image چرا گوشی های موبایل آتش می گیرند و راه جلوگیری از آن

مسئولان سامسونگ اذعان کردند زمانی که قسمت جدا کننده باتری آسیب ببیند، اتصال کوتاهی در باتری ایجاد می شود که باعث می شود الکترود مثبت و منفی آن با یکدیگر تماس پیدا کنند.

بر اساس تحلیل های انجام شده در مورد باتری ها با جزییات بسیار دقیق، عامل انفجار باتری های A که متعلق به گوشی های سری اول بوده است با عامل انفجار باتری های B که متعلق به گوشی های سری دوم بوده است، متفاوت بوده است.

طبق تحقیقات انجام شده، دلیل انفجار باتری های گوشی سری اول، کج شدن الکترود منفی باتری در گوشه سمت راست بالای باتری بوده است و همچنین سر الکترود منفی در این باتری ها به جای اینکه در قسمت منحنی باتری قرار بگیرد، در قسمت مسطح و صاف آن قرار گرفته است.

سامسونگ اعلام کرده است دلیل انفجار باتری های سری دوم هم این بوده است که جوشکاری زیاد در قسمت سر باتری ها باعث سوراخ شدن نوار عایق و قسمت جدا کننده باتری شده است و این اتفاق باعث شده است الکترود مثبت و منفی باتری ها با هم تماس پیدا کنند. دلیل دیگر انفجار برخی از گوشی ها این بوده است که باتری آن ها فاقد نوار عایق بوده است.

با وجود اینکه علاوه بر گوشی گلکسی نوت ۷، گزارش هایی از انفجار گوشی های آیفون، بلک بری و سایر گوشی ها نیز منتشر شده است؛ اما انفجار گوشی های گلکسی نوت ۷ در این حد تاکنون سابقه نداشته است. ما در این مطلب توصیه هایی را بیان می کنیم که می تواند از انفجار باتری گوشی ها، تبلت ها و حتی لپ تاپ ها نیز جلوگیری کند.

چرا باتری گوشی ها منفجر می شود و یا آتش می گیرد؟

پاسخ دادن به این سوال به صورت واضح و ساده، کمی دشوار است؛ زیرا این اتفاق می تواند چندین دلیل داشته باشد. البته باید این موضوع را نیز در نظر بگیریم که دلیل انفجار باتری های گلکسی نوت ۷ با سایر گوشی ها کاملا متفاوت بود و یک اشتباه اساسی در هنگام طراحی و ساخت باتری های این گوشی، باعث انفجار گسترده آن ها شد.

باتری های لیتیوم یونی به دو دلیل میتوانند منفجر شوند. نخست اینکه آسیب دیدن باتری ها (منظور شکسته شدن یا سوراخ شدن آن ها یا اتفاقات مشابه است) باعث ایجاد اتصال کوتاه در باتری ها، بزرگ تر شدن اندازه باتری ها و در نهایت انفجار آن ها می شود.

دلیل دوم انفجار باتری ها، حرارت زیاد است. به نظر می رسد اکثر باتری های گوشی های گلکسی نوت ۷ به همین دلیل منفجر شده اند. در برخی از مواقع، دمای باتری به میزان زیادی افزایش پیدا میکند و باعث ایجاد اتصال کوتاه در آن می شود (البته این اتفاق تنها در صورتی رخ می دهد که باتری معیوب باشد). چنانچه باتری نتواند با سرعت کافی دما را کاهش دهد، پدیده فرار گرمایی رخ می دهد که در آن چندین واکنش زنجیره ای باعث افزایش بیش از حد حرارت و آغاز یک فاجعه می شوند.

پردازنده های جدید و همچنین وجود فناوری شارژ سریع در گوشی ها در سال های اخیر، باعث شده است حرارت به میزان بیشتری در گوشی ها افزایش پیدا کند. از سویی دیگر به کار گیری شیوه های طراحی جدید مانند تلاش برای قرار دادن باتری ها در گوشی هایی با ضخامت کم بدون کسب اطمینان از مهار شدن حرارت گوشی به صورت مناسب و از سویی دیگر قرار گرفتن اجزای گوشی با فاصله بسیار کم در کنار یکدیگر، می تواند خطر آفرین باشد.

چگونه می توان از انفجار باتری گوشی جلوگیری کرد؟

توصیه می کنیم چنانچه صاحب گوشی گلکسی نوت ۷ هستید و هنوز گوشی خود را تحویل نمایندگی های سامسونگ یا فروشنده ها نداده اید، هر چه سریع تر این کار را انجام دهید. حتی اگر گوشی شما در حال حاضر بدون هیچ مشکلی کار میکند، حتما نسبت به تحویل سریع آن اقدام نمایید. در ادامه توصیه هایی را بیان می کنیم که می توانید با رعایت کردن آن ها، از انفجار یا آتش گرفتن گوشی خود و حتی سایر دستگاه های الکترونیکی مانند تبلت ها جلوگیری کنید.

از شارژر مناسب و ترجیحا از شارژری که به همراه گوشی عرضه شده است، استفاده کنید.

پس از شارژ کامل گوشی بلافاصله آن را از پریز در آورید؛ زیرا در صورتی که گوشی پس از شارژ کامل همچنان به برق متصل باشد، دمای باتری آن افزایش پیدا میکند.

ممکن است این توصیه کمی احمقانه به نظر برسد؛ اما بهتر است شب ها گوشی خود را زمانی که در حال شارژ است، زیر بالش خود قرار ندهید.

بهتر است در هنگام شارژ گوشی یا فعالیت های سنگین که باعث افزایش دمای گوشی می شود، قاب محافظ آن را جدا کنید؛ زیرا قاب های محافظ در چنین مواقعی مانع کاهش دمای گوشی می شوند.

گوشی را هرگز در معرض تابش مستقیم نور آفتاب قرار ندهید. ممکن است رنگ گوشی شما بر اثر تابش مستقیم نور خورشید تغییر نکند، اما دمای آن (مخصوصا هنگام شارژ) به میزان چشمگیری افزایش پیدا میکند.

پس از شارژ کردن گوشی خود یا استفاده سنگین از آن، اجازه دهید دمای گوشی کاهش پیدا کند و سپس دوباره از آن استفاده کنید.

از ایجاد فشار زیاد بر روی گوشی خود جدا خودداری کنید.