دارید و فرزندتان ببیند که شما این کار را انجام می دهید، او هم یاد می گیرد که عدم صداقت در صورتی که برایش سودمند باشد، اشکالی ندارد. در چنین موقعیتی، کار درست این است که پول را به صندوق دار پس بدهید و به او گوشزد کنید که در شمردن اسکناس ها اشتباه کرده و فرزند شما خواهد دید که صداقت بهترین سیاست است.

فرزندان تان همواره شما را زیر نظر دارند. آن ها نه تنها از شما درس می گیرند، بلکه درباره شخصیت شما هم قضاوت می کنند. اگر به دروغگویی، فریب کاری و رفتار غیرصادقانه عادت داشته باشید، بدانید که بچه ها این رفتار را تشخیص خواهند داد. به عنوان والدین آگاه و مسؤول، اگر به نظر فرزندان تان درباره ی شخصیت تان اهمیت می دهید، همیشه در گفتار و اعمال خود صادق و راستگو باشید.

تفاوت صداقت بی رحمانه و راست گویی را توضیح دهید

لباس تو زشت ترین چیزی است که تا به حال دیده ام. این حرفی ممکن است که نظر واقعی شما درباره ی لباس دوست تان باشد، اما آیا کسی انتظار دارد که این را به طور مستقیم بشنود؟ البته که نه.

www.takfars.ir

کودکان باید تفاوت بین صداقت بی رحمانه و گفتن حقیقت را بیاموزند. اگر نظر ما قرار است به احساسات کسی آسیب برساند و البته موضوعی ضروری در میان نباشد، نیازی به گفتن آن وجود ندارد. بدون اینکه کودک را به سمت پنهان کاری سوق دهید، به او یاد بدهید که گاهی درست نیست هر فکر و نظری را که دارد با صدای بلند اعلام کند و گاهی صداقت داشتن نابجا هم به اندازه ی دروغ گویی کار اشتباهی است. اگر کودک شما این مفهوم را کاملا درک نمی کند، چند موقعیت را برای او مثال و توضیح دهید که در هر موقعیت چه کاری باید انجام دهد. از او بپرسید که اگر دوستش مدل موی بدی داشته باشد، آیا لازم است به او بگوییم که افتضاح به نظر می رسد؟ آیا این راست گویی برای دوستش مفید است یا باعث رنجش او خواهد شد؟

یا موقعیتی را برای کودک تان توضیح دهید که یک هدیه از مادربزرگش دریافت کرده ولی از آن خوشش نیامده است. به سادگی به کودک آموزش دهید که گفتن جمله این بدترین هدیه ای است که تا به الان گرفته ام. رفتار درستی نیست. البته لازم نیست برای مخفی کردن نظر واقعی اش، دروغ بگوید و تنها تشکر کردن بابت هدیه ای که گرفته کافی است.

برای دروغ گویی کودکان عواقبی در نظر بگیرید

یک اصل مهم در تربیت فرزندان با عزت نفس این است که بیاموزند دروغ نگویند، حتی اگر گفتن حقیقت آن ها را به دردسر بیاندازد. شما باید برای مواقعی که بچه ها به عمد دروغ می گویند جریمه و عواقبی در نظر بگیرید و از قبل به آن ها اطلاع دهید که اگر حقیقت را بگویند، عواقب کاهش می یابد. اگر بچه ها بدانند که دروغ گفتن در درازمدت وضعیت را برای شان بدتر می کند، تمایل بیشتری به گفتن حقیقت خواهند داشت.

می توانید به به بچه ها بیاموزید که اگر درباره ی اتفاقی که افتاده دروغ بگویند، جریمه ی آن بیشتر خواهد شد. برای مثال اگر جریمه یک کار اشتباه را برای فرزندتان، یک روز محروم شدن از بازی کامپیوتری تعیین کرده اید، به او یادآوری کنید که اگر درباره ی علت اشتباهش دروغ بگوید، دو روز از بازی کردن محروم خواهد شد.

بچه ها را در شرایطی قرار ندهید که به دروغ گفتن پناه ببرند

اگر فرزند شما در یک موضوع خاص عادت به دروغ گویی پیدا کرده باشد، به احتمال زیاد با مشکلی مواجه شده و راه حل آن را نمی داند. در چنین مواقعی از بحث های تکراری پرهیز کنید. بازخواست کردن چندین باره ی کودک درباره ی علت یک اشتباه، او را دوباره وارد چرخه ی دروغ گفتن و توجیه رفتار می کند و اوضاع پیچیده تر خواهد شد.

