image چطور در برابر ایرادگیری های دیگران صبور باشیم۱- آماده پذیرش شکست باشید و با دیدی متفاوت به آن نگاه کنید . گاهی اوقات که شما در یک امتحان ورودی شرکت می کنید یا طرحی جدید تدوین کرده اید ، انتظار دارید که پذیرفته شوید چرا که از توانایی ها و عملکرد خود راضی هستید . اما پذیرفته نمی شوید و احساس می کنید که «شکست» خورده اید . اما سعی کنید به این تجربه به عنوان یک تجربه سخت و تلخ نگاه نکنید . به این فکر کنید که این شکست درهایی را به روی شما می گشاید که می توانید موفقیت های بزرگتری کسب کنید ؛ آنهایی که از انتظار کنونی شما هم بالاتر هستند .

۲- پُشتکار داشته باشید و در کارتان مداومت کنید . هر روز کارهایی انجام دهید که خلاقیت و پویایی ذهن شما را حفظ می کنند . با مشتریان و دیگر همکاران خود همواره در ارتباط باشید . وقتی که مدام در جریان کارتان قرار داشته باشید با افراد گوناگون و نظرات مختلف آنها آشنا خواهید شد . و می توانید از یک انتقاد یا عدم پذیرش ، دورنمای بهتری داشته باشید . امروز یک روز جدید است . فردایی که به دنبال آن می آید هم روز تازه ایست که می توانید بهتر سعی کنید و موفق تر باشید .

۳- بر هدفتان تمرکز کنید و همیشه به آن فکر کنید ؛ به این که دارید چه کار می کنید و چرا دارید این کار را می کنید . به یاد داشته باشید که باید به هدفی که در انتهای جاده است ، چشم بدوزید و مدام به زیر پایتان نگاه نکنید تا از دست اندازهای جاده نگران شوید .

۴- انعطاف پذیر باشید . به خاطر داشته باشید که اگر خودتان احساس کنید که فرد ارزشمندی هستید ، بهتر می توانید با پس خوراندهای منفی دیگران و منابع خارجی کنار بیایید و دوباره سعی کنید .

۵- مثبت نگر باشید . بر نقاط قوت و نکات مثبت یک چیز تمرکز کنید تا بتوانید بیشتر از آن بهره بگیرید . نظرات و پس خوراندهای مثبتی که دیگران به شما می گویند را بشنوید و به خاطر بسپرید تا هر وقت که خواستید ، تکرارشان کنید .

۶- وقتی که دیگران درباره کارتان نظر مثبتی ندارند ، با دیدی بی طرفانه و شفاف به آن نگاه کنید . اجازه ندهید که منتقذ درون شما فکرتان را تیره و تار کند . این پس خوراندهای منفی را ابزاری برای رشد و پیشرفت بدانید و توجه داشته باشید که تنها عاملی که در پیشرفت کارتان و لذت بردن از آن مؤثر است ، نظر خودتان نسبت به کارتان و این انتقادهاست .

۷- نسبت به کسانی که از ش ما انتقاد کرده اند ، قدرشناس باشید . بنشینید و گوش دهید . از خودتان نیز تقدیر کنید چرا که شجاع بوده اید ، ابتکار به خرج داده اید و خیلی از سدها را شکسته اید . بدانید که فرصت خوبی بدست آورده اید چرا که به کارتان و خودتان توجه کرده اند و حرف هایتان را شنیده اند . این شانس برای خیلی ها پیش نمی آید .

۸- قبل از این که به انتقاد ها جواب دهید ، سریع فکر کنید . اولین کلمه یا عباراتی به ذهنتان می آید ، فوراً نگویید . اول فکر کنید تا پاسخ مناسبی پیدا کنید .

۹- وقتی که انتقادات را شنیدید ، سختگیر نباشید . اجازه ندهید ذهنتان مدام با آن درگیر شود . اجازه دهید شاد باشید ، آرامش روحی پیدا کنید و راحت به کارتان ادامه دهید .

۱۰- منتقدان خود را دوست بدارید و صد البته خودتان را . وقتی که امتحان یا مصاحبه تمام شد بی توجه به نتیجه آن ، به خودتان پاداش دهید و در اصل از این انسان سخت کوش و مبتکر تشکر کنید

«سر وینیستون چرچیل» نخست وزیر اسبق بریتانیا ، می گوید : «موفقیت اینست که وقتی شکست خوردید ، دوباره و دوباره سعی کنید و پس از هر بار ناکامی بدون این که ناامید شوید یا شور و علاقه تان کم شود ، به تلاشتان ادامه دهید

تک فارس » روانشناسی » چطور در برابر ایرادگیری های دیگران صبور باشیم