تک فارس
حسین (ع) چراغ هدایت و کشتی نجات است
محصولات معتبر محصولات معتبر
روانشناسی

چطور خواستگار پیدا کنید و ازدواج کنید

image چطور خواستگار پیدا کنید و ازدواج کنید

به ظاهرتان بیشتر توجه کنید

منظور ما این نیست که از لباسهای گرانقیمت یا جلب توجه کننده استفاده کنید. سعی کنید در این مورد حد اعتدال را رعایت کنید. ممکن است آرایشهای زننده یا پوششهای نامناسب موجب شود بعضی از مردان به شما علاقه نشان دهند. اما معمولاً مردی که به دنبال یک زندگی آرام و بی دردسر است، چنین فردی را به همسری انتخاب نمیکند.

از طرف دیگر، اهمیت ندادن به ظاهر و داشتن ظاهری نامرتب نیز به معنای نجابت نیست. در دین مبین اسلام بارها بر اهمیت پاکیزگی و نظافت تأکید شده است.

به مکان هایی بروید که افرادی با سلایق و علایق شما در آن حضور دارند. اگر شما در یک زمینۀ هنری خاص تبحر دارید و دوست دارید همسرتان نیز از هنر سر رشتهای داشته باشد، بد نیست از اماکن هنری دیدن کنید.

تکفارس آی آر

این کار هم به شما کمک میکند تا به یکی از علایق فردیتان برسید و دانشتان را در زمینۀ مورد علاقهتان بالا ببرید و هم اینکه امکان آشناییتان با افرادی که با شما تشابهاتی دارند، افزایش میدهد.

ازدواج را جزو اولویتهایتان قرار دهید

تنها اینکه به خودتان بگویید من قصد ازدواج دارم کافی نیست. همانطور که برای اولویتهای دیگرتان مثل کار یا تحصیل وقت میگذارید، باید برای ازدواج نیز وقت و انرژی صرف کنید.

اگر واقعاً قصد ازدواج دارید، سرتان را بیش از حد به کار، درس یا هر چیز دیگری مشغول نکنید. زمانی که در حضور همکاران مردتان اعلام میکنید که اولویت اول من در زندگی کارم است، طبعاً آنها هم اولویتبندی شما را به هم نخواهند زد.

البته لازم نیست شما این حرف را به زبان بیاورید، وقتی اقوام و آشنایان میبینند شما وقتی برای حضور در مجالس خانوادگی و دوستانه ندارید، به این نتیجه میرسند که حتماً برای تشکیل زندگی مشترک هم وقت ندارید، و اگر قصد معرفی موردی را به شما داشته باشند، از این کار صرفنظر میکنند.

www.takfars.ir

همه برنامه های تان را به بعد از ازدواج موکول نکنید

شاید ازدواج یکی از اهداف شما باشد، اما رسیدن به آن کاملاً دست شما نیست. با خودتان نگویید که بعد از ازدواج درسم را ادامه میدهم یا سر کار میروم.

چرا الان که وقت بیشتری دارید این کارها را انجام نمیدهید؟ تعداد کمی از مردان دخترانی را که هیچ مهارت خاصی ندارند و وقتشان را به بطالت میگذرانند، به همسری انتخاب میکنند. افزون بر این، همانطور که در ادامه خواهیم گفت، افزایش فعالیت اجتماعی، شانس یافتن زوج مناسب را افزایش میدهد.

فعالیتهای اجتماعیتان را گسترش دهید

هنوز هم در بسیاری از خانوادههای سنتی، انتخاب همسر از طریق خانواده صورت میگیرد. بنابراین شرکت در مجالس زنانه، از جمله مراسم مذهبی علاوه بر اجر اخروی آن میتواند در این زمینه نیز به شما کمک کند.

در ضمن اگر کسی از اقوام یا دوستان از شما پرسید که قصد ازدواج دارید یا نه، علاوه بر پاسخ، معیارهایتان را هم بیان کنید.

خیلی از اوقات افراد به دلیل اینکه فکر میکنند مسئله خاصی (مثل ظاهر فرد) برای شما اهمیت زیادی دارد، موارد خوبی را که برای ازدواج وجود دارند، اما فاقد آن مورد خاص هستند به شما معرفی نمیکنند.

