چطور دخل و خرج خود با هم هماهنگ کنید

حسین (ع) چراغ هدایت و کشتی نجات است

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

چطور دخل و خرج خود با هم هماهنگ کنید

image چطور دخل و خرج خود با هم هماهنگ کنید

به زوج‌ها و بخصوص به زن و شوهرهای جوان توصیه می‌شود که تا مدتی برای تنظیم امور مالی و به اصطلاح تنظیم ومدیریت منابع مالی خود به اقدامی مشابه تنظیم دفتر روزانه بپردازند.

▪ دفترچه‌ای برای ثبت و ضبط دخل و خرج زندگی تهیه کنید.

▪ صفحات این دفترچه را به شکلی خط‌کشی کنید که شامل چند ستون باشد.

▪ چند صفحه از دفترچه را برای هرکدام از ماه‌های سال بگذارید و در ستون‌های آماده شده برای هر ماه موارد زیر را بنویسید.

تکفارس آی آر

الف) درآمدها: در ستونی درآمدهای ماهانه خانواده (خود و همسر و احتمالاً فرزندان) را بنویسید. درآمدها علاوه بر حقوق یا دستمزد ثابت ماهانه می‌تواند شامل وجوه دیگر هم باشد مثل وام‌های دریافتی یا کمک‌های مالی والدین یا اقوام و نیز درآمدهای دیگر.

ب) مخارج و هزینه‌ها: در ستونی دیگر هزینه و مخارج خانواده را در ماه بنویسید. این مخارج دو نوعند؛ ۱ـ مخارج ثابت که شامل هزینه‌های خورد و خوراک، مبالغ پرداختی برای ایاب و ذهاب، آب و برق و گاز و…، هزینه پرداخت اجاره مسکن و… می‌شوند و ۲ـ مخارج غیرثابت و پیش‌بینی نشده مثل هزینه‌های پزشکی، پذیرایی از میهمان و نیز خریدهای احتمالی مثل خرید کفش و کیف و…

▪ در ستوی دیگر نیازهای شخصی و نیازهای خانوادگی (یعنی نیاز به چیزهایی که در زندگی مشترک به آنها نیاز دارید مثل وسایل منزل یا…) خود را بنویسید.

▪ نیازهای بند ۴ را اولویت‌بندی کنید. در این اولویت‌گذاری نیازهای شخصی‌تان را نادیده نگیرید ولی در انتخاب بین نیازهای شخصی و خانوادگی اولویت را به رفع نیازهای خانوادگی بدهید.

▪ سعی کنید رقم احتمالی را که برای رفع نیازهای اولویت‌گذاری شده لازم است (به طور تقریبی) برآورد و محاسبه کنید.

www.takfars.ir

▪ درآمدها و مخارج‌تان را با هم مقایسه کنید و براساس درآمدها و اولویت‌ها، مخارج ماهانه خود را تنظیم کنید. اگر هزینه‌هایتان بیشتر از درآمدها بود، سایر نیازها را تا زمانی که امکان برآورده ساختن‌شان نبود به تعویق بیندازید (نگران نباشید ماه‌های اول معمولاً مخارج بیشتر از درآمدهاست ولی چند ماهی که این برنامه را انجام دهید خود به خود متوجه می‌شوید که می‌توانید از بعضی از مخارج کم کنید. در این زمینه انعطاف‌پذیر باشید و هر جا و هر زمان که توانستید به نفع درآمدهای خانواده از مخارج و هزینه‌ها کم کنید.)

▪ هرچند که شاید این کار را تکراری و خسته‌کننده بدانید ولی استمرار آن شما را به نتایج خوبی می‌رساند. امتحان کنید.

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است حتما با مشاور مربوطه یا پزشک متخصص مشورت کنید. اطلاعات بیشتر

چه کنم تا زنم اینقدر در خانه غز نزند
  1. بهترین راه برای فراموش کردن اولین عشق آدم چیست
  2. هفت تصویر جالب برای شناخت کامل شخصیت همراه تفسیر
  3. شش راهکار مفید برای داشتن یک روز بهتر
  4. چطور انرژی منفی خود را تخلیه کنید
  5. شخصیت آدم ها را از روی رنگ لباس آنها بشناسید
  6. توقعاتی که از اطرافیان خود نباید داشته باشید

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

مطالب پربازدید

مطالب محبوب

نظرات