چطور بفهمیم کیفیت یک شکلات خوب است یا تقلبی

مجله علمی هنری آموزشی پزشکی تک فارس شامل مطالب جدید و جالب با موضوعات پزشکی و سلامتی، روانشناسی، نکات آرایشی، دکوراسیون منزل، خانه داری، آموزش آشپزی

حسین (ع) چراغ هدایت و کشتی نجات است
تک فارس

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

چطور بفهمیم کیفیت یک شکلات خوب است یا تقلبی

image چطور بفهمیم کیفیت یک شکلات خوب است یا تقلبی

تکنیک ” تمپرینگ ” شکلات بوسیله کریستالی شدن چربی شکلات در وضعیت پایدار و شکل همگن شده شکلات باعث می‌شود سطح شکلات براق شده و در هنگام شکستن شکلات صدای شکسته شدن ترد را بدهد. تمپرینگ فرآیند ضروری است که باعث تولید شکلات مرغوب می‌شود. اگر تمپرینگ شکلات به اندازه کافی صورت نگیرد بعضی از این کریستال‌های ناپایدار به روی سطح آمده و چهره محصول نهائی شکلات خاکستری و کدر می شود؛ اصطلاحاً “شکوفه چربی” ایجاد می‌شود.

شکلات باید دو ماده اصلی کره کاکائو و پودر کاکائو را داشته باشد.کره کاکائو در واقع بخش چربی دانه کاکائو است که طی فرآیند پیچیده ای از دانه کاکائو استحصال می شود.

ترکیب کره کاکائو و پودر کاکائو در صنعت به همراه سایر مواد ترکیبی فرعی، طی فرآیند پیچیده و همراه با تکنولوژی انجام می‌شود. کیفیت شکلات تولیدی بسیار مرتبط با نحوه فرآیند آن و مواد اولیه آن به ویژه دو ماده اصلی آن است.

شکلات تیره دارای درصد بالاتری از کاکائو ( بالای ۵۰ درصد) و دارای مقدار کمتری شکر نسبت به شکلات‌های معمولی است. اسید چرب عمده کره کاکائو اسید استئاریک است که تقریباً نقش خنثی در افزایش کلسترول بدن دارد، اما روغن‌های جانشین کره کاکائو یا همان CBS و CBR با توجه به عمده اسید چرب آن ( اسید پالتمیک ) از فاکتورهای خطر در افزایش کلسترول هستند.

تکفارس آی آر

یکی از فرآیندهای الزامی شکلات تکنیک ” تمپرینگ ” است. شکلات تمپرینگ شده با ظاهری براق و شکستن صدادار و نیز جدا شدن راحت از قالب، قابل شناسایی است.

آنچه مهم است در موقع تهیه شکلات به عنوان فرآورده و مواد ترکیبی آن توجه کنید. اگر عنوان نوشته شده باشد فرآورده های کاکائویی یعنی کره کاکائو ندارد و به جای آن روغن جانشین کره کاکائو دارد، ضمناً فراورده کاکائویی فرآیند تمپرینگ را ندارد.

تولید هر گونه شکلات مشمول اخذ پروانه بهداشتی از سازمان غذا و دارو است، مصرف کنندگان هنگام خرید هر نوع شکلات به داشتن ” آرم سازمان غذا و دارو “، شماره پروانه بهداشتی، سری ساخت، آدرس و تلفن کارخانه دقت کنند. همچنین شکلات‌های وارداتی نیز باید برچسب اصالت داشته باشند که قابلیت استعلام و رهگیری و ردیابی باشد.

آموزش درست کردن لیمو عمانی خانگی و تازه
  1. میان وعده اختصاصی رژیمی ۱۱ صبح
  2. طرز تهیه کلوچه خوشمزه خانگی برای عصرانه
  3. آموزش تهیه سیرترشی مخصوص در خانه
  4. آموزش درست کردن ترشی بادمجان با تمبر هندی
  5. چطور مرغ سوخاری رژیمی در خانه درست کنیم
  6. آموزش تصویری تزیین سالاد الویه برای جشن کریسمس

مطالب محبوب

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

مطالب پربازدید