چطور بفهمیم که عشق کسی واقعی است یا نه

حسین (ع) چراغ هدایت و کشتی نجات است

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

چطور بفهمیم که عشق کسی واقعی است یا نه

image چطور بفهمیم که عشق کسی واقعی است یا نه

اگر دو نفر به محض اینکه عاشق هم شدند تصمیم به ازدواج بگیرند و از هیچ مشاوره‌ای استفاده نکنند، به احتمال زیاد شکست خواهند خورد. چرا که عشق، راهی برای تجزیه و تحلیل عقل باقی نخواهد گذاشت اما افرادی که برطبق اصول عقلی و منطقی و تناسب‌هایی که با هم دارند تصمیم به ازدواج می‌گیرند پس از شروع زندگی، عشق و علاقه بین آنها ایجاد می‌شود.

عشق را می‌شود تعریف کرد؟

عشق در روان‌شناسی یک تعریف قابل قبول دارد، احساس هیجانی نسبت به معشوق که توام با درد و رنج است و با وصال او به آرامش می‌رسد. اولین عشقی که همه تجربه کردیم عشق مادر است که در این عشق، یک‌ سوی رابطه بی‌دریغ و بدون قید و شرط به دیگری ابراز علاقه می‌کند و در قبال این عشق، فقط یک چیز می‌خواهد و آن اینکه او را تحت کنترل خود قرار دهد. این عشق برای ازدواج دوام نخواهد داشت چون یک آدم نمی‌تواند تا ابد مانند یک رودخانه جاری و یک‌طرفه عشق بورزد بدون اینکه پاسخی دریافت کند و در عین حال، طرف مقابل هم نمی‌تواند تا ابد همه سلایق و انتخاب‌های زندگی‌اش را به دیگری بسپارد.

مگر عشق با قید و شرط هم وجود دارد؟

تکفارس آی آر

بله عشق پدرانه. عشق پدر عشقی با قید و شرط است. پدر می‌گوید به شرطی که انتظارات مرا برآورده کنی دوستت دارم. در میان بزرگسالان نیز این عشق وجود دارد اما در گذر سال‌های زندگی یک نفر نمی‌تواند همیشه قیمت محبت شما را بپردازد و انتظارات‌تان را برآورده کند.

نوع دیگر هم عشق کودکانه است. بچه‌ها هر کسی که دوستشان داشته باشد، دوست‌ دارند و تنها شرط دوست داشتن‌شان این است. این عشق را هم در میان بزرگسالان می‌بینیم که این عشق نیز در گذر زمان از بین می‌رود.

عشق واقعی را چطور تشخیص دهیم؟

این عشق مشخصه هایی دارد. اولین آن احترام است. عشق واقعی آن است که طرف مقابل را همان‌طور که هست، با همه تفاوت‌هایی که با ما دارد دوست داشته باشیم. فاکتور بعدی این است که در جهت رشد یکدیگر دلسوزانه بکوشیم. مشخصه سوم دانایی است. باید استعدادهای هم را بشناسیم و موجب تعالی هم شویم. فاکتور بعدی احساس مسوولیت است. اینکه تلاش کنیم طرف مقابل حس خوشایندی داشته باشد. عشق واقعی مفهومی تعالی‌بخش است که بین دو آدم رشد یافته صورت می‌گیرد. پس شامل افرادی که برای یافتن راهی که خلا آنها را پر کند عاشق می‌شوند، نمی‌شود. اگر این عشق پاک میان دو نفر صورت بگیرد که تناسب‌های لازم ازدواج را دارند، بسیار مطلوب است و به درجات بالایی از خودشکوفایی و دگرشکوفایی می‌رسند. چون دو انسان رشدیافته می‌توانند به تعالی هم کمک می‌کنند.

یعنی این عشق کمرنگ و تکراری نمی شود؟

www.takfars.ir

اینکه می‌بینیم و می‌شنویم بعد از مدتی عشق سوزان آغازین کمرنگ می‌شود به این معنی است که عشق آنها عشق واقعی نبوده است.

چرا گاهی اوقات عشق به نفرت تبدیل می‌شود؟

عشق همسایه دیوار به دیوار نفرت است وقتی که عشق، واقعی نیست، وقتی شما با عشقی کودکانه با دیگران ارتباط برقرار می‌کنید این امکان که عشق به نفرت تبدیل شود وجود دارد اما عشق واقعی هرچه از استمرارش بگذرد کامل‌تر و مستحکم می‌شود. عشق واقعی عادی نمی‌شود و هیچ‌گاه به نفرت تبدیل نمی‌شود.