منتظر نباشید تا انتخاب شوید

درست است که گفتیم پیشنهاد ازدواج از طرف دختر معمولاً کار درستی نیست، اما منظور ما این نبود که در صورت مواجهه با یک مورد مناسب منفعلانه برخورد کنید و در حقیقت هیچ کاری انجام ندهید. در اینگونه مواقع میتوانید از یک واسطه که البته باید از صداقت و امین بودن وی مطمئن باشید، کمک بگیرید.

واسطه میتواند شما را به عنوان یک مورد مناسب برای ازدواج به فرد مورد نظر یا خانوادهاش معرفی کند.

تک فارس

از فن بیان غافل نشوید

یکی از مواردی که مخصوصاً در اولین دیدارها اهمیت زیادی دارد، شیوۀ صحبت کردن و به طور کلی ارتباط برقرار کردن ما است. ما معمولاً جذب افرادی میشویم که با ادب و متانت صحبت کرده و ضمن حفظ حریمها، رفتار گرم و بانشاطی دارند.

برای ارتقای سطح مهارتهای ارتباطی میتوانید از کتابها و مقالاتی که دربارۀ مهارت زندگی نوشته شده است کمک بگیرید. البته هنگام مطالعۀ این کتابها ملاحظات فرهنگی را هم در نظر بگیرید، چون بیشتر این کتابها ترجمه هستند و ممکن است بعضی از موارد ما در کشور ما کاربرد نداشته باشند.

برای مثال، یکی از مواردی که در این کتابها در رابطه با ارتباط مؤثر به آن اشاره شده، برقراری تماس چشمی به هنگام صحبت کردن است، که در جامعۀ ما هنگام صحبت با نامحرم، برقراری تماس چشمی مداوم کار پسندیده ای نیست.

از تجربیات دیگران کمک بگیرید

اگر در میان دوستان و اقوام فردی را میشناسید که با وجود داشتن شرایطی مشابه با شرایط شما، خواستگاران خوب متعددی داشته، میتوانید از وی کمک بگیرید.

در صورتیکه با این فرد خیلی صمیمی نیستید و دوست ندارید این موضوع را مستقیم با وی در میان بگذارید، میتوانید در رفتارش دقیق شوید و از کارهای مثبت وی در این زمینه الگوبرداری کنید.

داشتن فعالیت اجتماعی

بدیهی است که اگر دائما در خانه باشید، فرصت آشنایی با اشخاص جدیدی را نیز نخواهید داشت. سعی کنید درس بخوانید و وارد محیط دانشگاه شوید یا سرکار بروید و ضمن مستقل شدن با افراد جدیدی نیز آشنا شوید.

برای گذران اوقات فراغت و البته در اجتماع بودن می توانید به کتابخانه بروید، در کنسرت های مختلف حضور داشته باشید و یا با تورهای سفرهای کوتاه، رفتن به جنگل و یا کوه نوردی را امتحان کنید. تمامی این فعالیت ها باعث می شود که دایره کسانی که شما با آن ها در ارتباط هستید، گسترش پیدا کند. چه بسا ممکن است در این میان شوهر ایده آل خود را نیز پیدا کنید.

T A K F A R S

به دیگران بگویید قصد ازدواج دارید.

بهتر است اگر قصد ازدواج دارید، به دوستان و خانواده خود بگویید. آن ها دلسوزترین افراد نسبت به شما هستند و می توانند یک پسر خوب و مناسب شما را برای آشنایی معرفی کنند.

اعتماد به نفس تان را بالا ببرید

آنچه که بیشتر از ظاهر، باعث جذب خواستگار می شود، اعتماد به نفس است. اعتماد به نفس خود را بیشتر کنید و نداشتن خواستگار را از ضعف های خود حساب نکنید. برای تمرین داشتن اعتماد به نفس می توانید از پوشیدن لباس های شاد شروع کنید و به هیچ وجه خودتان را با زن های دیگر مقایسه نکنید.

ورزش کنید و بر روی زیبایی ها و نقاط قوت خودتان تمرکز کنید. سعی کنید در وهله اول خودتان را دوست داشته باشید. اهمیت دادن به خود یکی از نشانه های داشتن اعتماد به نفس است.

به ظاهرتان بیشتر توجه نشان دهید

داشتن ظاهر زیبا و آراسته حتی در اسلام نیز توصیه شده است. همیشه به خودتان برسید و سعی کنید لباس های آراسته و زیبا و البته تمیز و مرتب بپوشید. لباس هایی را انتخاب کنید که متناسب شخصیت شما باشد و شما را موقر نشان دهد.

