چطور از جوش های سر سیاه صورت و بینی خلاص شوید

حسین (ع) چراغ هدایت و کشتی نجات است

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

چطور از جوش های سر سیاه صورت و بینی خلاص شوید

image چطور از جوش های سر سیاه صورت و بینی خلاص شوید

▪ ماسک سفیده ی تخم مرغ

سفیده ی تخم مرغ ماسکی ساده است که برای پر کردن موقت منافذ پوست استفاده می شود، بنابراین هم جوش سرسیاه را از بین می برد هم مانع از ایجاد آن می شود. سفیده ی تخم مرغ سرشار از مواد مغذی برای پوست است و نسبت به سایر درمان های جوش سرسیاه خشکی کمتری ایجاد می کند.

وسایل موردنیاز برای تهیه ی این ماسک

تخم مرغ،

تکفارس آی آر

دستمال کاغذی،

یک کاسه ی کوچک،

و یک حوله ی تمیز.

دستورالعمل

زرده و سفیده ی تخم مرغ را از هم جدا کنید و صورت تان را بشویید، سپس صورت را خشک کنید و لایه ای نازک از سفیده ی تخم مرغ را روی آن بمالید. در اینجا دو روش وجود دارد

www.takfars.ir

روی سفیده ی تخم مرغ که روی صورت تان است، یک دستمال کاغذی قرار بدهید و آن را به آرامی به صورت تان بفشارید،. اجازه بدهید لایه ی اول خشک شود، سپس روی آن لایه ی دیگری از سفیده ی تخم مرغ بمالید. با انگشتان به آرامی روی آن ضربه بزنید طوری که دستمال ها تکان نخورد، سپس سومین لایه را روی آن بمالید. وقتی ماسک خشک شد، صورت حالت جمع شدگی پیدا می کند. حالا دستمال ها را بردارید و به آرامی صورت تان را بشویید. سپس آن را خشک کنید و مرطوب کننده بزنید.

روش دیگر این است که می توانید بدون استفاده از دستمال کاغذی ۳ تا ۵ لایه سفیده ی تخم مرغ را پس از خشک شدن هر لایه روی صورت بمالید، اگر لایه ی قبلی خشک نشده باشد، این ماسک فایده ای ندارد.

▪ خاکِ رُس

خاک رسِ بنتونیت ماده ای معدنی، غنی و التیام بخش است که در برخی کشورها عمدتا برای درمان بیمار ی های پوستی از آن استفاده می شود. به این دلیل که مولکول های آن وقتی خیس می شوند بار الکتریکی دارند که باعث می شود چربی و سایر ناخالصی های منافذ پوست بیرون کشیده شود. وقتی ماسک خاک رس را روی پوست تان می گذارید، هم مواد معدنی آن جذب پوست می شود و هم جوش سرسیاه از پوست خارج می شود، همچنین این ماده به گردش خون کمک می کند و موجب روشن شدن پوست می شود و پوستی سالم و بدون لک را برای تان به ارمغان می آورد.

می توانید خاک رس را با آب یا سرکه سیب مخلوط کنید که البته برای پوست های حساس و خشک ممکن است مناسب نباشد. زمانی که این ماسک را می گذارید، حس می کنید صورت تان در حال سفت و خشک شدن است، می توانید اجازه بدهید ماسک روی صورت تان به طور کامل خشک شود یا نه، البته می توانید بعد از شست وشو از مرطوب کننده استفاده کنید اما ممکن است این ماسک برای افرادی که پوست خشکی دارند مناسب نباشد و آنها را اذیت کند.

وسایل موردنیاز برای تهیه ی این ماسک

یک قاشق چای خوری خاک رس،

و آب یا سرکه سیب.

دستورالعمل

خاک رس را با مقداری آب یا سرکه سیب مخلوط کنید تا به صورت خمیری سفت دربیاید. با نوک انگشتان تان لایه ای نازک از این خمیر را روی صورت بگذارید و اجازه بدهید ۱۰ الی ۲۵ دقیقه (با توجه به میزان خشکی پوست تان) روی صورت بماند، سپس صورت تان را با آب ولرم بشویید و روی آن مرطوب کننده بمالید.

تک فارس

▪ ماسک شیر و عسل

شیر و عسل هر دو خواصی دارند که برای پوست خوب است. عسل خاصیت ضدباکتریایی دارد و اسید لاکتیک موجود در شیر موجب نرمی و لطافت پوست می شود. در اینجا این دو ماده ی مفید با هم ترکیب می شوند تا حالت چسبناک پیدا کنند و به عنوان ماسک برای جوش سرسیاه استفاده شوند.

