چطور در حرفه و شغل خود آدم موفقی باشید

حسین (ع) چراغ هدایت و کشتی نجات است

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

چطور در حرفه و شغل خود آدم موفقی باشید

image چطور در حرفه و شغل خود آدم موفقی باشید

توصیه‌ی اول: داشتن ارتباطات قوی

۹ نفر از هر ۱۰ شرکت‌کننده در نظرسنجی Bayt.com، بر این باور بودند که شبکه‌سازی و حفظ روابط نقش تعیین‌کننده‌ای در موفقیت‌‌شان داشته است. در هر شغلی، حرفه‌ای‌ترها خوب می‌دانند که موفقیت شغلی با تک‌رَوی و یکّه‌تازی ممکن نیست. افراد موفق برای ایجاد و پرورش روابط پایدار، وقت و انرژی صرف می‌کنند و یک شبکه‌ی ارتباطیِ متشکل از افراد توانمند و معتمد تشکیل می‌دهند تا مسیر موفقیت را برای خود هموارتر کنند. البته، توجه داشته باشید که چنین روابطی باید برمبنای اعتماد، صداقت، درستکاری و ارزش‌های مشترک بنا شوند.

کسانی که دیگران را با اِعمال قدرت از سر راه خود کنار می‌زنند یا هدف‌شان از سرمایه‌گذاری در سیاست‌های سازمانی صرفا برنده شدن است، درنهایت چیزی جز ناامیدی نصیب‌شان نخواهد شد. به عقیده‌ی حدود یک‌پنجم (۱۷-۹ درصد) شرکت‌کنندگان در نظرسنجی فوق، ضعف در اصول اخلاقی و عدم صداقت، زیان‌آورترین اشتباهات شغلی محسوب می‌شوند.

توصیه‌ی دوم: سخت کوشی

تکفارس آی آر

موفقیت مستلزم سرسپردگی به هدف است. به بیان دیگر، باید به این باور برسید که حتی اگر تمام دنیا در مسیرتان مانع‌تراشی کنند، باز هم می‌توانید به مقصدتان برسید.

حدود یک‌سوم شرکت‌کنندگان (۲۹-۱ درصد) در نظرسنجی Bayt.com، ویژگی سخت‌کوشی را مسبب موفقیت خود دانستند و فقط عده‌ی معدودی به عامل هوش (۵-۶ درصد) و شانس (۳-۶ درصد) اشاره کردند. معنی سخت‌کوشی این نیست که کورکورانه قدم بردارید و خودتان را بدون عاقبت‌اندیشی به موانع بکوبید، بلکه باید بدانید چه زمانی به کمک احتیاج دارید و قبل از اینکه خیلی دیر شود، کمک بخواهید. سخت‌کوشی یعنی خودتان را بدون هیچ شک و تردیدی به مسیر تحقق هدف‌تان بسپارید و هرآنچه را که لازم می‌بینید، انجام بدهید و هم‌زمان سعی کنید انعطاف‌پذیر باشید. افراد سخت‌کوش به نقاط ضعف خود، هم از لحاظ دانش و هم توانایی و مهارت، اذعان دارند و با پشتکار می‌کوشند که این نقصان‌ها را برطرف کنند و دقیقا به همین علت است که چنین افرادی در مقایسه با کسانی که مثل کبک سرشان را زیر برف می‌کنند، موفق‌تر می‌شوند.

توصیه‌ی سوم: یادگیری مداوم

به گفته‌ی آلوین تافلِر (Alvin Toffler)، نویسنده و آینده‌پژوه آمریکایی

بی‌سوادان قرن بیست‌ویکم کسانی نیستند که توانایی خواندن و نوشتن ندارند، بلکه کسانی هستند که نمی‌توانند یاد بگیرند، آموخته‌های قبلی را دور بریزند و مجددا برای یادگیری اقدام کنند.

www.takfars.ir

▪ آلوین تافلِر

تحصیل و یادگیری هردو پیش از اشتغال آغاز می‌شوند و نقش بسزایی در موفقیت افراد شاغل ایفا می‌کنند. برترین منابع آموزشی جهت پیشرفت شغلی از دیدگاه شرکت‌کنندگان در نظرسنجی Bayt.com به ترتیب اهمیت عبارتند از: دروس دانشگاهی یا دوره‌های آموزش حرفه‌ای (۱۶-۳ درصد)، دروس آنلاین (۱۰ درصد)، کتاب‌ (۹-۶ درصد)، وب‌سایت‌های تخصصی مشاغل (۷-۵ درصد)، انجمن‌ها یا تالارهای گفت‌وگوی آنلاین (۷-۱ درصد)، کنفرانس‌ها و همایش‌ها (۴-۳ درصد) و مجلات و نشریات تخصصیِ حوزه‌ی کسب‌وکار (۲-۷ درصد).

