چطور بعد دعوا با همسرم سریع آشتی کنم

مجله علمی هنری آموزشی پزشکی تک فارس شامل مطالب جدید و جالب با موضوعات پزشکی و سلامتی، روانشناسی، نکات آرایشی، دکوراسیون منزل، خانه داری، آموزش آشپزی

حسین (ع) چراغ هدایت و کشتی نجات است
تک فارس

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

چطور بعد دعوا با همسرم سریع آشتی کنم

image چطور بعد دعوا با همسرم سریع آشتی کنم

همه ما در زندگی اجتماعی و زناشویی در موقعیت هایی قرار می گیریم که شرایط مطابق میل مان نیست؛ گاهی حرفی می شنویم که به نظرمان توهین آمیز است، گاهی فکر می کنیم مورد ظلم واقع شده ایم، در حق مان اجحاف شده یا تحقیر شده ایم و…

در چنین شرایطی، هرکس با توجه به ویژگی های شخصیتی، تربیت خانوادگی یا نوع برداشت خود از مسائل، واکنش خاص خود را خواهد داشت؛ عده ای بلافاصله حرف شان را می زنند و به قول معروف از خود دفاع می کنند. عده ای ترجیح می دهند سکوت کنند تا زمان مناسبی پیدا کنند. بعضی افراد هم قهر می کنند.

فراموش نکنیم همه ما هر روشی را که انتخاب کنیم می خواهیم به نوعی مسئله را حل کنیم و در واقع به حس بهتری برسیم. ولی واقعا با کدام روش به چنین هدفی دست پیدا می کنیم؟مثلا کسانی که قهر می کنند، نه تنها نمی توانند مشکلی را حل کنند بلکه به نوعی ضعف و ناتوانی خود را از رویارویی با مشکل موجود نشان می دهند و در واقع اعتراف می کنند که روش دیگری برای حل اختلافات خود پیدا نمی کنند.

▪ کسانی که به قهر معروفند

تکفارس آی آر

اگر بخواهیم بدانیم که چه نوع شخصیت هایی بیشتر قهر می کنند و علت این کار آنها چیست، باید بدانیم که قهر هم مثل بسیاری از شیوه های برخورد با مشکلات، در همه افراد یکسان نیست؛ درست همانگونه که بعضی مواقع، اضطراب و استرس را تجربه می کنیم ولی بعضی افراد را بیشتر به عنوان افراد مضطرب می شناسیم، در مورد قهر کردن هم همین طور است؛ یعنی بعضی افراد هم بیشتر قهر می کنند و زودتر از دیگران می رنجند و آزرده خاطر می شوند و این کم کم به صورت ویژگی شخصیتی آنها شناخته می شود. شاید بتوان گفت افرادی که بیشتر قهر می کنند توانایی کلامی کمتری نسبت به دیگران دارند. شاید فکر می کنند دلیلی برای حرف زدن وجود ندارد یا اصلا فکر می کنند حرف زدن فایده ای ندارد.

بعضی وقت ها پدر یا مادر، فرزندشان را سپر بلا کرده یا به او القا می کنند که ما به خاطر تو در این زندگی مانده ایم. به این شیوه رفتاری مثلث سازی می گویند؛ چون بدون خواست دیگری، او را وارد مشکلات خود می کنیم

▪ فرزندان بی گناه

درصورت وجود فرزند، زوجین نباید به هیچ وجه آنها را در قهر و دعواهای خود دخالت دهند. بعضی وقت ها پدر یا مادر، فرزندشان را سپر بلا کرده یا به او القا می کنند که ما به خاطر تو در این زندگی مانده ایم. به این شیوه رفتاری مثلث سازی می گویند؛ چون بدون خواست دیگری، او را وارد مشکلات خود می کنیم؛برو به بابات بگو نون نداریم، برو به مادرت بگو آماده شو می خواییم بریم خونه مادر بزرگت، به بابات بگو صدای تلویزیون رو کم کنه و…. این امر باعث می شود بچه ها در آینده قهر کردن را به عنوان الگوی رفتاری خود در پیش بگیرند و نتوانند امنیت و آرامش واقعی را در محیط خانواده احساس کنند.

▪ قهر را دور بزنید

www.takfars.ir

آیا راهی هم برای جلوگیری از قهر کردن طرف مقابلتان وجود دارد؟ به نظر می رسد با در نظر گرفتن بعضی مسائل می توان به نوعی از آن پیشگیری کرد.بهترین کار برای پیشگیری از قهر طرف مقابل، این است که دو طرف به عنوان یک قرارداد از پیش تعیین شده به همدیگر قول بدهند که در زمان مناسبی دلخوری ها و کدورت های خود را مطرح کنند. البته تشخیص زمان مناسب باید حتما با توجه به خواست دو طرف باشد زیرا گاهی برای پیدا کردن زمان مناسب هم اختلاف سلیقه به وجود می آید؛ بنابراین بهترین زمان هنگامی است که دو طرف هم آمادگی صحبت کردن دارند و هم آمادگی شنیدن. باید توجه کنیم که بهتر است نگذاریم هیچ مشکل و موضوع مبهمی باقی بماند.

▪ جایزه ندهید

به گونه ای عمل کنید که رفتار تکرار نشود؛ به عبارتی به قهر کردن دیگران جایزه ندهید.همان بار اول از همسرتان بخواهید که این شیوه رفتاری خود را تغییر دهد. ضمن اینکه به او نشان دهید اگر بازهم این کار را تکرار کند، دفعه بعد برگشتی در کار نیست؛ چون این افراد معمولا راه حل های موقت و ناکار آمدی مثل قهر کردن را به شیوه های صحیح حل مشکلات ترجیح می دهند.

