چرا کودک من همیشه گریه میکند

مجله علمی هنری آموزشی پزشکی تک فارس شامل مطالب جدید و جالب با موضوعات پزشکی و سلامتی، روانشناسی، نکات آرایشی، دکوراسیون منزل، خانه داری، آموزش آشپزی

حسین (ع) چراغ هدایت و کشتی نجات است
تک فارس

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

چرا کودک من همیشه گریه میکند

image چرا کودک من همیشه گریه میکند

کودکان اصولا گریه میکنند تا والدینشان به آنها غذا بدهند، جایشان را عوض یا نیازهای دیگرشان را برآورده کنند. گریه کودکان در واقع روش آنها برای برقراری ارتباط با شماست.همه بچه ها گاهی گریه میکنند. این کاملا طبیعی و نرمال است. نوزادان و بچه هایی که کوچک هستند اصولا بین یک تا سه ساعت در روز گریه میکنند.

در اینجا ۷ دلیل برای گریه آنها ذکر کرده ایم که شاید بتواند شما را در آرام کردن آنها کمک کند.

من گرسنه هستم

یکی از اصلی ترین دلایل گریه نوزادان، گرسنگی است. هر چه بچه شما بزرگ تر می شود، احتمال گریه کردن برای گرسنگی او نیز افزایش می یابد. معده کوچک کودک شما تحمل گرسنگی را ندارد به همین دلیل گریه میکند تا به او شیر بدهید. حتی اگر از زمان آخرین شیردهی خیلی نگذشته باشد نیز ممکن است باز او گرسنه باشد. پس بهتر است روی یک برنامه مشخص کودک خود را سیر کنید. به این ترتیب، کمتر شاهد گریه های او خواهید بود. البته ممکن است هنگام غذا خوردن بلافاصله گریه خود را قطع نکند اما شما همچنان به شیر دادن او ادامه دهید.

تکفارس آی آر

دوست دارم گریه کنم

اگر نوزاد شما کمتر از ۵ ماه سن دارد، ممکن است بعدازظهر یا هنگام غروب گریه کند. این کاملا طبیعی است و جایی برای نگرانی وجود ندارد. این نوع بی قراری می تواند فقط یک دوره کوتاه باشد یا می تواند ساعت های زیادی ادامه داشته باشد. ممکن است کودک هنگام گریه هیجان زده و قرمز شود و تلاش های شما برای آرام کردن او را پس بزند. ممکن است او مشت خود را گره کند، زانوهایش را صاف یا کمرش را خم کند.

وقتی نمی توانید فرزند خود را آرام کنید، شرایط بسیار سخت و پر استرس می شود. هر چه قدر هم این شرایط برایتان سخت و طاقت فرسا است، خیالتان راحت باشد فرزند شما از این نوع تلاش دست خواهید کشید و آرام خواهد شد.

اصرار زیاد بر گریه و آرام نشدن کودک ممکن است بر اثر گاز معده یا به اصطلاح کولیک باشد. این مشکل در برخی کودکان می تواند به دلیل مشکلات گوارشی و هاضمه به وجود بیاید. اما گاهی هم می تواند بر اساس حساسیت یا عدم سازش با برخی از مواد تشکیل دهنده شیر مادر باشد.

این روزها درک بهتری از گریه نوزادان داریم و دیگر لازم نیست همچون گذشته همه گریه های آنها را به مشکلات معده و شکمی آنها ربط دهیم.

www.takfars.ir

رونالد بار – متخصص گریه نوزادان – اصطلاح جدیدی برای گریه کودکان پیشنهاد کرده است. او این فاز را «دوره گریه بنفش» نامیده است. البته این بنفش به این معنا نیست که بچه شما هنگام گریه کردن بنفش می شود. این بنفش در واقع نشان دهنده مشخصات گریه کودکان است که در پایین آن را تجزیه می کنیم.

بار، همچنین روی واژه «دوره» نیز تاکید دارد زیرا به این ترتیب به شما این اطمینان خاطر را می دهد که گریه بچه شما تا ابدالدهر ادامه نخواهد داشت.

واژه انگلیسی PURPLE (بنفش) که با حروف بزرگ هم نوشته می شود برای موارد زیر انتخاب شده است:

P برای peak به معنای اوج زمان گریه: شاید بچه شما هر هفته زیاد گریه کند، در دوماهگی بیش از حد گریه کند و در بین ماه های ۳ تا ۵ ماه این گریه کاهش پیدا کند.

U برای unexpected به معنای غیرمنتظره: گریه او همچنان ادامه دارد و شما دلیل آن را نمی دانید.

R برای resists به معنای مقاومت در برابر آرام کردن او: هر چقدر هم شما برای آرام کردن کودک خود تلاش کنید باز او دست از گریه کردن بر نمی دارد.

P برای pain به معنای درد: شاید جایی از بدن کودک شما درد میکند و برای همین گریه میکند.