چند توصیه درمورد یادگیری مؤثر:

▪ منابع اطلاعاتیِ مرتبط با شغل‌تان را مطالعه کنید

▪ ۹ درصد شرکت‌کنندگان در نظرسنجی Bayt.com خاطرنشان کردند که به مطالعه‌ی مداوم عادت دارند و ۶۹-۶ درصد از نقش حیاتی مطالعه در پیشرفت شغلی سخن گفتند. علاوه بر مطالعه‌ی منابعی که به‌طورکلی پیرامون موضوع کسب‌وکار نوشته شده‌اند، به منابع دیگری که به‌طور تخصصی‌تر به شاخه‌ی شغلی خودتان پرداخته‌اند نیز رجوع کنید. چنانچه درمورد مطالعه‌ی کتاب خاصی تردید دارید، در وب‌سایت‌های نقد کتاب، به مطالعه‌ی ارزیابی‌‌های کتاب‌ مورد نظرتان بپردازید و همچنین تازه‌‌ترین مقالات پژوهشی و رویدادهای علمی را در مجلات و نشریات تخصصی پیگیری کنید. خلاصه همیشه بکوشید در مطالعات شغلی از سایر هم‌ردیفان خود سبقت بگیرید.

▪ علایق غیرمرتبط با حرفه‌ی تخصصی‌تان را پیگیری کنید

کسب دانش و مهارت درمورد موضوعاتی که شخصا به آنها علاقه‌مند هستید، حتی اگر این آموخته‌ها به شغل و حرفه‌ی تخصصی‌تان بی‌ربط باشند، مطمئنا باز هم در پیشرفت زندگی فردی و حتی موفقیت شغلی‌تان ارزشمند و تأثیرگذار خواهند بود. می‌توانید بسیاری از مهارت‌ها را در چندین و چند حوزه به‌کار ببرید و بعید نیست که روزی همین مهارت‌ها در شغل‌تان نیز به‌ درد بخورند.

▪ در کلاس‌های آنلاین شرکت کنید

با شرکت در کلاس‌های آموزشی می‌توانید در یک محیط کاملا ساختاریافته، از دیدگاه کارشناسان بهره ببرید و در گفت‌وگوهای سالم شرکت کنید. چنانچه به هر علتی قادر به شرکت در کلاس‌های حضوری نیستید، می‌توانید در کلاس‌های آنلاین نام‌نویسی کنید. ۳۹-۳ درصد شرکت‌کنندگان در نظرسنجی Bayt.com عنوان کردند که چنانچه این فرصت در اختیارشان قرار داده شود، نسبت به شرکت در کلاس‌های آنلاین بی‌علاقه نیستند.

▪ در جلسات گفت‌وگوی گروهی شرکت کنید

تک فارس

عضویت در گروه موجب افزایش و استمرار علاقه‌مندی و همچنین به چالش کشیده شدن و تقویت دانسته‌هایتان می‌شود. مثلا می‌توانید در یک باشگاه کتاب یا هر گروه دیگری با هر موضوعی که علاقه‌مند هستید، عضو شوید. فرقی هم نمی‌کند که این گروه‌ها آنلاین هستند یا غیرآنلاین. مهم‌ترین کارکرد گروه این است که با ایجاد مشارکت بین اعضا، موجب ارتقای دانش می‌شود. این روزها، بسیاری از مدیران و کارمندان با عضویت در گروه‌های تخصصی و شرکت در گفت‌وگوهای فنی می‌کوشند تا ضمن به اشتراک‌گذاری دانش خود، از دانش سایرین نیز بهره‌مند شوند.

پس برای اینکه در شغل‌تان به موفقیت برسید و از رضایت شغلی برخوردار شوید، ابتدا باید ببینید که چه تعریفی از موفقیت دارید. موفقیت شغلی برای بعضی‌ افراد یعنی بهبود وضعیت مالی یا مثلا دستیابی به موقعیت اجتماعی بالاتر، اما چنین دستاوردهایی در اکثر موارد موجب رضایت و خشنودی حقیقی نمی‌شوند. خلاصه‌ی کلام اینکه باید بدانید چه نوع موفقیتی واقعا موجب رضایت‌تان خواهد شد تا بتوانید با تعیین هدف نهایی و قرارگیری در مسیر تحقق هدف به آنچه مدنظرتان است، دست پیدا کنید.

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است حتما با مشاور مربوطه یا پزشک متخصص مشورت کنید. اطلاعات بیشتر

چطور در نگاه بقیه آدمی جذاب باشیم
  1. چطور با ترفندهای استفاده از زبان بدن در نگاه بقیه جذاب باشید
  2. شناخت اشتباه مردها از زن ها به چه دلیل است
  3. خوراکی های مفید و طبیعی برای درمان استرس زیادی
  4. آیا کودک شما هم خجالتی و کم رو است چاره کار چیست
  5. چطور با نامزدمان همیشه خوب و مهربان باشیم
  6. آیا استرس و احساسات منفی زندگی شما را محاصره کرده

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

مطالب پربازدید

مطالب محبوب

نظرات