تک فارس
حسین (ع) چراغ هدایت و کشتی نجات است
محصولات معتبر محصولات معتبر
پزشکی سلامتی

چطور بدون قرص خواب راحت بخوابید

image چطور بدون قرص خواب راحت بخوابید

ورزش مناسب در زمان مناسب

تحقیقات به دفعات اثبات کرده افرادی که بر اساس یک برنامه منظم ورزش می کنند، کیفیت خواب بهتری نسبت به افرادی که هیچ گونه تحرکی ندارند و عموما به طور نشسته روز خود را می گذرانند، دارند. البته اگر با شنیدن این مساله نگران هستید که چطور خود را از خانه بیرون کشانده و به سمت ورزش بروید باید بگوییم اصلا قرار نیست به این سختی باشد.

ورزش کردن به این معنی نیست که هر روز باید مثل یک دونده استقامت بدوید یا ساعت های زیادی مشغول بلند کردن وزنه های سنگین باشید. بسیاری از کارشناسان معتقدند که یک تمرین و ایروبیک در حد متوسط مثل پیاده روی یا دوچرخه سواری می تواند برای خواب بهتر بسیار مفیدتر از ورزش های سنگین باشد.

از همین رو برای بهره بردن بهتر از مزایای ورزش سعی کنید برنامه ورزش خود را برای صبح ها تنظیم کنید چرا که نتیجه بهتری دارد. حالا اگر صبح نمی توانید ورزش کنید نگران نباشید، ورزش بعد از ظهر هم نتیجه بخش است. فقط باید توجه داشت که ورزش کردن خیلی دیر هنگام و نزدیک زمان خواب به این معنی است که آدرنالین تولید شده در بدن به واسطه ورزش می تواند تا زمان خواب در بدن باقی بماند و در نتیجه مغز همچنان درگیر فعالیت ورزشی باشد و منجر به بی خوابی دیگری شود. بنابراین هرچه زودتر تمرینات ورزشی خود را انجام دهید، آدرنالین به وجود آمده هم زودتر از بین خواهد رفت و باعث اختلال در روند خواب نخواهد شد.

تکفارس آی آر

در معرض نور یا تاریکی بودن

این هم یک دلیل خوب دیگر برای اثبات “بهتر بودن ورزش زودهنگام در روز” نسبت به “ورزش کردن دیرهنگام در شب” است. درمعرض نور طبیعی قرار گرفتن در روز به طور قابل توجهی موجب افزایش انرژی در طول روز می شود که می تواند منجر به خواب بهتر در شب گردد. بنابراین بهترین راه برای بهره بردن از ورزش زودهنگام روزانه این است که در فضای باز ورزش کنیم تا از مزایای بیشتری برخوردار شویم.

جالب است بدانیم که روشنایی و تاریکی بر روی سیستم ساعت بدن که خواب ما را تنظیم می کند اثرگذار است. بنابراین با دریافت نور کافی در روز می توان انرژی فراوانی برای سوزاندن به دست آورد که با سوزاندن آن ها وضعیت مناسبی برای یک دوره استراحت بدن در شب فراهم می شود.

در جنگ جهانی دوم انگلیس ها از سنبل الطیب برای کاهش استرس ناشی از حملات هوایی استفاده می کردند.

البته باید توجه کنید که قرار گرفتن در محیط روشن در شب، مثل زیر لامپ روشن بودن، یا در معرض تابش نور تلویزیون، گوشی موبایل و مانیتور بودن نیز می تواند چرخه خواب را دچار اختلال کند. با این تفاصیل می توان دریافت که در ساعات ابتدایی روز هرچه بیشتر در معرض نور باشیم بهتر است و با نزدیک شدن به ساعات پایانی روز باید از میزان نوری که به ما تابیده می شود بکاهیم.

www.takfars.ir

چای بابونه بنوشید

از میان تمام روش های مقابله با بی خوابی بی شک این روش یکی از معطرترین روش هاست. چای بابونه خوش طعم و کاملا ایمن است و خاصیت آرام بخشی دارد که بارها تاثیر مثبت آن در درمان بی خوابی اثبات شده است.