L برای long-lasting به معنای طولانی بودن: گریه می تواند برای ساعت های متمادی در طول روز ادامه داشته باشد.

E برای evening به معنای غروب: کودک شما ممکن است در اواخر روز و هنگام غروب زیاد گریه کند

مرا در آغوش بگیرید

تک فارس

کودک شما نیاز دارد تا او را در آغوش بگیرید و به او این اطمینان را بدهید که همیشه در کنارش هستید. او شاید فقط دوست دارد که بغلش کنید و او را نوازش کنید. سعی کنید او را محکم در آغوش خود بگیرید، بالا و پایین بیندازید یا برایش آواز بخوانید.

شاید تصور کنید با زیاد بغل کردن، کودک خود او را لوس میکنید. اما توجه داشته باشید که این مساله در ماه های اول زندگی پیش نمی آید. نوزادهای کوچک به حمایت فیزیکی زیادی از طرف شما نیاز دارند. هنگامی که فرزند خود را محکم در آغوش می گیرید او صدای قلب شما را می شنود و آرام می شود.

من خسته هستم و می خواهم استراحت کنم

گاهی وقتی بچه ها خیلی خسته می شوند، نمیتوانند راحت بخوابند. البته شما خیلی زود عادت های خواب کودک خود را خواهید شناخت. گریه و ناله کردن، خیره شدن به یک جا یا ساکت و آرام شدن نمونه هایی از نشانه های خواب در کودکان است.

اگر مهمان داشته باشید و کودکتان زیادی مورد توجه آنها قرار بگیرد و او را زیاد بغل کنند، ممکن است هیجانات بچه برانگیخته شود. بنابراین، وقتی می خواهد بخوابد بسیار برایش سخت می شود که آرام بگیرد. سعی کنید کودک خود را به محیطی آرام و بی صدا منتقل کنید و به او کمک کنید تا آرام بخوابد.

من گرمم / سردم است

کودکان از اینکه پوشک آنها را عوض کنید یا آنها را به حمام ببرید، متنفر هستند. آنها دوست ندارند سرما را در پوست خود احساس کنند و در عوض می خواهد جایشان گرم باشد. اما شما خیلی زود یاد خواهید گرفت در صورت نیاز به تعویض جای او، چگونه این کار را با سرعت بیشتری انجام دهید.

در کنار تخت کودک خود چند پتو داشته باشید. می توانید با لمس کردن شکم کودک خود تشخیص دهید که بدن او زیادی سرد یا گرم است. اگر شکم او خیلی گرم بود، پتو را از روی او بردارید و اگر سرد بود، رویش پتو بکشید. این آزمایش را با دست یا پای او انجام ندهید زیرا اصولا دست و پای نوزادان سرد است. دمای اتاق کودک خود را حدود ۱۸ درجه سانتی گراد تنظیم کنید.

پوشک من را عوض کنید

کودکان اگر لباسشان زیادی تنگ باشد یا پوشک خود را خیس و کثیف کرده باشند، اعتراض خواهند کرد. پوست لطیف نوزادان اگر دچار سوزش شود، آنها بلافاصله با گریه اعتراض خود را نشان می دهند.

T A K F A R S

من را آرام کنید

مراقب تغییرات حالت کودک خود باشید. اگر خیلی خوب نباشد با لحنی متفاوت از گریه همیشگی اش گریه خواهد کرد. ممکن است با صدای ضعیف تر، مبرم یا ادامه دار گریه کند. همچنین اگر کودک شما معمولا خیلی گریه میکند و ناگهان ساکت می شود ممکن است نشانه ای از ناراحت بودن او باشد.

هیچ کس به اندازه شما کودکتان را نمی شناسد. اگر احساس کردید که چیزی نرمال نیست و ممکن است مشکلی وجود داشته باشد حتما با دکتر خود در میان بگذارید.

اگر کودک هنگام گریه نمی توانست درست نفس بکشد یا گریه او با تب همراه است حتما این مساله را با دکتر او در میان بگذارید.

کودک من همچنان گریه میکند. چه کار باید بکنم؟

اگر شخصیت کودک خود را به خوبی درک کنید، حتما راه های مراقبت بهتر از او را نیز فراخواهید گرفت. اگر در آغوش گرفتن او چندان کمکی به شما نکرده است، بهتر است پیشنهادهای زیر را امتحان کنید:

یافتن صدای همیشگی

وقتی کودک داخل رحم قرار دارد صدای قلب مادر خود را می شنود برای همین است بعد از به دنیا آمدن دوست دارد در آغوش گرفته شود. البته صداهای تکرارشونده دیگری نیز وجود دارند که باعث آرامش می شوند.

صدای ماشین ظرفشویی، صدای جاروبرقی یا سشوار نیز میتوانند برای کودک همچون لالایی باشند. البته این به معنا نیست که کودک خود را همیشه در معرض چنین صداهایی قرار بدهید.