وسایل موردنیاز برای تهیه ی این ماسک

یک قاشق سوپ خوری عسل خام و ارگانیک،

یک قاشق چای خوری شیر،

و نوار نخی تمیز.

دستورالعمل

یک قاشق سوپ خوری عسل خام و ارگانیک را با یک قاشق چای خوری شیر مخلوط کنید و بگذارید ۵ تا ۱۰ دقیقه در مایکروویو بماند تا گرم شود سپس دوباره آن را هم بزنید. وقتی به دمای مناسب رسید، یک لایه ی نازک از آن را روی جوش های سرسیاه بمالید و به آرامی اما محکم یک نوار پارچه ای و نخی روی آن بگذارید، بعد از ۲۰ دقیقه پارچه ها را به آرامی بردارید، صورت را با آب سرد بشویید و آن را مرطوب کنید.

▪ عسل و دارچین

این ماسک مثل یک شیرینی خوشمزه به نظر می رسد، اما مخلوط عسل و دارچین ترکیبی فوق العاده برای از بین بردن جوش سرسیاه است. خواص ضد باکتریایی عسل موجب از بین رفتن باکتری های ایجاد کننده ی آکنه می شود و به طور کلی مانند یک چسب، هر چیزی که منافذ پوستی را پر کرده است، بیرون می کشد. دارچین هم برای بهبود جریان خون مفید است و موجب سلامتی، نرمی و درخشش پوست می شود.

T A K F A R S

وسایل موردنیاز برای تهیه ی این ماسک

کمی پودر دارچین،

کمی عسل خام و ارگانیک،

و نوار پارچه ای تمیز.

دستورالعمل

عسل و دارچین را به مقداری مخلوط کنید که برای نواحی موردنظر روی صورت تان کافی باشد. مقداری از آن را روی جوش های سرسیاه بمالید و با نوار پارچه ای روی آن را بپوشانید و بگذارید به مدت ٣ تا ۵ دقیقه بماند و سپس آن را بردارید و صورت تان را بشویید. پس از شستن صورت، مرطوب کننده را فراموش نکنید.

▪ درمان روزانه ی جوش سرسیاه با آب

وقتی ماسک ها و نوارها را برای پر کردن منافذ پوستی استفاده می کنید نتایج فوق العاده ای دارند اما برای جلوگیری از خشکی پوست بیشتر از چند بار در هفته نمی توانید از آنها استفاده کنید. اگر می خواهید درمانی روزانه برای جلوگیری از ایجاد جوش سرسیاه داشته باشید، یک یا دو بار شست وشوی صورت با آب در روز، می تواند بسیار کمک کننده باشد، این کار به برطرف کردن زوائد پوستی و سبوم های اضافی کمک می کند و باعث تمیز شدن منافذ پوست می شود. اما بعد از شست وشوی صورت با آب، حتما از مرطوب کننده استفاده کنید تا از خشکی پوست و ایجاد سبوم اضافی جلوگیری کنید.

وسایل موردنیاز

آب تمیز،

تک فارس www.takfars.ir

یک حوله ی تمیز،

و مرطوب کننده.

دستورالعمل

دو بار در روز صورت تان را با آب خنک و تمیز بشویید، با یک حوله ی تمیز به آرامی صورت تان را خشک و سپس از مرطوب کننده استفاده کنید. پیشنهاد می شود که این کار را بعدازظهرها انجام بدهید (تا هر چیزی را که در ابتدای روز روی صورت تان نشسته است، پاک کنید) و بار دیگر این کار را هنگام غروب انجام بدهید. صبح و غروب هم زمان های مناسبی برای شستن صورت هستند.

▪ تونر برای کوچک کردن منافذ

جوش سرسیاه به دلیل واکنش منافذ باز پوست با اکسیژن هوا ایجاد می شود، پس کوچک شدن منافذ پوستی به بهبود این جوش ها کمک می کند. آب لیمو ماده ای جمع کننده است و برای این کار مناسب است، به هرحال این ماده به روشن شدن پوست هم کمک می کند و باعث می شود پوست به نور خورشید حساس شود، بنابراین اگر می خواهید در تابستان از آب لیمو برای پوست استفاده کنید، حتما از کرم ضدآفتاب هم استفاده کنید. اگر پوست حساسی دارید، آب لیمو را با آب رقیق کنید.

