تک فارس
حسین (ع) چراغ هدایت و کشتی نجات است
محصولات معتبر محصولات معتبر
مطالب جالب

چطور با ماشین دنده اتومات رانندگی کنید

image چطور با ماشین دنده اتومات رانندگی کنید

آموزش رانندگی با ماشین دنده اتوماتیک: پیش از روشن کردن خودرو

پیش از روشن کردن ماشین دنده اتومات باید نکاتی را در نظر بگیرید. وقتی سوار ماشین شدید، صندلی خود را تنظیم کنید. به گونه ای که بتوانید تمام آینه ها را به خوبی ببینید و نقاط کور را تشخیص دهید.

سپس پدال گاز، ترمز، فرمان، دنده، دکمه کنترل چراغ ها، دکمه برف پاک کن و… را پیدا کنید. پدال ها در قسمت جلو و پایین قرار دارند. پدال ترمز در سمت چپ و پدال گاز در سمت راست قرار دارد. صفحه دنده نیز دارای حروفی مانند N، R، P و D و چند عدد است.

پیش از حرکت، حتما کمربند خود را ببندید.

تکفارس آی آر

image چطور با ماشین دنده اتومات رانندگی کنید

P: پارک کردن، این بخش باید در زمان توقف و پیاده شدن از ماشین به کار برود. قرار دادن دنده روی P موجب قفل شدن گیربکس می شود و از چرخش آن جلوگیری می کند. با این حال، باید هنگام پارک ترمز دستی را هم بکشید.

R: دنده عقب

N: دنده خلاص

D: رانندگی، در حالت Drive دنده ها به صورت خودکار انتخاب می شوند و ماشین می تواند حرکت کند. در برخی از خودروهای اتوماتیک می توانید دنده یک یا دو را خودتان انتخاب کنید.

www.takfars.ir

به عنوان مثال، در مواقعی که می خواهید در تپه شیب دار رانندگی کنید، کاهش سرعت به شما کمک خواهد کرد. همچنین این ویژگی موجب می شود تا از دور برداشتن و چرخش چرخ ها و به جلو کشیده شدن آن ها در برخی موقعیت ها جلوگیری شود.

به عنوان مثال، در زمان حرکت در برف یا یخبندان، گاهی توصیه می شود که در حالت دنده دو حرکت کنید تا در صورت بارش برف، چرخ ها به لغزش نیفتند. برخی از خودرهای اتوماتیک دارای حالت زمستانی هستند که برای چنین مواقعی طراحی شده است.

در ماشین های اتوماتیک تنها دو پدال قرار دارد: گاز و ترمز. پدال کلاچ در این ماشین ها وجود ندارد.

نحوه روشن کردن ماشین اتومات

حال روش روشن کردن ماشین اتومات را آموزش می دهیم. پای راست خود را روی پدال ترمز بگذارید و آن را به سمت پایین فشار دهید. سپس سوئیچ را وارد کنید و آن را بر خلاف عقربه ساعت بچرخانید تا ماشین روشن شود. در ماشین های بدون سوئیچ بعد از ترمز در این مرحله دکمه Start را بزنید.

image چطور با ماشین دنده اتومات رانندگی کنید

پای خود را روی پدال ترمز نگه دارید و اهرم یا دکمه قفل شیفتر دنده (یک دکمه بر روی دنده است که اغلب باید آن را فشار دهید) را روی D (برای حرکت به عقب روی R) بگذارید.

image چطور با ماشین دنده اتومات رانندگی کنید

وقتی این دنده را انتخاب کنید، چراغ علامت D روشن خواهد شد.

اگر اهرم دنده روی ستون فرمان تعبیه شده است، پیش از بالا یا پایین کشیدن آن، باید دنده را به سمت خود بکشید.

تک فارس

اگر اهرم دنده در کنار صندلی قرار دارد، اصولا یک دکمه روی قسمت بالایی وجود دارد که برای حرکت دادن دنده باید آن را فشار دهید و سپس دنده بگذارید.

ترمز دستی را رها کنید. اصولا ترمز دستی بین دو صندلی جلوی ماشین قرار دارد یا یک پدال در سمت چپ و جایی است که پا قرار می گیرد.

image چطور با ماشین دنده اتومات رانندگی کنید

اطراف خود را چک کنید. نقاط کور را بررسی کنید و ببینید که آیا موجود زنده یا وسیله ای در این بخش ها وجود دارد یا نه. در هنگام رانندگی عمدتا دید شما باید به مسیر حرکت باشد.

image چطور با ماشین دنده اتومات رانندگی کنید

به آرامی حرکت را شروع کنید و فشار را از روی پدال ترمز بردارید. خودرو شروع به حرکت می کند. پای خود را از روی ترمز بردارید. با همان پا پدال گاز را به آرامی فشار دهید. حال سرعت ماشین بیشتر خواهد شد. برای رانندگی در جاده معمولی نیازی به تغییر دنده با توجه به سرعت نیست.

image چطور با ماشین دنده اتومات رانندگی کنید

برای رفتن به چپ باید فرمان را به راست بچرخانید و برعکس.

image چطور با ماشین دنده اتومات رانندگی کنید

برای توقف یا کمتر کردن سرعت باید ترمز را فشار دهید. پای راست را از روی پدال گاز بردارید و سپس با فشار تدریجی ترمز را فشار دهید. برای شروع مجدد، پای خود را دوباره روی پدال گاز بگذارید.

