چرا نمرات درسی فرزندم در مدرسه ناگهان افت کرده

حسین (ع) چراغ هدایت و کشتی نجات است

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

چرا نمرات درسی فرزندم در مدرسه ناگهان افت کرده

• عوامل فردی

این عوامل به درونیات دانش آموز بر‌می‌گردد. از دست دادن انگیزه، بیماری جسمی و روانی، تامین نشدن عاطفه لازم به عنوان نوعی پشتیبان، ضعف در دقت، ترس از شکست، نداشتن اعتماد به نفس کافی و دلایلی دیگر جزء موارد فوق هستند. البته این موارد می‌تواند دلیلی بیرونی هم داشته باشد اما نمود آن در درونیات فرد خود را نشان می‌دهد.

• عوامل محیطی

عوامل محیطی به فضای مدرسه، خانه و به طور کل آنچه محیط پیرامون دانش آموز را تحت الشعاع قرار داده مربوط می‌شود. شلوغی خانه، مدرسه‌ای با استاندارد پایین یا حتی مسیر منزل تا مدرسه از عوامل تاثیر‌گذار بر روند افت تحصیلی دانش آموز است.

• عوامل ارتباطی

تکفارس آی آر

اما عوامل ارتباطی می‌تواند مهم‎ترین دلیل برای ایجاد چنین مشکلی باشد. در حقیقت این عامل در‌بر‌گیرنده دو گزینه بالاست. یعنی دلایل فردی و محیطی تا حد زیادی زیر مجموعه عوامل ارتباطی هستند. کم شدن ارتباط مناسب با اعضای خانواده، همکلاسی نامناسب یا مدرّسی که برای دانش آموز خواسته یا ناخواسته ایجاد مشکل کرده است.

در ابتدا به مدرس می‌پردازیم. یک مدرس که بیشترین اثر‌گذاری روی دانش آموز را دارد ممکن است به دلیل موارد زیر اسباب افت تحصیلی وی را ایجاد کرده باشد:

• نبود رابطه‌ای دوستانه بین شاگرد و مدرس

• ترس دانش آموز از مدرس که به دلیل تنبیه، تهدید و تحقیر و توهین وی توسط مدرس است

• وابستگی بیش از حد به مدرس

www.takfars.ir

• نبود آگاهی و مهارت لازم کلاس‌داری برای مدرس

• کشتن انگیزه علم و دانش و جایگزین شدن پول و کار به جای آن

هر کدام از موارد به راحتی زمینه‌ساز افت تحصیلی فرزند شماست. اگر بین مدرس و دانش‌ آموزش ارتباط دوستانه‌ای نباشد انگیزه لازم برای ادامه تحصیل، موفقیت و تایید گرفتن از مدرس کم‎رنگ شده و با کاهش سطح یادگیری و علاقه و اراده مشکل مذکور پیش می‌آید.

عکس این موضوع هم چنین نتیجه‌ای را در‌بر‌خواهد داشت. وابستگی بیش از حد به مدرس و محو شدن در وی اصطلکاکی بین پیشرفت و روند تحصیلی وی ایجاد می‌کند.

از طرفی اگر مدرسی به درس تسلط نداشته باشد، نداند چطور کلاس را مدیریت کند، چه وقت دست به تشویق و یا توبیخ دانش آموز زده و در کل نداند چطور باید معلمیکند دودش در چشم دانش آموز خواهد رفت.

پس می‌بینید که یک فرد چقدر بر روند زندگی تحصیلی و حتی دیگر ابعاد زندگی یک دانش آموز موثر است. اما طرف دیگر قضیه به خانواده بر‌می‌گردد.

اگر دانش آموز:

• از سمت خانواده‌اش حمایت نشود

• از ترس آنها درس بخواهند

• در محیط خانوادگی با اختلافات استرس‌زا و تنش‌های مداوم همراه با جر و بحث باشد

تک فارس

• توسط والدین با دیگر دانش آموزان فامیل حتی خواهر و برادر مقایسه شود

• مورد سخت‌گیری‌های شدیدی قرار بگیرد

• توقعی بیشتر از توانایی‌های او داشته باشند

• فقر مالی و حس عقب ماندن از دیگران را به خوبی حس کند

• و…

افت تحصیلی او به زودی رقم خواهد خورد.

اما دیگر گزینه مربوط به عوامل ارتباطی به دوستان دانش آموز هم بر‌می‌گردد. دانش آموزی که با دوستان به اصطلاح ناباب همنشین است و تحت تاثیر آنها قرار می‌گیرد قطعا از درس و مشق جا می‌ماند. در سنین کودکی و مخصوصا نوجوانی اثر‌پذیری از دوست به مراتب از خانواده بالاتر و بیشتر است.

اما چند نکته کلیدی را هم به عنوان مطلب تکمیلی به محتوای بالا پیوست می‌کنیم:

سن دانش آموز در افت تحصیلی بی‌تاثیر نیست. سن بلوغ، تغییر هورمون‌ها، تغییر در خلق و خو و حتی گرایش به غیر هم جنس می‌تواند تا حدی مسبب مسئله افت تحصیلی باشد. بحران_هویت در نوجوانی و نوعی پرخاشگری که تا حدی هم طبیعی است در این سن، زمینه‌‌ساز عادی در ایجاد این مشکل خواهد بود.

نداشتن هدف، نبود افقی متناسب با استعدادها و توانایی‌ها، نبود یک برنامه‌ریزی_تحصیلی درست و منطقی، وابستگی بیش از به کمک والدین، انجام تکالیف سنگین و دور از توان دانش آموز، وابستگی به تلویزیون، بازی‌های رایانه‌ای و… از دیگر دلایل افت تحصیلی دانش آموز منزل شماست.

T A K F A R S

شما مادرید و این نگرانی برای ذات مادری شما طبیعی است. اما با کمک دلایل بالا ببینید کجای کار لنگیده که فرزند شما با آن همه هوش و ذکاوت دچار افت تحصیلی شده است. ریشه آن را بیابید و سپس برای حل آن به کمک فرزندتان اقدام کنید.

تا می‌توانید دوستی با فرزند خود را قوی و پایدار کنید. عشق مادری بهترین درمان برای مشکلات فرزند است.

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است حتما با مشاور مربوطه یا پزشک متخصص مشورت کنید. اطلاعات بیشتر

چطور بر نگرانی و استرس همیشگی ام غلبه کنم
  1. ترفندهای جالب برای موفقیت در محیط کار
  2. مقاله ای جالب برای تبدیل شدن به انسانی بهتر و متعالی تر
  3. همسرم خیلی زودرنج شده باید با او چطور رفتار کنم
  4. چطور استرس های محیط کار را به راحتی تحمل کنید
  5. چه کنم تا در دانشگاه محل کار و باشگاه اعتماد به نفس داشته باشم
  6. مقاله ای زیبا درباره نیاز کودکان به بازی

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

مطالب پربازدید

مطالب محبوب

نظرات