اینکه می‌گویند عشق در یک لحظه ایجاد می‌شود درست است؟

خیر. اصولا به وجود آمدن عشق، نیازمند زمان است و عشق واقعی به تدریج حاصل می‌شود. آنچه در یک آن و یک نگاه حاصل می‌شود تحریک ج.ن.س.ی و هوس است که با وصل به معشوق پایان می‌یابد.

آدم‌ها بر چه اساسی عاشق می‌شوند؟

علاقه آدم‌ها به هم ریشه‌های متعددی دارد و تک متغیری نیست. گاهی افراد به جاذبه تفاوت‌ها جذب هم می‌شوند. مثلا فردی که خودش کم‌ حرف است جذب فردی می‌شود که اتفاقا خوش‌زبان و مجلس گرم‌کن است. بعضی‌ها به جاذبه تشابه‌ها عاشق هم می‌شوند یعنی می‌گوید فلانی کاملا مثل خودم است و انگار سال‌هاست می‌شناسمش و نوع دیگر جاذبه بر اساس ویژگی‌های پاتولوژیک است. افرادی که دارای اختلالات روانی مکمل هستند مجذوب هم می‌شوند. برای مثال، خانمی با اختلال شخصیت هیستریونیک نیازمند توجه و تعریف و دیده شدن است با مردی با اختلال شخصیت وابسته یا شخصیت مرزی عاشق هم می‌شوند. در بین مراجعان من عشاق زیادی بودند که پس از درمان اختلالات شخصیتی با تعجب می‌گفتند: واقعا من عاشق او بودم؟ توصیه من این است که افراد پیش از ازدواج حتما تحت مشاوره قرار بگیرند.

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است حتما با مشاور مربوطه یا پزشک متخصص مشورت کنید. اطلاعات بیشتر

چکار کنم فرزندم قوی و با اراده بار بیاید
 1. عشق چیست و وقتی عاشق می شویم چه اتفاقی می افتد

 2. ده ویژگی جالب درباره عشق واقعی در دنیای امروز

 3. با چه کسانی درباره عشق خود صحبت نکنیم

 4. چطور عشق از دست رفته ام را فراموش کنم

 5. آیا عشق من به او یک عشق پاک است چطور بفهمم

 6. آیا واقعا هورمون عشق در جهان وجود دارد

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

مطالب پربازدید

مطالب محبوب

۱۰ نظر
 1. دانیال

  میشه یکی کمک حالم باشه

 2. محمد

  سلام من الان یك ماه و دو هفته با یه دختر دوست شدم بهش وابسته شدم چند باری خواستم باهاش حرف نزنم دیگه ولی نتونستم فكر میكردم هوسه خیلی می خوامش در مورد آیندمون حرف میزنیم چیزیو از هم پنهون نمیكنیم همه چیو بهم میگیم ولی نمیدونم عشقه یا هوس می شه كمكم كنید

 3. مهران

  تکلیف عشق یه طرفه چیه؟ من دو ساله یکیو میخوام نمیدونم باید بهش بگم عشق یا دوست داشتن. لطفا در مورد عشق یه طرفه‌ راهنمایی کتید

  • دنیا

   آقا مهران عشق یه طرفه فایده نداره شاید اون کسی دیگه را دوست داشته باشه خودت افسرده میشی

 4. ترانه

  سلام آقا احمد بستگی به خودت داره اگه خودت میخوای پاک نگهش داری و از طرف مقابلت بابت این قضیه خاطر جمع هستی این عشق پاک است

 5. احمد

  سلام احمد هستم. م ن ۱۶ ساله هستم و در جایی یک دختر را دیدم که همان لحظه عاشقش شدم من. خودم این عشق را میخواهم پاک نگهدارم مثل عشق الهی میخواهم باشد. من را رهنمایی کنید که آیا این عشق پاک است یا هوس

 6. فاطمه

  من شکست خوردم نتوانستم خشمگینیه شوهرم را تحمل کنم

 7. ترانه

  چرا اونایی که دم از رفاقت میزنند تو لحظه های بیکسی قید تو راحت میزنند خدایا خستم از دنیات و بندگانت

 8. وفا

  دوستان عشق ریشه است، خودمان قوت می دهیم و خودمان پژمرده می کنیم

 9. زهرا

  سلام زهرا هستم 18سالمه، 5ساله که ازدواج کردم اما خیلی وقته احساس میکنم به شوهرم علاقه ای ندارم دوستش دارم اما عاشقش نیستم لطفا راهنمایی کنین چجوری بفهمم عاشقش هستم یا نه گیج شدم ?