در سال ۲۰۱۱ تحقیقی بر روی افرادی که دچار بی خوابی مزمن بودند انجام گرفت و به برخی از آن ها ۲۷۰میلی گرم عصاره بابونه در طول ۲۸ روز و روزانه دوبار داده شد. نتیجه این بود که آن هایی که عصاره بابونه مصرف کرده بودند، ۱۵ دقیقه زودتر از آن هایی که مصرف نکرده بودند به خواب می رفتند. این فقط یکی از تحقیقاتی بوده که روی تاثیر بابونه بر درمان بی خوابی انجام گرفته است.

یکی از دلایل تاثیر بابونه روی بی خوابی، آپیژنین فراوان موجود در آن است. آپیژنین یک نوع آنتی اکسیدان است که اضطراب را کاهش می دهد و به سریعتر خوابیدن کمک می کند. علاوه بر این سایر اجزای بابونه نیز بعد از آنکه چشمان ما بسته می شود و می خوابیم وارد عمل شده و تضمین می کنند که در طول شب خواب خوبی داشته باشیم. اگر از طرفداران چای بابونه نیستید می توانید به روش های دیگر از آن استفاده کنید.

ریشه سنبل الطیب

اگر بابونه دوست ندارید می توانید از سنبل الطیب استفاده کنید. سنبل الطیب یک آرام بخش خفیف است و ریشه آن قرن ها به عنوان یکی از درمان های طبیعی بی خوابی مورد استفاده قرار گرفته است. سابقه استفاده از سنبل الطیب ظاهرا به زمان بقراط در قرن دوم می رسد. علاوه بر درمان بی خوابی، تاثیرات شگفت انگیز سنبل الطیب روی تسکین اعصاب، تنش و اضطراب نیز به اثبات رسیده است.

نکته جالب دیگر آنکه در جنگ جهانی دوم انگلیس ها از سنبل الطیب برای کاهش استرس ناشی از حملات هوایی استفاده می کردند.

در یک تحقیق منتشر شده توسط یک سازمان بهداشت سوئدی در سال ۱۹۸۰ مشخص شد که ۸۹درصد از کسانی که از سنبل الطیب استفاده کرده بودند، بهبود کیفیت خواب را تجربه کردند بدون آنکه دچار عوارض جانبی خاصی شوند. ریشه سنبل الطیب را به صورت چای می توان استفاده کرد. البته بعضا به صورت کپسول و مایع هم به فروش می رسد.

از اسطوخودوس استفاده کنید

برای کسانی که از خواص اسطوخودوس مطلع هستند، دیدن آن در این لیست تعجبی نخواهد داشت. اسطوخودوس را می توان در حمام استفاده کرد، مثل یک روغن روی پوست به کار برد و یا به صورت بخار آن را استنشاق کرد. در هر صورت گیاهان کمی را می توان یافت که مثل اسطوخودوس خواص آرام بخشی داشته باشند. از اسطوخودوس برای کاهش اضطراب، خستگی و عصبی بودن استفاده می شود. همچنین به خوبی در مقابله با بی خوابی کاربرد دارد و به کاهش ضربان قلب و آرام شدن تنفس کمک می کند که منجر به فراهم شدن سریع تر شرایط برای خواب خواهد شد.

تک فارس

یک فنجان شیر گرم و عسل بنوشید

گاهی اوقات گفته می شود علت اینکه شیر گرم به خوابیدن بهتر کمک می کند این است که دوران کودکی را برای ما یادآور می شود. البته شاید همین نکته برای برخی کافی و قابل استناد باشد اما باور کنید شیر مزایای بیشتری نسبت به یادآوری خاطرات کودکی با خود دارد. شیر حاوی میزان فراوانی تریپتوفان است که به هورمون سروتونین تبدیل می شود. سروتونین نقش یک آرام بخش طبیعی را به عهده دارد و به خوابیدن کمک می کند.

حال نکته ای که وجود دارد این است که چرا باید عسل را با شیر مخلوط کنیم؟ علت اول اینکه طعم شیر گرم را بهتر و دلپذیرتر می کند و دوم اینکه فرآیند انتقال سروتونین به مغز ما را سرعت می بخشد که منجر به کاهش زمان مورد نیاز برای به خواب رفتن می شود. می توان شیر گرم و عسل را مثل چای قبل از خواب نوشید تا برای بهتر خوابیدن آماده شد.

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است حتما با مشاور مربوطه یا پزشک متخصص مشورت کنید. اطلاعات بیشتر

محصولات معتبر محصولات معتبر
مطالب مشابه بیشتر ››