▪ خانمی چرا قهر کردی؟

معمولا وقتی مردان از موضوعی ناراحت می شوند و حتی خانه را ترک می کنند باید به آنها فرصت داد تا در خلوت خود بهتر تصمیم بگیرند و به نتیجه برسند. آنها معمولا بعد از چند روز بهتر می شوند و دوباره برمی گردند و معمولا قصد جدایی ندارند بلکه می خواهند فضای بیشتری برای فکرکردن داشته باشند و مدتی از صحنه دعوا و بگو مگو به دور باشند؛ درحالی که خانم ها وقتی قهر می کنند توقع دارند بیشتر به آنها توجه شود.

▪ قصه بعد از قهر؟

بهترین کار این است که ابتدا سعی کنید مشکل را بین خودتان حل کنید؛ یعنی اطرافیان، به ویژه خانواده هایتان را وارد مشکل خود نکنید. این موضوع چند ویژگی دارد؛ اولا اینکه خانواده ها و اطرافیان هم مشکلات خودشان را دارند. پس صحیح نیست که ما هم مشکل مضاعفی برایشان ایجاد کنیم.به علاوه امکان دارد با توجه به گله و شکایت هایی که ما از طرف مقابلمان می کنیم، آنها بیش از حد از همسرمان ناراحت شوند، شناخت نادرستی از او پیداکنند و کلا دید آنها نسبت به همسرمان تغییر کند.

▪ رفتاری که بچگانه است

قهر کردن مربوط به دوران سنی ۵ تا ۹ سال است؛ یعنی زمانی که افراد هنوز از لحاظ رشد شناختی توانمندی های استدلالی را به طور کامل کسب نکرده اند و نمی توانند مسائل خود را از طریق استدلال منطقی حل کنند. به همین دلیل قهر کردن یک نقطه ضعف تلقی می شود و افرادی که بیشتر این رفتار را دارند باید به ضعف خودشان در مهارت ها و اشکالاتی که دارند، واقف باشند.

▪ حرف که می زنی؟.

تک فارس

یادتان است در سریال همسران، وقتی مهین با کمال قهر می کرد، کمال می پرسید: قهری؟ و مهین می گفت: بله. کمال دوباره می پرسید: حرف که می زنی؟. و باز همان بله را از همسرش می شنید.

از جمله نکات مهمی که در چنین مواقعی باید رعایت شود سلام کردن، خداحافظی کردن، اطلاع دادن به همسر در زمان ترک منزل (برای کار، خرید و…) و اعلام ساعت بازگشت و… اصولی است که برای قاعده سکوت وجود دارد و این سکوت در بسیاری مواقع ضروری است زیرا رابطه خراب نخواهد شد.

شاید بتوان گفت افرادی که بیشتر قهر می کنند توانایی کلامی کمتری نسبت به دیگران دارند. شاید فکر می کنند دلیلی برای حرف زدن وجود ندارد یا اصلا فکر می کنند حرف زدن فایده ای ندار.

▪ آشتی با هم بریم تو کشتی.

زوج موفق زوجی هستند که در مواقع بروز مشکلات، هر کدام به صراحت اعلام کند که مسئولیت این بخش از مشکل به عهده من است. بعد از اینکه افراد تکلیف خود را در بروز بحران مشخص کردند که من هم در بروز این شرایط و شدت آن مسئول هستم، هر کدام از همسران که شجاعت بیشتری داشته باشد، قدم اول را برمی دارد و به همسرش می گوید من در زمینه فلان موضوع فکر کردم و متوجه شدم مسئولیتش با من است و بابت این موضوع به خصوص، معذرت می خواهم.

▪ آیا مسئولیت بقیه ماجرا با شما نبوده.

اصلا فرض کنید طرف مقابل دلش نمی خواهد مسئولیت رفتارش را بپذیرد. گفتن جمله های اینچنینی و سرزنش آمیز، فقط باعث می شود تاثیر حرف های شما برای شروع دوباره ارتباط از بین برود. کافی است خیلی شفاف بیان کنید که مسئولیت فلان رفتار و فلان جمله و فلان کار، با من بوده، همین یک جمله نشان می دهد مسئولیت بقیه ماجرا با شما نبوده.

▪ چقدر طاقت دارید؟

ممکن است این سوال پیش بیاید که تا کی فقط یکی از طرفین باید به اشتباه های خود اقرار کند و سکوت طرف مقابل را نادیده بگیرد؟.

اصولا روابط زوج باید متعادل باشد و این رابطه به مذاکره و گفت وگو نیاز دارد. وقتی باب گفت وگو در رابطه زوج قطع می شود، مطمئنا دچار آسیب های مختلفی می شود اما رابطه ای که در آن زوج روابط عاطفی و احساس خوبی نسبت به هم دارند، بهتر است مشکلات و چالش های ذهنیشان را برای یکدیگر مطرح کنند. برای این کار باید در موقعیت های آرام و مناسب مثلا موقع قدم زدن در پارک با لحنی آرام و بدون تنش، بدون متهم کردن همسر بساط آشتی را بچینید.

T A K F A R S

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است حتما با مشاور مربوطه یا پزشک متخصص مشورت کنید. اطلاعات بیشتر

علت این که هیچ کس مرا دوست ندارد چیست
  1. همسرم فقط از خودش تعریف میکند و خودشیفته است چه کنم
  2. با این کارهای مردانه همسر خود را عاشق کنید
  3. چطور یک همسر خوب برای شوهر خود باشید
  4. خانواده همسرم را دوست ندارم باید چه کنم
  5. چطور شک به وجود آمده بین خود و همسرتان را نابود کنید
  6. چطور بهترین همسری که میتوانم باشم

مطالب محبوب

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

مطالب پربازدید