خودتان را به درستی معرفی کنید

بسیاری از رابطه ها پس از شکل گیری در مراسم خاستگاری به پایان می رسد. به طور کلی شما به عنوان یک دختر برای جذب خواستگار و شوهر باید حتما بدانید که چگونه در جلسه خواستگاری خودتان را معرفی کنید.

نیازی نیست نقش بازی کنید، اما برای جذب طرف مقابل بایستی که از بهترین، ساده ترین و جذاب ترین محاسن خود آغاز کنید. اگر اعتماد به نفس بالایی داشته باشید از پس این کار به خوبی بر می آیید.

تک فارس www.takfars.ir

در انتخاب شوهر سخت گیری نکنید

کم کردن توقع به معنای وارد رابطه عاطفی شدن با هر مردی نیست. اما همانطور که به راحتی از مردانی که ایده آل شما نیستند، می گذرید؛ بهتر است در دیگر موردهایی که قابل فکر کردن هستند، جدی تر عمل کنید.

به عنوان مثال معیارهای زیبایی و مالی برخی دختران واقعا دست یافنتی نیست و آن ها به دنبال پولدارترین و زیباترین شوهر هستند. اگر کمی واقع بین باشید بایستی از این معیارهای خود کمی عقب نشینی کنید و اعتدال را در نظر بگیرید.

از واسطه ها کمک بگیرید

در بسیاری از ازدواج ها، دو طرف مقابل به کمک واسطه ها با یکدیگر آشنا شده اند. می توانید از خانواده خود بخواهید که از واسطه ها نیز کمک بگیرند. البته مراکز همسریابی نیز در این روزها فعالیت های گسترده ای دارند که می توانید به این مراکز نیز مراجعه کنید.

او را مجذوب خود کنید

اگر فرد ایده آل خود را پیدا کرده اید، این بار باید خودتان دست به کار شوید، تا او را مجذوب خود کنید. برقراری تماس چشمی می تواند از اولین جذب ها میان شما باشد. بنابراین نباید از او چشم بردارید و سعی کنید از طریق تماس چشمی احساس خود را به او بگویید و در واقع در روح او نفوذ کنید.

علاقه خود را با لبخند زدن نشان دهید. از مرد مورد علاقه خود بخواهید که از خودش بیشتر صحبت کند و خودش را معرفی کند و به همین ترتیب پیش بروید.

منتظر شوهر نباشید تا از زندگی لذت ببرید

شما باید از دوران مجردی خود لذت ببرید، حتی اگر این لذت در نوشیدن یک قهوه با دوستان تان باشد. اگر هدف خود را فقط به پیدا کردن شوهر معطوف کنید و از بودن در کنار دوستان و انجام کارهای هیجان انگیز لذت نبرید، در واقع هیچ تجربه ای نخواهید داشت. بهتر است زمان هایی را به خود اختصاص دهید تا حتی اگر فرد مورد نظر را نیز پیدا کنید، به نظر او درمانده و وابسته نباشید و بتوانید از کارها و خاطرات خود برای او صحبت کنید..

تکفارس

مهارت و آگاهی تان را در زمینه ازدواج بالا ببرید

در زندگی هدف پیدا کردن شوهر و ازدواج نیست. هدف انسان ها رسیدن به آرامش است و ازدواج نیز می تواند برای برخی این آرامش را به همراه داشته باشد. بسیاری از آدم ها با هدف برآورده کردن نیازها و خواسته های خود اقدام به ازدواج می کنند که پس از مدتی از ازدواج دچار احساس پوچی شده و ناسازگاری و نارضایتی را شروع می کنند. بهتر است ابتدا آگاهی خود را نسبت به ازدواج افزایش دهید، تا هدف خود را از این امر روشن نمایید.

برای شوهر کردن عجله نداشته باشید

لازم است به این نکته نیز توجه داشته باشید که سن ازدواج در نسل جدید افزایش یافته است. به طوری که الان دختران در سن سی سالگی و یا بیشتر ازدواج می کنند. بنابراین نیازی نیست که عجله داشته باشید و فقط سعی کنید فرد مورد علاقه و ایده آل خود را پیدا کنید که شریک مناسبی برای زندگی تان باشد.

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است حتما با مشاور مربوطه یا پزشک متخصص مشورت کنید. اطلاعات بیشتر

مطالب محبوب بیشتر ››