همچنین می توانید صداهای نویز سفید را برای گوشی موبایل خود دانلود کنید یا سی‌ دی های نویز سفید که مخصوص کودکان هستند را خریداری کنید. این صدا همچون صدای رحم مادر است و ممکن است به ساکت شدن گریه کودک و آرام گرفتن او کمک کند.

تک فارس www.takfars.ir

بچه ها معمولا دوست دارند تکان داده شوند. به همین دلیل می توانید:

• در حالیکه او را تکان می دهید راه بروید

• با او روی صندلی هایی که تکان میخورند، بنشینید

• اگر به اندازه کافی بزرگ شده است او را داخل تاب بچه قرار دهید

• او را سوار ماشین بیرون ببرید

• او را در کالکسه برای پیاده روی بیرون ببرید

روشی دیگر برای غذا دادن را امتحان کنید

تعدادی از بچه ها هنگام غذا خوردن یا بعد از آن گریه میکنند. اگر هنوز به کودک خود شیر می دهید، متوجه خواهید شد که محکم در بغل گرفتن او می تواند به ساکت بودش کمک کند.

اگر فکر میکنید که در حال شیر خوردن نفخ دردناک دارد، کمی عمودی تر او را در بغل خود نگه دارید. سعی کنید پس از شیر خوردن او را روی شانه خود بگذارید تا بادگلوی خود را خارج کند. اگر کودک بلافاصله بعد از خوردن غذا گریه کرد، احتمالا هنوز گرسنه است.

اجازه دهید چیزی را مک بزند

تکفارس

نوزادهایی که تازه به دنیا آمده اند علاقه شدیدی به مکیدن دارند. مکیدن سینه مادر، انگشت خود یا پستانک می تواند او را آرام کند.

او رابه حمام آب گرم ببرید

حمام آب گرم کمک شایانی به آرام و راحت بودن کودک میکند. پیش از قرار دادن کودک در آب، حتما درجه آب را کنترل کنید. این را در نظر داشته باشید که این می تواند منجر به افزایش گریه کودک شود. در این زمان، می توانید متوجه علاقه مندی ها و عدم علاقه مندی های کودک خود بشوید.

به خودتان فکر کنید

اگر نوزاد شما بی وقفه گریه میکند شاید به خود آسیب نرساند اما موجب استرس و نگرانی شما و همسرتان می شود. اگر او چندان خوشحال نیست و همه تلاش های شما برای آرام کردن او بی فایده است، ممکن است ناامید و افسرده شوید. اما این را بدانید که شما دلیل گریه او نیستید. پس خودتان را سرزنش نکنید.

اگر همیشه همه نیازهای کودک خود را برآورده میکنید و همه تلاش خود را میکنید تا او را آرام کنید اما باز او همچنان گریه میکند و بی قرار است، زمان آن است رسیده که به خودتان توجه کنید:

• کودک خود را در تختخوابش قرار دهید و اجازه دهید گریه کند و خودتان را از او دور کنید تا صدایش را نشنوید و یک نفس عمیق بکشید

• به موسیقی گوش کنید و برای چند دقیقه به خود استراحت دهید

• اگر شما و کودکتان هر دو از همه چیز خسته شده اید شاید بد نباشد که از یک دوست یا آشنا دعوت کنید تا به شما کمک کند. به خودتان استراحت دهید و بگذارید برای لحظه ای دیگران از کودکتان نگهداری کنند.

به خود یادآوری کنید که فرزندتان مشکلی ندارد و این گریه ها آسیبی به او نمی زند. گاهی پذیرفتن این مساله که شما بچه ای دارید که همیشه گریه میکند، می تواند به شما کمک کند تا راحت تر باشید. به این ترتیب مدام به دنبال دلیل برای گریه کودکتان نمی گردید و خودتان را برای آن سرزنش نمیکنید.

takfars.ir

این گریه ها موقتی هستند و تمام می شوند. نگهداری نوزاد در کل کار دشوار است. اما داشتن نوزادی که مدام گریه میکند بسیار سخت تر است. برای این منظور، بهتر است از دیگران در مواقع لزوم کمک بگیرید.

مطمئن باشید که فرزندتان بزرگ می شود و چیزهای جدید یاد می گیرد و به روش های دیگری با شما ارتباط برقرار خواهد کرد. و وقتی این اتفاق می افتد، گریه کردن هایش نیز تمام خواهند شد.

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است حتما با مشاور مربوطه یا پزشک متخصص مشورت کنید. اطلاعات بیشتر

لیست خوراکی های خطرناک برای سلامتی مغز انسان
  1. اگر کودک دچار کم آبی شده درمان فقط با آب سیب
  2. چه کنید تا کودک شما گرفتار چاقی نشود
  3. آیا کودک شما شب ادراری دارد راه درمان چیست
  4. آیا زیاد با موبایل بازی کردن برای چشمان کودک مضر است
  5. آیا کودک من کمبود هورمون رشد دارد و راه درمان
  6. چه کنید تا کودک شما قدبلند شود

مطالب پربازدید

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

مطالب محبوب