وسایل موردنیاز

یک عدد لیموترش،

مقداری پنبه،

و یک بطری کوچک.

تکفارس

دستورالعمل

صورت تان را با آب بشویید و خشک کنید، آبِ لیمو را بگیرید و در یک بطری کوچک بریزید سپس مقداری پنبه را با آن مرطوب کنید و آن را به صورت تان بزنید. این کار را ٣ یا ۴ بار در هفته موقع خواب انجام بدهید، وقتی از خواب بیدار شُدید، صورت تان را با آب ولرم بشویید و از مرطوب کننده استفاده کنید. بقیه ی آب لیمو را می توانید تا یک هفته در یخچال نگهدارید. مراقب باشید گاهی آب لیمو می تواند برای پوست سوزش ایجاد کند.

▪ عرق کردن

اگرچه غدد عرق و منافذ فولیکول مو با هم متفاوت هستند، اما عرق کردن به کوچک شدن جوش های سرسیاه کمک می کند. وقتی مشغول کار هستید و عرق می کنید، این مایع جاری می شود و هر چیزی که منافذ پوست را مسدود کرده است، با خود می برد. بهتر است قبل و بعد از هر کاری که موجب عرق کردن می شود، صورت تان را بشویید، زیرا اگر قبل از آن صورت را نشویید، عرق کردن باعث می شود که مواد آرایشی باقی مانده روی پوست وارد منافذ پوست شوند و آن را مسدود کنند و اگر بعد از آن صورت را نشویید علاوه بر باقی ماندن مواد آرایشی روی پوست، عرق خشک شده نیز باعث مسدود شدن منافذ پوستی می شود. بنابراین عرق کردن هم می تواند به پاک کردن منافذ پوستی کمک کند و هم می تواند باعث مسدود شدن آنها شود. پس همیشه قبل و بعد از عرق کردن صورت تان را بشویید.

موارد موردنیاز

انگیزه برای ورزش کردن یا رفتن به سونا،

آب تازه،

و یک حوله ی تمیز.

دستورالعمل

صورت تان را تمیز بشویید و سپس ورزش کنید یا به سونا بروید، پس از آن نیز مجددا صورت را بشویید و با یک حوله ی تمیز خشک کنید. بعد از مرطوب کننده استفاده کنید.

takfars.ir

▪ جوش شیرین و آب

جوش شیرین برای از بین بردن جوش های سرسیاه خیلی مفید است، اما نباید در مصرف آن زیاده روی کنید، زیرا باعث خشکی پوست می شود. تغییر PH تأثیر زیادی روی جوش های سرسیاه ندارد و مهم ترین دلیل مفید بودن جوش شیرین برای جوش های سرسیاه این است که روشی ارزان و طبیعی برای لایه برداری و حذف چیزهایی است که منافذ پوست را مسدود می کنند و باعث ایجاد جوش های سرسیاه می شوند.

وسایل موردنیاز

کمی پودر جوش شیرین،

و آب.

دستورالعمل

آب و جوش شیرین را با هم مخلوط کنید تا خمیری نسبتا سفت و قابل پخش شدن به دست بیاید، آن را با ماساژ و حرکات دورانی به آرامی روی پوست تان بمالید سپس با آب بشویید و بعد از خشک کردن صورت، پوست را مرطوب کنید.

▪ لایه برداری با شکر

گاهی اوقات همه ی چیزی که نیاز دارید لایه برداری مناسب همراه با مرطوب سازی پوست است. لایه برداری کار بسیار مهمی انجام می دهد و آن حذف سلول های مرده و پوسته های اضافی است، زیرا این سلول های مرده می توانند موجب مسدود کردن منافذ پوست و ایجاد آکنه، جوش صورت و جوش سرسیاه شوند. همچنین لایه برداری موجب بهبود گردش خون در صورت و شادابی و نرمی پوست می شود. اگر برای تان مقدور است از روغن جوجوبا استفاده کنید زیرا شبیه سبوم های خود پوست است، اگر روغن جوجوبا ندارید می توانید از روغن دانه ی انگور، روغن زیتون یا روغن بادام شیرین استفاده کنید.

وسایل موردنیاز

تک فارس آی آر

یک لیوان شکر سفید یا قهوه ای،

۴ قاشق غذاخوری روغن جوجوبا،

یک ظرف شیشه ای درب دار،

مقداری عطر (اختیاری).