T A K F A R S

image چطور با ماشین دنده اتومات رانندگی کنید

شیوه رانندگی با ماشین دنده اتوماتیک و کار با چرخ دنده های جایگزین

در ادامه آموزش روشن کردن ماشین دنده اتومات، شیوه پارک کردن را توضیح می دهیم. پس از رسیدن به مقصد، با اعمال فشار تدریجی روی پدال ترمز، خودرو به طور کامل متوقف خواهد شد. دنده را هم روی P قرار دهید. با چرخاندن کلید خلاف جهت عقربه ساعت، موتور خاموش خواهد شد. فراموش نکنید که چراغ های جلو را خاموش کنید و ترمز دستی را قبل از پیاده شدن بکشید.

image چطور با ماشین دنده اتومات رانندگی کنید

قبل از این که به عقب حرکت کنید و دنده را تعویض کنید، مطمئن شوید که ماشین کاملا متوقف شده است. دنده را به بخش R ببرید. اطراف خود را چک کنید تا مانعی نباشد. به آرامی پای خود را از روی ترمز بردارید و روی گاز بگذارید. در زمان رفتن به عقب، ماشین به همان سمتی می رود که چرخ ها می چرخند. تنها تفاوت این است که به عقب می روید.

image چطور با ماشین دنده اتومات رانندگی کنید

دنده خلاص برای زمانی است که نیازی به کنترل سرعت ماشین ندارید و نباید در زمان رانندگی عادی استفاده شود. مثلا زمانی که برای مدت کوتاهی پارک کرده اید یا زمانی که ماشین بکسل شده است.

image چطور با ماشین دنده اتومات رانندگی کنید

از دنده های پایین ۱، ۲ و ۳ هم در زمان پایین رفتن از تپه های شیب دار می توانید استفاده کنید. دنده ۱ برای زمانی است که می خواهید بسیار آهسته حرکت کنید. هنگام تعویض بین دنده ها نیازی نیست از حالت D یا Drive خارج شوید.

image چطور با ماشین دنده اتومات رانندگی کنید

تک فارس www.takfars.ir

نکاتی درباره شیوه رانندگی با ماشین دنده اتوماتیک

برخی از خودروهای اتوماتیک سوئیچ ندارند. برای روشن کردن ماشین اتومات بدون سوئیچ باید پای خود را روی ترمز و سپس دکمه Start یا شروع را فشار دهید.

به هر خودرویی که بدون کمک کلاچ دنده را تغییر می دهد، دنده اتومات گفته می شود. در ماشین دنده اتوماتیک گیربکس به صورت خودکار و با توجه به موقعیت دنده مناسب را انتخاب می کند. گیربکس اتوماتیک انواع مختلفی دارد

image چطور با ماشین دنده اتومات رانندگی کنید

گیربکس اتوماتیک معمولی

این خودروها از مبدل گشتاور برای انجام کار کلاچ استفاده می کنند و مصرف سوختشان بیشتر از خودرو دنده معمولی است.

جعبه دنده متغیر پیوسته

CVT در خودروهای هیبریدی مثل تویوتا پریوس به کار می روند. در این حالت چرخ ها به کمک مجموعه ای از چرخ دنده های خورشیدی و سیاره ای و با کمک تسمه های فولادی حرکت می کنند و انتقال قدرت و گشتاور موتور این گونه به آن ها انتقال می یابد. رانندگی با این خودروها روان تر و قابل اطمینان تر است. با این حال، شتاب این دنده ها کندتر است. اگر بخواهید سرعت را سریعا بالا ببرید، صدای موتور زیاد می شود.

اتوماتیک دو کلاچه

این گیربکس ها شبیه به گیربکس های اتوماتیک معمولی هستند اما دو کلاچ دارند که جایگزین مبدل گشتاور شده است و به صورت خودکار کار می کند. در این حالت امکان تعویض سریع دنده وجود دارد.

تکفارس

گیریکس دستی اتوماتیک

از این دنده در ماشین های ارزان تر استفاده می شود و دیگر به اندازه گذشته محبوب نیستند. این خودروها شبیه به اتومبیل های دنده معمولی هستند اما دنده ها را به صورت خودکار انتخاب می کنند. همچنین کلاچ به جای پدال با کامپیوتر کار می کند. نکته منفی این نوع دنده ها مکث کوچکی است که بین تغییر دنده ها دارند.

محصولات معتبر محصولات معتبر
مطالب مشابه بیشتر ››