بازخواست کردن پی درپی باعث می شود فرزند شما احساس کند که از نقطه ضعف او استفاده می کنید تا او را شکست دهید. در چنین شرایطی دوباره به دروغ گفتن، به عنوان یک مکانیزم دفاعی روی می آورند تا از بار فشار و استرس فرار کنند و راه حل را در پنهان کردن حقیقت می بینند.

بچه ها را تحت فشار قرار ندهید و گفت وگو با آن ها را طوری تنظیم کنید که تمایل بیشتری به صداقت ورزی بیابند و عادت به دروغ گویی را ترک کنند.

فرزندتان را دروغ گو و فریب کار نخوانید

تک فارس

اگر از رفتارهای کودک تان خشمگین هستید و او را به خاطر رفتار نادرستش مقصر می شمارید، بدانید که نامیدن او به عنوان یک فرد دروغ گو کارها را بدتر خواهد کرد. کودکان به شدت به تایید شدن توسط والدین نیاز دارند و اگر شما برچسب رفتار نادرست را به فرزندتان بزنید، او این برچسب را قبول می کند و دیگر تلاشی برای صادق بودن نخواهد کرد.

زمانی که فرزند خود بگویید که به زیبایی یک پروانه است، او تبدیل به یک پروانه نمی شود اما حس مثبتی نسبت به زیبایی خود پیدا خواهد کرد و برای گرفتن تایید و تشویق شما، کارهای برازنده ی یک پروانه را انجام خواهد داد.

این کار درباره ی سایر ویژگی های شخصیتی که به فرزندان خود نسبت می دهیم نیز صادق است. اگر به فرزندتان بگویید که او را فردی پرتلاش و سخت کوش می دانید، خواهید دید که به مرور زمان این بعد از شخصیتش بیشتر تقویت می شود. اگر هر باری که کاری درست انجام می دهد به این نکته اشاره کنید که فوق العاده است، او کارهای بیشتر و بهتری انجام خواهد داد زیرا به آنچه به او می گویید باور دارد.

اثر سخنان والدین بر روان کودک بسیار قدرتمند است. اگر والدینی به فرزندشان بگویند که او را دروغ گو می دانند، این حرف به تنهایی می تواند بر عزت نفس آن ها تأثیر بدی بگذارد و فکر کنند که به کل آدم نادرستی هستند. حتی ممکن است تا آنجا پیش بروند که هیچ ترسی از دروغ گفتن نداشته باشند.

هرکسی ممکن است اشتباه کند

برای همه ی ما پیش می آید که در تشخیص مسیر درست در زندگی اشتباه کنیم. هیچ کس کامل و بی عیب نیست. این نکته را باید به فرزندان مان گوشزد کنیم که از آن ها انتظار کامل بودن نداریم. هرکسی ممکن است خطا کند اما نکته ی مهم برگشتن به مسیر درست و اصلاح کردن خطایی است که انجام داده ایم.

به فرزندتان بگویید که ما می خواهیم وقتی در زندگی مرتکب اشتباه می شود، صادق باشد تا بتوانیم در اصلاح کردن خطا در کنارش باشیم و به او کمک کنیم و هر زمان که به راهنمایی و پشتیبانی نیاز داشته باشد، آماده هستیم.

به فرزندتان اجازه دهید حقیقت را بگوید. گاهی اوقات، بچه ها واکنش های تکانشی دارند و قبل از اینکه فکر کنند دروغ می گویند. در این مواقع، بهتر است بگویید من ده دقیقه به تو فرصت می دهم تا دوباره به این موضوع فکر کنی و بعد دوباره گفت وگو کنیم. می توانید ده دقیقه دیگر به مکالمه بازگردید و به کودک اجازه دهید که فکر کند و حقیقت را بگوید و دوباره به او یادآوری کنید که اگر حقیقت را بگویند، جریمه ی آن کاهش می یابد.

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است حتما با مشاور مربوطه یا پزشک متخصص مشورت کنید. اطلاعات بیشتر

مطالب محبوب بیشتر ››