دستورالعمل

۴ قاشق غذاخوری روغن را با یک فنجان شکر خوب مخلوط کنید. اگر دوست دارید چند قطره عطر هم به آن اضافه کنید. این مخلوط را در یک ظرف شیشه ای در محلی خنک و تاریک نگهدارید تا ماندگاری روغن افزایش یابد. پیش از مصرف آن را هم بزنید و سپس صورت را مرطوب کنید و یک قاشق از این لایه بردار را روی نوک انگشتان خود بمالید و به آرامی با حرکات دورانی روی صورت ماساژ بدهید. بعد از آن صورت را بشویید و مرطوب کنید. این کار را بیش از ۲ یا ۳ بار در هفته تکرار نکنید، در غیر این صورت موجب خشکی و حساسیت پوست می شود.

▪ بُخور دادن پوست

بخور دادن به خودیِ خود موجب باز کردن منافذ پوستی نمی شود اما با نرم کردن سلول های مرده ی پوست و سبوم، به خارج کردن آنها از منافذ پوست کمک می کند که موجب می شود پوست ظاهر بهتری داشته باشد.

وسایل موردنیاز

یک کاسه ی بزرگ،

TakFars

آب،

و یک حوله ی تمیز و نرم.

دستورالعمل

یک کاسه را با آب داغ پر کنید و بگذارید کمی خنک شود، سپس روی سرتان یک حوله بیندازید و به مدت ۵ الی ۱۰ دقیقه روی ظرف خم شوید تا بخار به صورت تان برسد. مراقب باشید که زیاد به آب جوش نزدیک نشوید که صورت تان نسوزد. بعد از بخور دادن صورت را با آب گرم بشویید و با ضربات آرام حوله را روی صورت بزنید تا صورت خشک شود و بعد آن را مرطوب کنید. این کار را چند بار انجام بدهید تا به نتیجه ی موردنظر برسید.

هر زمان که برای پاک سازی یا شستن پوست خود اقدام می کنید به خاطر داشته باشید که برای مراقبت از پوست باید تعادل را رعایت کنید. استفاده ی زیاد از ماسک ها در درازمدت موجب خشکی پوست می شود. ماسک ها برای منافذ پوستی بسیار مفید هستند، اما یک برنامه ی مناسبِ مراقبت از پوست، بهترین راه پیشگیری از بروز جوش سرسیاه است.

▪ سرکه سیب و نعناع

با ترکیب کردن سرکه سیب و برگ های خردشده ی نعناع می توانید یک تونر بسازید، سرکه سیب باعث از بین رفتن عوامل ایجاد جوش های سرسیاه می شود و نعناع یک خنک کننده و سفت کننده ی پوست است. اگر نواحی اطراف جوش های سرسیاه متورم یا زخمی باشند، منتول (menthol) می تواند به کاهش التهاب آن کمک کند، زیرا التهاب موجب می شود تا بیرون کشیدن موادی که در منافذ پوستی هستند، مشکل تر شود.

وسایل موردنیاز

٣ قاشق غذاخوری سرکه سیب،

٣ قاشق غذاخوری برگ خردشده ی نعناع،

تک فارس

یک فنجان آب،

و مقداری پنبه.

دستورالعمل

برگ های نعناع و سرکه سیب را در یک کاسه ترکیب کنید و آن را یک هفته در یک مکان سرد و تاریک قرار بدهید. سپس یک فنجان آب به آن بیفزایید و آن را ۶ روز در یخچال بگذارید. شب ها ابتدا صورت تان را بشویید و سپس با استفاده از پنبه این تونر را به صورت بمالید و بگذارید در طول شب روی صورت بماند (اگر پوست حساسی دارید، نباید زیاد روی پوست تان بماند). صبح صورت تان را بشویید و از مرطوب کننده استفاده کنید.

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است حتما با مشاور مربوطه یا پزشک متخصص مشورت کنید. اطلاعات بیشتر

توصیه های مفید برای خلاصی از کمردرد
  1. خوراکی های که نمیدانید با خوردن آنها جوش میزنید

  2. بهترین روش های علمی برای لاغر شدن گردن و صورت چیست

  3. چه رنگ شالی به پوست صورت من می آید

  4. چطور یک اصلاح صورت عالی انجام دهید مخصوص آقایان

  5. مفیدترین توصیه ها برای روشن و شاداب شدن پوست صورت

  6. بهترین مدل مو برای صورت های بیضی گرد مربع مستطیل

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

مطالب پربازدید

مطالب محبوب

نظرات